Podsumowanie roku 2020: house [Polska]. Muno x House Heads Polska

Artykuł
Podsumowanie roku 2020 w muzyce house w Polsce

W tym roku w Polsce, dziedzinie muzyki house, działo się dużo i dobrze. Przede wszystkim na Facebooku powstała prężnie działająca grupa zrzeszająca rodzimych fanów i fanki tego gatunku - House Heads Polska. To właśnie ich zaprosiliśmy do udziału w Podsumowaniu Roku 2020: house. Zobaczcie jak wypadło głosowanie w poszczególnych kategoriach skupionych na polskiej scenie.

Tegoroczne podsumowania w danej dziedzinie muzyki klubowej, oddaliśmy w ręce słuchaczy i słuchaczek. Zaprosiliśmy jedne z największych w Polsce facebookowych grup zrzeszających miłośników i miłośniczki muzyki techno, house i drum’n’bass, by podzielili się swoimi typami, a następnie wyłonili spośród nich zwycięskie propozycje. Pod uwagę braliśmy zarówno to, co działo się na świecie, jak i na rodzimym podwórku. Efektem są podsumowania dedykowane zagranicy oraz Polsce. Rezultaty tegorocznych podsumowań to wynik wyboru Was – fanów i fanek danego gatunku.

2020 na polskiej scenie house. Dobry rok?

Choć ostatnie lata to dominacja techno, to jednak muzyka house może liczyć w Polsce na rzeszę oddanych słuchaczy i słuchaczek. Ich grono coraz liczniej zasila szeregi grupy House Heads Polska. To za przede wszystkim za ich sprawą wyłoniliśmy najciekawsze postacie, wydawnictwa i wydarzenia na rodzimym house’owym podwórku. Swoje trzy grosze dorzuciła także społeczność grupy muno_room, do której Was zapraszamy!

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

House. Płyty, utwory, odkrycia…

Rok 2020 obfitował w niemało świetnych, house’owych wydawnictw autorstwa polskich twórców i twórczyń. Pewnie zaliczylibyśmy niejedną house’ową imprezę, gdyby nie pandemia, lecz i tutaj znajdzie się coś, na co warto zwrócić uwagę. Licznie publikowane sety czy streamy z udziałem polskich didżejów i didżejek, także nie powinny zawieść miłośników i miłośniczki house’u. Tymczasem do meritum!

Podsumowanie roku: house [Polska]

Podsumowanie roku: house [Polska]

Kto zyskał największe uznanie house’owej społeczności w Polsce? Oto rezultaty Podsumowania Roku 2020: house – Muno.pl x House Heads Polska!

Podsumowanie Roku: House – POLSKA

#1 Wydawnictwo roku (płyta/EPka)

Tutaj zwycięzca mógł być tylko jeden. Fenomenowi płyty Blues poświęciliśmy obszerny artykuł. Jak widać po rezultacie głosowania, Bartek Kruczyński aka Pejzaż zdobył uznanie tylko dziennikarzy, ale i szerokiej publiczności. Już dawno w polskiej muzyce house nie pojawił się równie bogaty i dopieszczony album. Na pudle nie zabrakło także siły doświadczenia w osobie Das Komplexa, jak i świeżej krwi, czyli Boryna, reprezentanta Polena Recordings.

1. Pejzaż – Blues

2. Das Komplex – Miąższ EP

3. Boryn – Jewels EP

#2 Utwór roku

A propos doświadczenia. Dla Marcina Łukaszewicza mijający rok był niesamowicie pracowity i udany. Liczne wydawnictwa, na dodatek ukazujące się nakładem prestiżowych wytwórni, a do tego znakomite single. Reprezentant Koszalina jest niczym jak wino – im starszy, tym lepszy. Jego EPka Miąższ, która ukazała się nakładem Pets Recordings, uplasowała się na drugim miejscu w kategorii Wydawnictwo roku. Szczególne uznanie zdobył pochodzący z niej ponad 10-minutowy (!) kawałek That Time. To on zajął pierwsze miejsce w kategorii Utwór roku.

To jednak nie koniec. Zdobywca trzeciego miejsca, czyli Weź Mnie Ze Sobą, to numer znany już od ładnych kilku lat, który dopiero w tym roku doczekał się oficjalnego wydania dzięki labelowi Poleca Recordings. Kawałek musiał uznać wyższość znakomitej produkcji Not Gonna Lie duetu Lambert & Handle, która ukazała się pod szyldem uznanej wytwórni Simma Black.

1. Das Komplex – That Time

2. Lambert & Handle – Not Gonna Lie

3. Das Komplex – Weź Mnie Ze Sobą

#3 Wydarzenie roku (set/występ/zjawisko, itd.)

Triumfalny pochód Das Komplexa trwa dalej. Swoim występem w The Blue Oyster Marcin zwyciężył również w kategorii Wydarzenie roku. Za nim znaleźli się niemniej zdolni Marcin Krupa i Maciej Kozak. O ile ten pierwszy cieszy się już powszechnie renomą, którą wielokrotnie udowodnił, o tyle ten drugi jest świeżym nazwiskiem, które należy zanotować na swojej liście “talentów do obserwacji”. Jego wyróżniony set może narobić apetytu na więcej!

1. Das Komplex I The Blue Oyster

2. 026 ~ plastic/vibes x MarcinKrupa

3. 12”DHCast #031 : Maciej Kozak

#4 Postać roku

Tu także trudno mówić tu o zaskoczeniu. Powołanie do życia kolejnej polskiej społeczności muzyki house w obrębie Facebooka, nie mogło przejść bez echa. House Heads Polska to miejsce dla wszystkich, którzy kochają tę stylistykę, chcą się nią dzielić i poznawać. Na podium nie zabrakło miejsca dla Bartosza Kruczyńskiego oraz szefów klubów w Polsce, dla których mijający rok był szczególnie trudny. Wierzymy, że to wyróżnienie tchnie w ich w serca nieco nadziei na lepszą przyszłość, której wszyscy wypatrujemy.

1. Grupa House Heads Polska

House Heads Polska

House Heads Polska

2. Bartosz Kruczyński aka Pejzaż aka Earth Trax

Bartosz Kruczyński - Pejzaż

Bartosz Kruczyński – Pejzaż

3. Szefowie klubów w Polsce

TAMA

Tama

#5 Odkrycie roku

W szybkim tempie The Blue Oyster stało się ważną częścią pandemicznego krajobrazu polskiej sceny klubowej. Dzięki setom odbywającym się w oknie przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie, mogliśmy zobaczyć zarówno wprawionych graczy, jak i młode talenty, w tym też reprezentantów i reprezentantki muzyki house. Drugie miejsce w kategorii Odkrycie roku zajęła poznańska didżejka i producentka Grażyna Biedroń, która zdążyła już wystąpić we wspomnianym The Blue Oyster. Trzecie miejsce przypadło reprezentantowi Trójmiasta i sceny disco – Pudika.

1. The Blue Oyster

The Blue Oyster
2. Grażyna Biedroń

3. Pudika

Pudika

Pudika

Podsumowanie roku: house [Polska]. Sprawdź playlistę na Spotify

To nie koniec. Mamy dla Was playlistę, na której znaleźli się nie tylko wyróżnieni twórcy i twórczynie, ale także kilka postaci, które przewinęło się przez głosowanie, lecz ostatecznie nie załapało na podium w którejkolwiek z kategorii. Nie zmienia to faktu, iż warto poznać ich muzykę. Przekonajcie się!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →