Viralowy występ Todda Edwardsa ma już 20 lat

fot. Todd Edwards, Romford 4BY4 2003 / YouTube
News
todd edwards

1 stycznia 2003 roku Todd Edwards, amerykański didżej i producent UK garage, zagrał pierwszy raz na Wyspach Brytyjskich. Wideo z tego występu w ostatnich latach stało się viralem. Dlaczego?

Chrześcijanin tańczy

Muzyka pochodzącego z New Jersey Todda Edwarda Imperatrice’a miała niebagatelny wpływ na rozwój sceny UK Garage w drugiej połowie lat 90. Ten wówczas młody producent i didżej był innowatorem kreowania nowych brzmień w muzyce klubowej, z zastosowaniem charakterystycznej dla hip-hopu techniki samplingu. W efekcie powstały bardzo wesołe, energiczne, pełne groove’u przeboje. Zanim Edwards wydał swój longplay, będący tak naprawdę kompilacją jego hitów z lat 90., zaczęli dobijać się do niego znani artyści z całej Europy, w tym m.in. St. Germain. Co ciekawe, w swojej twórczości amerykański producent umieszczał liczne nawiązania do wiary chrześcijańskiej, z którą mocno się utożsamia.

St. Germain – Alabama Blues (Todd Edwards Vocal Mix)

Jeśli miałbym wskazać „najlepszy album z najgorszą okładką” z całą pewnością byłby to debiutancki album Todda EdwardsaPrima Edizione z 1999 roku. W 2012 roku portal PORCYS umieścił to wydawnictwo na 36. miejscu swojego zestawienia 100 najlepszych płyt lat 90. Album znalazł się wyżej na liście od chociażby kultowego Nevermind Niravny, czy Moon Safari Air.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

To, co NAPRAWDĘ robi Todd Edwards, jest maksymalnym wyciśnięciem esencjonalnego groove ze starego psych-funku, który zostaje wydrylowany z anachroniczności do tego stopnia, aby móc go podać na tacy słuchaczowi, który uprzednio nie musiał maniakalnie ripitować cedeków Marvina Gaya, aby dać się kołysać do zawiłych, ale ciepłych i przystępnych kompozycji samplowych Amerykanina, które stworzone są na parkiet, ale elastycznie odnajdują się w domu, również na kacu i po migrenie

Iwona Czekirda, PORCYS

Sprawdź także: Munocast 013: Jurek Przezdziecki: „Muzyk musi udowadniać sobie, że wciąż jest sens, aby się tym zajmować”

Jeszcze głośniej o Toddzie Edwardzie zrobiło się w 2001 roku kiedy współtworzył legendarny utwór Daft PunkFace to Face z albumu kultowego dziś krążka Discovery. Kawałek trafił na 1. miejsce listy Billboard. Ta współpraca zaowocowała w późniejszych latach kolejnymi projektami z francuskim duetem – Amerykanin miał m.in. niebagatelny wpływ na powstanie Random Access Memories.

Daft Punk – Face to Face

Okazuje się też, że muzyka Todda Edwardsa była jedną z największych inspiracji.. Buriala!

Uwielbiam UK Garage, uwielbiam 2-step i Todda Edwardsa. Przez długi czas czułem, że nikt tego nie lubi, niektórzy muzycy przeklinali to, bo są głupi, ale to muzyka dla prawdziwych ludzi, te melodie wciąż brzmią lepiej niż większość rzeczy, kiedy jesteś poza domem

William „Burial” Bevan w rozmowie z The Wire w 2012 roku

Todd Edwards – Prima Edizione Album Mix

Zobacz także: Moby rozpoczyna rok nowym albumem „Ambient 23” – posłuchaj

Legendarny występ

Przez wiele lat, gdy gatunek UK garage rósł w siłę i zdobywał coraz większą popularność, Todd Edwards konsekwentnie odmawiał podróży do Europy, pomimo tego, że dostawał wyraźne sygnały, że jego muzyka jest tu uwielbiana. Sam artysta borykał się wtedy z depresją i niskim mniemaniem o sobie. W końcu zdecydował się przylecieć. W 2003 roku zagrał na imprezie noworocznej w Romford w Essex. Reszta to już historia. Został przywitany jak bohater. Wideo z tego występu, ukazujące euforię tłumu na bit jego utworu Wishing I were home, jest jednym z najczęściej przypominanych przez media muzyczne, ikonicznych momentów kultury klubowej. Widok radosnych, energicznie bawiących się ludzi zawsze budzi sporo uśmiechu – to również było zupełną nowością dla Amerykanina, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tak entuzjastyczną publiką.

Komunikacja między publicznością a DJ-em nie przypominała niczego, co widziałem wcześniej. To wzbudziło we mnie nowy podziw dla tego, czym właściwie jest DJ-owanie

Życzymy Wam i sobie by w nowym roku przeżywać jak najczęściej tak radosne chwile jak zgromadzeni pod sceną

Todd Edwards | Romford 4BY4 2003

Zobacz także: Najlepsze elektroniczne występy 2022 – podsumowanie Muno

Todd Edwards / Romford 2003 – tracklista

1. Open Your Eyes

2. Light Of The Son

3. Winter Behaviour

4. Steal Your Heart

5. Sunrise Sunshine

6. Gruv’n Disco Affair – You Don’t Want To Lose It (feat. Sharon M. Brown) (Todd Edwards Reconstruction Mix)

7. Look Out

8. Forgiven

9. Fly Away

10. Everyday

11. Can’t Live Without YouPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →