Koniec ze streamami? Facebook wprowadza poważne zmiany

News
Koniec ze streamami? Facebook wprowadza poważne zmiany

Okres pandemii to czas rozkwitu zjawiska, jakim są wszechobecne streamy setów didżejskich. Wiele z nich transmitowanych jest za pomocą mediów społecznościowych, w tym na Facebooku. Wygląda jednak na to, że portal Marka Zuckerberga zamierza położyć temu kres. 1 października wejdą w życie zmiany, które mogą oznaczać koniec dla streamowania czy publikowania setów didżejskich...

Od kilku lat, Facebook coraz bardziej restrykcyjnie podchodzi do kwestii muzyki znajdującej się w umieszczanych na platformie filmach czy w transmisjach prowadzonych za jej pomocą. Jednak to, co ma wydarzyć się 1 października, może okazać się prawdziwym wstrząsem zarówno dla didżejów, jak i dla wielu innych osób związanych z muzyką, którzy dzielą się nią właśnie na portalu Marka Zuckerberga (a w zasadzie na portalach, bo nowe regulacje obejmują także Instagram).

Muzyka na Facebooku. Facebook aktualizuje wytyczne

Jak można przeczytać w zaktualizowanej sekcji Music Guidelines, poważnym zmianom ulegną warunki umieszczania muzyki w filmach i transmisjach na Facebooku. Czytamy w niej:

Wytyczne dotyczące muzyki

Te dodatkowe warunki mają zastosowanie, jeśli publikujesz lub udostępniasz jakiekolwiek filmy lub inne treści zawierające muzykę w dowolnych produktach Facebooka.

Jesteś odpowiedzialny za publikowane treści.

Muzyka na Facebooku. Na czym będą polegać zmiany?

Dalej Facebook tłumaczy na czym konkretnie mają polegać nadchodzące zmiany:

Ludzie używają naszych produktów do udostępniania treści swojej rodzinie i znajomym. Pamiętaj, że ponosisz wyłączną odpowiedzialność za publikowane przez siebie treści, w tym za wszelką muzykę występującą w tych treściach. Żadne z postanowień niniejszych warunków nie stanowi autoryzacji przez nas w odniesieniu do jakiegokolwiek wykorzystania muzyki w jakimkolwiek z naszych produktów.

W szczególności używanie muzyki do celów komercyjnych lub nieosobowych jest zabronione, o ile nie uzyska się odpowiednich licencji. W naszych produktach nie można wykorzystywać filmów wideo do tworzenia wrażeń słuchowych.

Muzyka na Facebooku. Przykre konsekwencje

Zdecydowanie najpoważniej brzmi fragment dotyczący konsekwencji łamania nowych regulacji:

Chcemy, abyś mógł cieszyć się filmami opublikowanymi przez rodzinę i przyjaciół. Jeśli jednak użyjesz filmów wideo w naszych produktach do tworzenia muzyki dla siebie lub innych, Twoje filmy zostaną zablokowane, a Twoja strona, profil lub grupa mogą zostać usunięte. Obejmuje to transmisje live. Nieautoryzowane treści mogą zostać usunięte.

Jeśli opublikujesz treści zawierające muzykę należącą do kogoś innego, Twoje treści mogą zostać zablokowane lub przejrzane przez odpowiedniego właściciela praw i usunięte, jeśli korzystanie z tej muzyki nie zostanie odpowiednio autoryzowane. Możesz nie mieć możliwości publikowania filmów zawierających muzykę lub dostępu do nich we wszystkich krajach na świecie

Chcemy, abyś mógł udostępniać filmy wideo rodzinie i znajomym, gdziekolwiek się znajdują, ale jakakolwiek muzyka w Twoim filmie, jeśli jest w ogóle dozwolona, ​​może nie być dostępna we wszystkich krajach na świecie.

Muzyka na Facebooku. Zaostrzanie regulacji

Jeśli wydawało Ci się, że powyższe restrykcje już obowiązywały, to wyprowadzimy Cię z błędu. Regulacje dotyczące licencji utworów muzycznych w filmach lub transmisjach udostępnianych za pomocą platform Facebooka (w tym także Instagrama), pojawiły się w 2018 roku. Tegoroczna aktualizacja znacząco je zaostrza. Nowe warunki wchodzą w życie 1 października.

Instagram

Instagram

Muzyka na Facebooku. Czy to naprawdę koniec streamów?

Co to oznacza? W pierwszej kolejności koniec streamów setów didżejskich. Taki scenariusz – choć niebywale przykry – jest wielce prawdopodobny. To samo dotyczy wszystkich innych form, za pomocą których we filmach lub transmisjach pojawia się muzyka. Mowa tu np. o programach, podcastach czy audycjach publikowanych lub transmitowanych za pomocą Facebooka.

DJ Set

Fot. Francesco Paggiaro

Muzyka na Facebooku. Duży może więcej?

A co z takimi tworami jak Cercle czy Boiler Room? Cóż, nie jest tajemnicą, że duże podmioty nawiązują indywidualne rozmowy z Facebookiem, dzięki czemu mogą prowadzić swoją działalność bez obawy o to, że ich filmy lub transmisje zostaną przerwane, zablokowane czy usunięte. W swoim artykule zwraca na to uwagę Phil Morse z Digital DJ Tips.

Muzyka na Facebooku. W kogo uderzą nowe regulacje?

Jak można się domyśleć, nowe zmiany uderzą w mniejszych, często niezależnych twórców. Czy to rzeczywiście kres oddolnie zainicjowanych streamów i innych form dzielenia się muzyką? Przekonamy się po 1 października.

Muzyka na Facebooku. Czy autorzy skorzystają?

Po zapoznaniu się z powyższymi zmianami, pojawia się kolejne pytanie – czy wobec nowych regulacji, skorzystają na nich sami autorzy muzyki? Czy Facebook rzeczywiście zamierza chronić twórczość i dbać o interesy wszystkich twórców czy jedynie tych największych, w obawie przed kosztownymi rozprawami? Czas pokaże.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →