Surgeon: „Kiedy słyszę słowo Detroit, myślę o techno” [wywiad]

fot. materiały prasowe
Wywiad
Surgeon

Wielkimi krokami zbliża się Up To Date Festival 2023, na którym Surgeon wystąpi w podwójnej roli. Na chwilę przed ponowną wizytą w Białymstoku rozmawiamy z ikoną techno o Detroit, współpracy ze Speedy J i ostatniej płycie dla Tresora.

Surgeon – rozmowa

Paweł Chałupa: Dwa tygodnie temu zagrałeś w USA na imprezie Movement. Jaka pierwsza myśl przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz słowo „Detroit”?

Surgeon: Kiedy słyszę słowo „Detroit”, pierwszą rzeczą, o której myślę, jest techno. Nie może być innej odpowiedzi. Niemniej pamiętam wizytę w tym mieście w latach 90., gdzie kupiłem sobie koszulkę z napisem „Detroit, where the week are killed and eaten”. To również sprawia, że o tym myślę.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pojawiłeś się tam razem ze Speedy J aby dać występ jako Multiples. Z Jochemem współpracujecie od lat – między innymi przy jednym z najlepszych, współczesnych projektów techno Stoor. Pamiętasz kiedy nawiązała się komitywa pomiędzy Wami? Co takiego sprawia, że tak dobrze czujecie się w studio i na scenie?

Surgeon: Nie pamiętam dokładnie, jak doszło do powstania projektu Multiples ze Speedy J. Nasz pierwszy wspólny występ miał miejsce w Amsterdamie w 2017 roku. Znamy się od bardzo dawna. Myślę, że ta kooperacja działa bezbłędnie – oboje czujemy się bardzo dobrze w swojej skórze jako performerzy. Ponadto w naszych występach jesteśmy bardzo głęboko zaangażowani w ideę improwizacji – łączymy się doskonale również na tym poziomie.

Surgeon
Speedy J & Surgeon – Movement 2023 | fot. via facebook.com/electricdeluxe

Speedy J nie jest jedyną osobą, z którą nawiązywałeś kooperację. Widzieliśmy Cię również w akcji z Blawanem (Trade), Regisem (British Murder Boys), Lady Starlight czy DJ Petem. Czy jest jakaś postać na scenie techno, której pracę mocno podziwiasz i chciałbyś w przyszłości zrobić z nią coś wspólnego?

Surgeon: Póki co, nie szukam nikogo innego do współpracy. Chciałbym po prostu pogłębić istniejące projekty, którymi zajmuję się obecnie. Inicjatywy, o których wspomniałeś, powstawały w bardzo organiczny sposób, którego nie da się zaplanować. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

Jestem przekonany, że Twój projekt z Regisem jako British Murder Boys był dla wielu jednym z przełomowych momentów w kontekście wskoczenia w świat techno. Tego lata będziemy świadkami odrodzenia Sandwell District – Regis i Function wystąpią na kilku kluczowych, nadchodzących festiwalach. Myślisz, że jest szansa usłyszeć w niedalekiej przyszłości BMB raz jeszcze?

Surgeon: W tym roku mamy dwa koncerty do zagrania. Pierwszy z nich odbędzie się w Hiszpanii we wrześniu, miesiąc później usłyszysz nas na Amsterdam Dance Event.

STOOR live in Paradiso – ADE 2022

Na początku roku wydałeś album (inspirowany m.in. Detroit techno) dla berlińskiej wytwórni Tresor. Krążek stał się również przyczynkiem do krótkiej trasy koncertowej Crash Recoil Tour. Jak długo trwała praca nad tą płytą i czy któryś z europejskich przystanków promujący album utkwił Ci szczególnie w pamięci?

Surgeon: Występowałem z materiałem z Crash Recoil na żywo przez około 18 miesięcy przed nagraniem płyty, pracując nad dotarciem do korzeni wszystkich zawartych tam utworów. Sam proces nagrywania w studiu był bardzo szybki, gdyż znałem już wszystkie utwory. Najbardziej pamiętną datą na trasie był koncert w Birmingham, w naszym klubie The House of God, gdzie obchodziliśmy 30. urodziny. Nie podaliśmy wcześniej składu, mając Jeffa Millsa jako special guesta. To było niesamowite.

Surgeon – Oak Bank

W Tresorze ze swoimi nagraniami pojawiłeś się blisko 30 lat temu. Jak ważna jest to dla Ciebie platforma i co takiego powoduje, że możemy Cię tam usłyszeć na przestrzeni tych wszystkich lat?

Surgeon: Z Tresorem jestem związany od bardzo dawna, mimo, iż przez ostatnie 24 lata nie pracowaliśmy tak intensywnie jak wcześniej. Podoba mi się miejsce, w którym obecnie znajduje się wytwórnia i klub, jest naprawdę silny w swoich działaniach. Kiedy nagrywałem Crash Recoil, od razu wiedziałem, że to płyta dla Tresora. Wiedziałem to jeszcze przed nimi!

Surgeon
fot. via instagram.com/tony_surgeon/

Na zbliżającym się festiwalu Up To Date Festival w Białymstoku obok solowego występu usłyszymy Cię także u boku Daniela Beana jako The Transcendence Orchestra. Możemy przeczytać, że to psychodeliczny projekt badający wpływ dźwięku na świadomość. Brzmi to co najmniej intrygująca. Skąd pomysł dla takiej inicjatywy?

Surgeon: To bardzo osobisty projekt, wywodzący się z naszych głębokich eksperymentów nad wpływem tonów, częstotliwości i wibracji na różne stany świadomości. Nasze występy na żywo przeniosą cię na inną płaszczyznę egzystencji.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →