„Więc chodź, pomaluj mój świat” muzyki elektronicznej w formie kosmosu. Wygląda… nieziemsko!
Układ Słoneczny – każdy zna, wie, jak wygląda. Czy zastanawialiście się, jakby się prezentował, gdyby w miejsce planet wstawić... artystów z historii muzyki elektronicznej? Na nietypowy pomysł wpadło brytyjskie studio kreatywne Dorothy. Electronic Solar System – Original Open Edition, bo ta został zatytułowany rysunek o wymiarach 40x50 cm, można zakupić za 30 funtów.
Kraftwerk jako Słońce, CAN to Merkury, Tangerine Dream – Wenus, w miejsce Ziemi umieszczono z kolei Jean-Michel Jarre’a. To tylko jedne z kilkudziesięciu pozycji umiejscowionych na zapierającej dech w piersiach interpretacji historii muzyki elektronicznej w formie grafiki przedstawiającej Układ Słoneczny. Jej autorem jest studio Dorothy z siedzibą w Liverpoolu. Jak sami o sobie mówią – „koneserzy chipsów, projektanci i sprzedawcy nadruków, produktów i innych wyrobów”.
Tak jak planety krążą wokół Słońca, a księżyce wokół planet, nasz nowy Electronic Solar System przedstawia masywne przyciąganie i wpływ, jaki zespoły takie jak Kraftwerk, CAN, Brian Eno, Depeche Mode, Aphex Twin i Daft Punk oddziałują na siebie nawzajem i na zespoły skoncentrowane wokół nich
– czytamy opis dołączony do pracy.
Układ Słoneczny, jakiego nie znaliśmy
Prace studia Dorothy to nie tylko muzyka i świat popkultury. To dosłownie wszystko, co można przełożyć na papier, odwzorować po swojemu. Produkując wydruki, produkty i dzieła sztuki, które późnej są sprzedawane, licząca zaledwie klika osób ekipa dorobiła się intratnych współprac z najpopularniejszymi markami, takimi jak Tate Galleries, Barbican Centre, Design Museum, Moog, Liverpool FC i Google. Prace Brytyjczyków przez prasę opisywane były jako „misterne i ponadczasowe” i „cudownie pomysłowe”, a je same można było podziwiać w The Guardian, The Independent czy Forbes. Po pracach topograficznych, typowo ilustracyjnych przedstawiających mapy danego obszaru, przyszła pora na kosmos. Efekt? Nieziemski!
The Electronic System to nie tylko planety, ale i księżyce czy nawet kometa. Rysunek do kupienia w formie plakatu przedstawia jedyną w swoim rodzaju interpretację początków współczesnej muzyki elektronicznej. Obok wspomnianych wcześniej Kraftwerk czy JMJ widzimy innych wpływowych twórców jak Daft Punk lub Brian Eno. Z kolei planety o nazwach Belleville Three, Aphex Twin i The Chemical Brothers wyróżniają się na tle reszty poprzez posiadanie własnych „księżyców” otaczających je z każdej strony.
Ciekawostką jest przedstawienie Delii Derbyshire z BBC Radiophonic Workshop, nazywanej „nieznaną bohaterką angielskiej muzyki elektronicznej”. Angielska kompozytorka przedstawiona jest na rysunku jako przecinająca Układ Słoneczny kometa mijająca w nieznacznej odległości inną pionierkę elektroniki, Björk.