5 utworów Marka Knighta, których musisz posłuchać przed imprezą w Próżności

News

Przez pryzmat utworów, które ukształtowały jego styl, przyglądamy się karierze Marka Knighta – głównego bohatera piątkowej nocy w poznańskiej Próżności.

Niekwestionowana legenda brytyjskiej muzyki klubowej, działający od ponad dwudziestu lat człowiek-instytucja, a wreszcie założyciel renomowanej wytwórni Toolroom Records, Mark Knight już w ten piątek odwiedzi Poznań. W ramach „przygotowań” przyjrzeliśmy się jego dyskografii i wybraliśmy 5 najważniejszych utworów w jego karierze!

Colombian Soul

Na YouTube uchowało się zdecydowanie za mało utworów z początkowego okresu kariery Anglika. W odmętach Internetu znajdziemy głównie jego stare, nagrywane prowizorycznymi kamerami czy telefonami występy z Ibizy czy europejskich festiwali. Dobrze jednak, że sieć nie pochłonęła intrygującej, choć mocno różniącej się jego współczesnych dokonań EP-ki Colombian Soul, którą Mark stworzył w 2007 roku wraz z Deanem Marriottem, na scenie przedstawiającym się jako D. Ramirez. W tytułowym, ośmiominutowym kawałku nie doświadczymy raczej klasycznego house’u: w zbasowanej, wyrazistej elektronice usłyszymy naleciałości techno, modnego wtedy trance’u czy szczyptę tej nieco bardziej tanecznej odmiany industrialu. Zdecydowanie brakuje dziś takich rzeczy!

Man with the Red Face

Mimo dziesięciu lat kawałek, który Knight nagrał wraz z innym utalentowanym, angielskim producentem, Funkagendą, wcale się nie zestarzał. Panowie w 2008 roku wzięli na warsztat utwór Laurenta Garniera. W ich interpretacji piosenka staje się dziesięciominutowym, stopniowo przekształcającym się w taneczną bombę numerem. Klasyczne w formie, a jednak przykuwające uwagę Man with the Red Face to modelowy przykład tego, że Mark Knight jako DJ śmiało żongluje gatunkami – tu łącząc klasyczny house z hi-hatami i dęciakami przywodzącymi na myśl gigantów french house’u.

Your Love

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć utworu, który jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy mowa o Marku Knighcie. Your Love, numer zgarniający jedenaście milionów (!) odtworzeń na YouTube, ponownie ugruntował pozycję Anglika w panteonie brytyjskiej muzyki klubowej. Charakterystyczna linia perkusyjna, śmiało przebijający się z niej bas, aż wreszcie subtelny ukłon w stronę zsamplowanego, współczesnego popu – producent doskonale wie, jak pogodzić ze sobą zwolenników klasycznej elektroniki i fanów większych ekstrawagancji. Oj, 2013 rok był zdecydowanie dobrym okresem dla reprezentanta Toolroom Records.

If U Got It (Mark Knight remix)

Markowi całkiem dobrze wychodzi kooperacja z innymi producentami – Anglika mogliśmy poznać choćby jako współproducenta płyty Underworlda czy Faithless. Knight równie chętnie bierze się za solowe remiksy utworów innych DJ-ów: Basement Jaxx, Coyu czy Chrisa Malinchaka, którego odświeżony utwór If U Got It usłyszycie poniżej. Pierwotnie łagodniejszy, deep house’owy numer zyskał nową, bardziej energetyczną stronę. Czuć w nim naleciałości klasycznym, zrytmizowanym house’em, który doskonale sprawdziłby się na rozgrzanie znudzonego parkietu.

The Mystery of Old Ma Clifton

Zestawienie kończymy nowością ze stajni Toolroom Records – kultowej w pewnych kręgach wytwórni, którą Mark założył w 2004 roku. Label nieprzerwanie częstuje słuchaczy i dziennikarzy coraz to nowszymi smaczkami z pogranicza house’u i tech house’u. Dość powiedzieć, że całkiem dobrze mu to wychodzi: wydane przez angielską oficynę EP-ki osiągają szczyty list sprzedaży na Beatporcie, a debiutujący w nim artyści osiągają międzynarodową renomę. Na początku lutego wytwórnia wypuściła dwadzieścia premierowych utworów swoich podopiecznych pod szyldem This is Toolroom 2019. Zestawienie tego, co w toolroomowej elektronice najświeższe i najciekawsze, nie mogło obejść się bez numeru szefa. The Mystery of Old Ma Clifton – na YouTube uzupełnione o kolorowe, abstrakcyjne wizualizacje – potwierdza dobrą formę Marka Knighta i wręcz krzyczy: wybierzcie się na jego DJ set w poznańskiej Próżności!
Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →