Czesław Niemen i wkład w polską muzykę elektroniczną

Artykuł
Czesław Niemen nagrał pierwszy polski album muzyki elektronicznej

Proponujemy Wam krótką podróż w czasie. Dziś cofniemy się do lat 70-tych, czasów rozkwitu geniuszu Czesława Niemena. Obiecujemy nie zbaczać z trasy wyznaczonej przez muzykę elektroniczną.

Dwa lata temu Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję monet z serii „Historia polskiej muzyki rozrywkowej”. Na pierwszych monetach pojawiła się podobizna Czesława Niemena, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków, którego dziś przypada siódma rocznica śmierci. Co więcej, na rewersach monet widnieją dwie okładki jego płyt: Sen o Warszawie oraz… Katharsis. Tym samym uznajemy, że upamiętniając Niemena, NBP upamiętniło również jego wkład w polską muzykę elektroniczną.
Czesław Niemen - okładka albumu "Katharsis"

Czesław Niemen – okładka albumu Katharsis

Czesław Niemen zainteresowany muzyką elektroniczną

Album Katharsis powstał w 1976 roku, dwanzaczął się interesować muzyką elektronicznąaście lat po tym, jak Robert Moog przedstawił swój rewolucyjny wynalazek na zjeździe Audio Engineering Society. Świat zdążył już przyswoić sobie brzmienie analogowego syntezatora, którego możliwości od lat badali muzycy niemal każdego sortu – od kompozytorów muzyki konkretnej do twórców muzyki popularnej. Czesław Niemen zafascynowany wówczas twórczością Pink Floyd oraz Herbie Hancocka, również zaczął się interesować muzyką elektroniczną. Był to czas, kiedy postanowił rozwiązać zespół Aerolit i wraz ze swym przyjacielem, Piotrem Dziamskim, przystąpić do pracy nad nowym muzycznym projektem. Niestety nagła śmierć perkusisty przeszkodziła w realizacji planów.

Czesław Niemen – Katharsis

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Katharsis – album Niemena pierwszym polskim albumem muzyki elektronicznej

Niemen jednak do studia wszedł. Nie zaprosił do współpracy żadnego muzyka, ale zabrał ze sobą swoje organy Hammonda, melotron i syntezator Mooga. O tym, jak bardzo nowoczesny był to sprzęt, niech świadczy fakt, że był on pierwszym muzykiem w Polsce, który użył Minimooga do produkcji muzyki. Efektem pracy był album Katharsis, który jest również pierwszym polskim albumem muzyki elektronicznej.

Czesław Niemen – Epitafium

 

Zwracam się do ciebie cywilizacjo pełna pychy opiekunko co ty uczynisz…
Recytuje Niemen w utworze Epitafium. Była połowa lat 70-tych. Skończyła się wojna w Wietnamie, między USA i ZSRR trwał wyścig zbrojeń, człowiek ruszył na podbój kosmosu i wylądował na Księżycu, a polska propaganda sukcesu zewsząd ogłaszała boom gospodarczy. Tymczasem postęp cywilizacyjny i eksploracja kosmosu od dłuższego już czasu zajmowały światowe muzyczne umysły – o czym może świadczyć chociażby pojawienie się space age pop. Niemen nie pozostawał w tyle i  tworząc dziesięć kompozycji dla albumu Katharsis, stworzył swój własny komentarz na temat bolączek współczesności.

Czesław Niemen – Pielgrzym

Elektroniczny Czesław Niemen

Niemen nigdy potem już nie był tak elektroniczny, a w pamięci większości Polaków pozostał jako twórca piosenek Dziwny jest ten świat, Sen o Warszawie czy Pod papugami. Nie możemy jednak zapominać, że to właściwie od niego powinno zaczynać się historię muzyki elektronicznej w Polsce. Co więcej, Niemen powrócił dwa lata temu, dzięki Jackowi Sienkiewiczowi i Ricardo Villalobosowi oraz ich remiksowi utworu Pielgrzym.

Ricardo Villalobos w Love Family Park (2008)

Czesław Niemen – Odkrycie Nowej Galaktyki

Czesław Niemen – Planeta Ziemia

Czesław Niemen – FatumPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →