Rebeka mówi „stop”. Po 10 latach, duet zawiesza działalność

News

Obok zespołu Plastic, są jednym z najdłużej działających na polskiej scenie damsko-męskich duetów w muzyce elektronicznej. To oni wprowadzili elektropop na salony, zanim pojawili się The Dumplings czy xxanaxx. Zresztą sukces Kuby Karasia i Justyny Święs to również zasługa założonego w Poznaniu duetu. Duetu, który właśnie powiedział "stop". Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny, członkowie zespołu Rebeka, ogłosili zawieszenie działalności projektu.

Dlaczego Rebeka to tak ważny zespół dla polskiej muzyki? Ich brzmienie znalazło uznanie zarówno wśród miłośników alternatywy, fanów elektroniki, jak i słuchaczy mainstreamowej muzyki. Niewiele jest zespołów, które w swoim CV ma jednocześnie zwycięstwo w konkursie Gazety Wyborczej w kategorii Płyta Roku 2013, zdobycie statuetki dla Zespołu Roku w plebiscycie Munoludy 2013, a także występy na najważniejszych polskich festiwalach, w tym Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver Festival, Tauron Nowa Muzyka czy udział w Męskim Graniu. Dokładając do tego trzy dobrze przyjęte płyty, na których nie zeszli poniżej wypracowanego poziomu, dziesiątki innych nagród oraz zagraniczne koncerty, mamy odpowiedź na zadane w pierwszym zdaniu tego akapitu pytanie.

Rebeka. Początek w pojedynkę

Początki Rebeki sięgają 2008 roku. To właśnie wtedy, projekt w Poznaniu założyła wokalistka i kompozytorka Iwona Skwarek. Dwa lata później, do współpracy zaproszony został Bartosz Szczęsny, producent i instrumentalista. W ten sposób Rebeka została duetem i w takiej formie stała się rozpoznawalna w całej Polsce, choć zdarzało się, że na scenie Iwonie i Bartkowi towarzyszyli inni muzycy.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Od samego początku, zespół stawiał na syntezatorowe brzmienie, w którym łączyły się wpływy elektropopu i muzyki indie. Charakterystyczny, mocny głos Iwony Skwarek, który zdawał się nie znać żadnych ograniczeń oraz talent do melodii, doskonale odnajdował się w anturażu elektronicznych dźwięków, starannie ułożonych przez Bartosza Szczęsnego. Z czasem do procesu produkcyjnego dołączyła także Iwona. W ten sposób, muzycy razem rozwijali brzmienie Rebeki, dziś trudne do pomylenia z jakimkolwiek innym zespołem w Polsce.

Rebeka. Na fali sukcesów

Duet szybko zyskał uznanie wśród dziennikarzy. Niedługo potem zespół zaczął stawać się popularny w różnych kręgach. Rebeka została zauważona i doceniona przez słuchaczy muzyki alternatywnej, na początku poprzedniej dekady wciąż zdominowanej przez indie rock i jego pochodne. Jednocześnie o formacji zrobiło się głośno wśród fanów elektroniki, którzy chwilę wcześniej zachwycili się triem Kamp! (który jako pierwszy wziął Rebekę pod wydawnicze skrzydła za sprawą przyjęcia do grona artystów wytwórni Brennnessel). Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach plebiscytu Munoludy 2013. Rebeka zgarnęła w nim statuetkę, zwyciężając w kategorii Zespół Roku (wyprzedzając wspomniany Kamp!).  Do tego wszystkiego doszedł sukces wśród mainstreamowej widowni. Hellada, debiutancki album Rebeki, otrzymał główną nagrodę w plebiscycie Gazety Wyborczej w kategorii Płyta Roku 2013. Wydawać się mogło, że świat stoi otworem przed duetem Skwarek-Szczęsny. I rzeczywiście tak było.

Rebeka

Rebeka

Rebeka. Uznanie w kraju i nie tylko

Przez następne lata swojej działalności, Rebeka zdążyła zagrać na scenie każdego, ważnego polskiego festiwalu czy klubu muzycznego. Do tego doszły występy zagraniczne, w tym nawet w Korei Południowej czy Stanach Zjednoczonych. Sukces duetu stał się również trampoliną dla jego członków. Iwona Skwarek została zaproszona do współpracy m.in. przez Moullinexa i Mirror People. Zaś Bartosz Szczęsny stał się wziętym producentem. To m.in. on odpowiada za brzmienie długogrającego debiutu zespołu The Dumplings, płyty No Bad Days.

Rebeka

Rebeka

Rebeka. Elektryzujący debiut

Hellada, pierwsza płyta zespołu wydana w 2013 roku, niemal jednogłośnie została uznana za jedne z najbardziej udanych wydawnictw polskiej muzyki początku drugiej dekady XXI wieku. W zamieszczonych na albumie piosenkach, wyjątkowe brzmienie, które czerpało zarówno z dorobku synth popu lat 80., jak i współczesnej elektroniki, spotkało się z pełnymi emocji i liryczności tekstami. Takie utwory jak Stars czy Melancholia zyskały miano przebojów, które gościły nie tylko w niszowych radiostacjach, ale i w mainstreamowych mediach.

W 2016 roku ukazał się drugi krążek zespołu zatytułowany Davos. Płyta spotkała się ze zróżnicowanym odbiorem. Z jednej strony doceniano, że brzmienie Rebeki stale się rozbudowuje i zagląda w nieznane sobie dotąd obszary muzyki. Z drugiej jednak, wielu słuchaczy zauważało, że krążek jest przeeksperymentowany i znacznie trudniejszy w odbiorze niż debiut. Nie przeszkodziło to zespołowi nadal koncertować i występować w coraz to nowych miejscach.

Rebeka. Piękny finał (?)

Rok 2019 przyniósł trzeci – i na to wygląda, że jak dotąd ostatni – album w dorobku duetu Rebeka. Krążek Post Dreams połączył w sobie brzmienie z obu poprzednich płyt, a uzyskany efekt pchnął twórczość zespołu na zupełnie nowe twory. Jeszcze więcej lirycznych i wokalnych popisów Iwony Skwarek, jeszcze więcej eksperymentów i zróżnicowanych brzmień ze strony Bartka SzczęsnegoPost Dreams jest tym, co najlepszego przez te wszystkie lata Rebeka miała do zaproponowania. Elektropop i nu-disco spotykały się z indie rockową romantycznością, dzięki czemu udało się nagrać płytę niebywale lekką i chwytliwą, a jednocześnie wciągającą i wkręcającą się do głowy. Ważnym elementem jest znacznie większa obecność piosenek napisanych w języku polskim, co dotychczas wydarzało się rzadko w przypadku poprzednich wydawnictw Rebeki.

Rebeka mówi „stop”

17 września zespół podzielił się smutną, lecz pełną wzruszeń wiadomością. Rebeka zawiesza działalność.

Rebeka. Dekada pełna wrażeń

Jak można przeczytać, minione lata przyniosły Iwonie i Bartkowi mnóstwo niesamowitych emocji i doświadczeń, które stały się pięknymi wspomnieniami. Jak zaznaczyli sami muzycy, jako duet spędzili razem szczęśliwą i niebywale owocną twórczo dekadę. Prócz mnóstwa podziękowań, znalazło się miejsce na to, by zapewnić o tym, że artyści dalej będą rozwijać swoją działalność. Już niebawem Iwona Skwarek zadebiutuje ze swoim nowym projektem – girlsbandem Shyness!. Bartosz Szczęsny będzie kontynuował karierę producencką.

Rebeka

Rebeka

Rebeka. Wróćmy do Melancholii

Zespół rozstał się z fanami nową wersją jednego ze swoich największych przebojów, utworu Melancholia. Rozstał, a nie pożegnał, bo jak zaznaczyli sami muzycy Will we ever come back?.

Do utworu powstał teledysk, składający się z nagranych chwil, jakie towarzyszyły Iwonie i Bartkowi w czasie wspólnej działalności (wśród zarejestrowanych kadrów, wprawne oko wychwyci także nasz mały akcent – statuetkę Munoluda).

Iwona, Bartek – dziękujęmy!

Trzymamy kciuki za nowe projekty Iwony i Bartka, i ogromnie dziękujemy im za dziesięć lat dostarczania nam wspaniałych emocji dzięki swojej muzyce, a także niezapomnianym występom na żywo. Osobiście dołożę od siebie podziękowania za… stronę wizualną, o którą duet zawsze dbał z największą starannością. Zarówno okładki, jak i teledyski Rebeki należą do najlepszych, jakie kiedykolwiek widziała polska muzyka. Zwłaszcza takie wideoklipy jak ten do Unconscious zasługują na to, by o Rebece, jej muzyce i wszystkim tym, co wydarzyło się wokół niej, pamiętać już na zawsze.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →