Zmarł DJ Deeon, legenda Chicago i ghetto house’u

Fot. facebook.com/djDeeonFM/
News
DJ Deeon

Światowa scena klubowa otrzymała kolejny, bolesny cios. Dziś odszedł DJ Deeon, jedna z najważniejszej postaci Chicago, ojciec ghetto house’u, postać powszechnie ceniona za swój dorobek, producencki kunszt i szerokie horyzonty gatunkowe, w ramach których tworzył.

Dzieciństwo i młodość Deeona Boyda przypadały na lata 60. i 70. – mógł on na własne oczy obserwować boom funku, groove’u, a następnie disco. Sam zaczął występować tworzyć na przełomie lat 80 i 90. Będąc od początku życia związanym z Chicago i przyglądając się temu rewolucji, jakiej dokonali m.in. Frankie Knuckles i Vince Lawrence, siłą rzeczy zakochał się w muzyce house, którą eksplorował i rozwijał na własnych zasadach. Bliskie było mu również brzmienie Detroit Techno.

DJ Deeon – fot. facebook.com/djDeeonFM/

DJ Deeon. Z miłości do undergroundu

Od początku zdradzał zamiłowanie do pracy na kultowych automatach perkusyjnych Rolanda – korzystał zarówno z 606, 808, jak i 909, co było słyszalne nawet w jego najnowszych produkcjach. Zamiast pełnych euforycznej energii hymnów, skłaniał się ku brudnym, ulicznym dźwiękom. Inspirowało go także syntezatorowe, minimalistyczne brzmienie wczesnych płyt Kraftwerk i protoplastów italo disco. Łącząc wszystkie te elementy, zaczął kształtować własny styl określany mianem “ghetto house’u”, czasem “minimal ghetto”.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DJ Deeon – fot. facebook.com/djDeeonFM/

DJ Deeon. Idol Daft Punk

Na początku lat 90. jego produkcje zaczęły ukazywać się nakładem wytwórni Dance Mania, co sprawiło, że stał się popularną postacią w Europie, na której wpływy powoływali się m.in. DJ Rashad czy Daft Punk, którzy wymienili go w słynnym kawałku Teachers na albumie Homework. Mimo rosnącej sławy, był wierny undergroundowym korzeniom i swobodnemu etosowi pracy producenckiej. Z chęcią dzielił się własnym doświadczeniem i umiejętnościami (jak np. przy okazji współpracy z Katy B), lecz do końca pozostawał wolnym artystą działającym na własnych regułach, czego najlepszym przykładem była premiera aż czterech EPek w ciągu… 24 godzin, co miało miejsce w maju tego roku.

W 2015 roku DJ Deeon wydał EPkę Deeon Doez Deeon! będącą swego rodzaju komplilacją swoich najbardziej znanych produkcji. Do takowych zaliczą się m.in. ​​Bomb 96, Freak Like Me, Wicked, Back 2 Skool czy House-o-matic.

DJ Deeon – Deeon Doez Deeon!

DJ Deeon. Problemy zdrowotne

Na początku lat 10., Amerykanin poinformował, że zachorował na ziarnicę złośliwą, inaczej zwaną chorobą Hodgkina lub limfogranulomatozą. Ten uciążliwy nowotwór układu chłonnego poważnie ograniczył aktywność zawodowoą Deeona, uniemożliwiając mu m.in. dalekie podróże. Z biegiem czasu pojawiały się kolejne problemy – w roku 2020 Amerykanin przeszedł serię mini-udarów, następnie ciężko przechorował koronawirusa, aż w końcu doznał infekcji serca przy jednoczesnym zapalenia płuc.

DJ Deeon – fot. facebook.com/djDeeonFM/

Dokładna przyczyna śmierci artysty nie została jeszcze podana. Artysta zmarł w szpitalu, w otoczeniu najbliższych.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →