Scena Italo na FEST Festival 2023

fot. Adrian Chmielewski
Festiwale Zapowiedzi
fest

Ależ news! Ekipa Follow the Step, organizatorzy FEST Festival, przychodzi do nas z kolejnym ogłoszeniem dotyczącym programu artystów tegorocznych Kręgów Tanecznych. Ostatnią niewiadomą był skład oraz charakter piątej sceny z muzyką klubową. Dziś już wszystko jasne - tego lata w Parku Śląskim, będziemy mogli się również bawić przy dźwiękach italo.

Italo na Feście

Kręgi Taneczne zataczają coraz szersze kręgi – podczas pierwszej edycji FEST Festivalu w 2019 r. składały się z 3 scen. W następnych latach rozszerzyły się do 4, a ich repertuar stale się zmieniał i otwierał słuchaczy na kolejne, intrygujące podgatunki muzyki elektronicznej. W tym roku, po raz pierwszy w historii FEST Festivalu, Kręgi Taneczne będą składały się z 5 osobnych scen. W Parku Śląskim znów będzie można odwiedzić Smolną, Astral, Eden oraz – będący spadkobiercą sceny PossessionDark. Do tego repertuaru dołącza właśnie Italo, gdzie będą królowały rytmy wywodzące się z Półwyspu Apenińskiego.

Italo disco w latach 80. XX w. było efektem inspiracji innowacjami legendarnego producenta Giorgio Morodera (szerszej publiczności znanego z licznych memów z jego udziału w kawałku Daft Punk), rozwijającym się w Stanach nurtem Hi-NRG oraz dynamicznymi kompozycjami Cerrone’a. Włosi byli w tym czasie jednym z europejskich liderów na rynku muzycznych, chętnie korzystając z rozwijającego się nieustannie segmentu syntezatorów i maszyn perkusyjnych.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Righeira No Tengo Dinero. Official Extended Version

Koniecznie sprawdźcie poniższy dokument o Italo disco, który w ubiegłym roku był wyświetlany w ramach festiwalu Millenium Docs Agains Gravity.

Italo Disco The Great Documentary Old Generation

Italo Stage na FEST Festival 2023 – kto wystąpi?

Współczesna scena Italo nie żeruje na nostalgii i modzie na retro – zrodziła się z miłości do analogowego brzmienia, w kontrze do syntetycznych dźwięków, które można w tej chwili stworzyć na każdym domowym komputerze. Na tegorocznej edycji FEST Festival przez cały 4-dniowy festiwal, będziecie się mogli o tym przekonać dzięki mocnej, międzynarodowej reprezentacji nowej-fali klasycznego gatunku. Duża część artystek i artystów, którzy zaprezentują się na kręgu Italo jest związana z berlińskim kolektywem Italian Dance Wave oraz wytwórnią Slow Motion. Inicjatorami obu tych przedsięwzięć są Franz Scala oraz Fabrizio Mammarella – niekwestionowani królowie włoskich, syntezatorowych brzmień. Scala jest m.in. rezydentem kultowego klubu Salon Zur Wilden Renate i przez ostatnie kilka lat zbudował uwielbianą markę w stolicy Niemiec. Mammarella jest z kolei także uznanym producentem i remikserem, którego tracki ukazywały się nakładem wpływowej wytwórni DFA. Ze stuprocentowym przekonaniem oddajemy nowo powstały krąg w pewne ręce!

Italian Dance Wave w/ Fabrizio Mammarella – Automat Radio at Lavallée, Bruxelles Dj Set

Obaj wspomnieni panowie odpowiadają także za imprezy Italorama, stale odbywające się w Panorama Bar. Ich regularną gościnią cyklu jest Giulia Gutterer, selektorka poruszająca się w świecie Hi-NRG, belgijskiego new beatu i elektryzującego nu disco.

Slow Motion – Giulia Gutterer / February 15 / 3pm-4pmJednym z najintensywniejszych doświadczeń na scenie Italo będzie zapewne set Paty Vapor. Mieszkająca w Berlinie Brazylijka eksploruje mroczniejszą stronę syntezatorowych brzmień i często zwraca się w stronę EBM, wave’u, a nawet synthpunku.

Paty Vapor – Heads Radio 0100 – 22.06.2022 – @ Sameheads

Maestro dynamicznego, ambitnego disco, Maltitz to niezwykle poważany selektor działający przede wszystkim w niemieckiej stolicy. Jego sety można było usłyszeć w takich klubowych instytucjach jak Funkhaus, Sisyphos, //about:blank, Æden czy Golden Gate. Założyciel labelu Rurutu płynnie miesza elementy italo disco oraz dark electro i tworzy w ten sposób niezapomniane kolaże.

Donnerdogge with Maltitz at Golden Gate

Rezydentka berlińskiego klubu KitKat, Schimanski, dekadę temu rozpoczynała swoją karierę na scenie techno. Od tego czasu przeszła jednak stylistyczną woltę i gra przede wszystkim szalone, porywające dark disco z elementami indie dance.

DJ Schimanski – 90s mix

Protegowany Jennifer Cardini czy Davida Vunka, Kendal mimo stosunkowo krótkiej kariery, zdążył już sporo namieszać na scenie. DJ i producent jest jedną z figur, które popychają brzmienie italo disco do przodu. Pomaga mu w tym Pablo Bozzi, który także zagra na nowym Kręgu Tanecznym. Brzmienie wspólnych nagrań mieszkających we Francji muzyków określono m.in. mianem „italo body music”.

INFRAVISION (Pablo Bozzi & Kendal) | Boiler Room x Ulica Elektryków

Prowadzący audycję The Time Machine w niemieckim radiu Refuge Worldwide, Ady Toledano to polimat w dziedzinie muzyki tanecznej. Winylowy czarodziej, posiadacz imponującej kolekcji z zakresu disco i wave’u, który podróżuje z płytami po całym świecie i rozsiewa wyłącznie pozytywną energię.

Ady Toledano | HÖR – Feb 17 / 2022

Większość opisanych powyżej wykonawców i wykonawczyń specjalizuje się w instrumentalnym italo disco. Ale duet Audio Vacanze to profesorowie gatunku, którzy najchętniej prezentują piosenkową, wokalną odsłonę nurtu. Na ich sety składa się wyłącznie wspaniała, radosna muzyka.

Audio Vacanze – Live Stream – Italo Disco Mix

Krakowianin Kinzo Chrome za sprawą cyklu We Are Radar – prawdziwej instytucji na klubowej mapie stolicy Małopolski – jest najbardziej kojarzony z techno. Ale jego miłością jest także italo. Kinzo będzie miał więc doskonałą okazję do pokazania swojego drugiego oblicza.

Kinzo Chrome @ Up To Date Festival 2020 Łomża Jasne Pełne stage

KOD, czyli Komitet Obrony Disco, to duet, który od lat tworzą Kovvalsky oraz Pitti Schmitti. To także nazwa ich cyklu imprez odbywających się w stołecznym klubie Jasna 1, gdzie chłopaki zapraszają najznamienitszych selektorów z całego świata.

Kovvalsky DJ set / Warsaw Boulevard 013-2

Koniecznie sprawdźcie nasz wywiad: Munocast 011: Kovvalsky: „Wszyscy wiemy, że w Polsce dominuje techno”

Do FEST-u coraz bliżej

FEST Festival po raz czwarty przetransformuje widowiskowy teren chorzowskiego Parku Śląskiego w pełne magii miasteczko festiwalowe, w którym zabrzmi najlepsza muzyka na żywo. FEST kusi nie tylko dźwiękami, a także okazją do spędzania czasu w otoczeniu zachwycającej scenografii, odpoczynku w klimatycznych strefach chilloutu lub poszerzenia horyzontu na jednym z dostępnych warsztatów. Między 9 a 13 sierpnia 2023 w Chorzowie zagrają The Chemical Brothers, M83, Sofi Tukker, 070 Shake, Oliver Heldens, Yungblud, Yung Lean, Bladee, Blossoms i inni!

Thank you! | FEST Festival 2022 – RecapPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →