Arkusz Google, który pomoże ci wspierać artystów z Ukrainy

Sylwia Bartyzel/Unsplash
News
artyści z Ukrainy

W tym publicznym dokumencie znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do wspierania artystów i artystek z Ukrainy. Ta oddolna inicjatywa zatacza coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych, promując bezpośrednie wsparcie dla twórców z kraju ogarniętego wojną.

Oczy całego świata od ponad trzech tygodni zwrócone są w kierunku Ukrainy, gdzie bezustannie trwają próby odparcia rosyjskiej inwazji. Najróżniejsze organizacje i stowarzyszenia prześcigają się natomiast w nowych pomysłach na wspieranie zagrożonej ludności. Na szczególną uwagę zasługują obecnie akcje pomocowe dedykowane konkretnej grupie społecznej. Szerokiego rozgłosu nabrały m.in. programy wsparcia nieheteronormatywnych uchodźców z Ukrainy.

Kolejną grupą społeczną, szczególnie dotkniętą przez wojnę, są ukraińskie artystki i ukraińscy artyści. Społeczność artystyczna z całego świata zaangażowała się w działania dedykowane koleżankom i kolegom po fachu. Nie inaczej dzieje się w przypadku osób tworzących muzykę elektroniczną. Twórcy, kolektywy i labele, jednogłośnie wyrazili wsparcie dla artystycznej społeczności Ukrainy. Ich inicjatywy idą jednak w parze z oddolnymi, spontanicznymi działaniami podejmowanymi przez fanów. Jedną z najciekawszych jest zapewne arkusz Google’a, w którym znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do wspierania ukraińskich artystów.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Wystarczy publiczny arkusz

Arkusz Google, który w ostatnich dniach był szeroko udostępniany w mediach społecznościowych, zawiera zestawienie ukraińskich twórców i wydawnictw. Wśród nich najmocniejszą reprezentacją cieszą się autorzy muzyki elektronicznej (od ambientu, przez downtempo i techno, aż po house), jednak znajdziemy również przedstawicieli twórców muzyki w stylu punk, metal, a nawet folk czy pop.

Obok pojedynczych wykonawców znajdują się również całe wydawnictwa, ponownie związane przede wszystkim ze sceną elektroniki. Zestawienie zawiera również linki do bezpośredniego wsparcia artystów i labeli poprzez platformę Bandcamp. Serwis ten znany jest z przeznaczania znacznej większości wartości sprzedaży bezpośrednio do artystów. Zwykle aż 82% tej kwoty trafia bezpośrednio do autora. W niektóre dni miesiąca suma ta wzrasta nawet do 93%.

Jak możesz pomóc

Osoby odpowiedzialne za arkusz zachęcają również do przekazywania datków na rzecz krajowych i międzynarodowych organizacji humanitarnych, które w miarę możliwości starają się pomagać ludziom dotkniętym wojną w Ukrainie. W arkuszu zamieszczono linki do takich organizacji, jak Support Ukraine, Nova Ukraine czy Vostok SOS.

Autorzy arkusza zachęcają nie tylko do udostępniania go w mediach społecznościowych, ale również do dodawania linków i informacji o artystkach i artystach reprezentujących ukraińską scenę, jak i o inicjatywach i zbiórkach na rzecz osób dotkniętych wojną. Te mogą stanowić zarówno działania zakrojone na szeroką skalę, jak i lokalne akcje. Możesz również dołączyć do zespołu odpowiedzialnego za prowadzenie arkusza.

Wsparcie dla artystów z Ukrainy

Środowisko muzyczne od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jednogłośnie wspierało ofiary wojny. Głosy wsparcia słyszeliśmy nie tylko ze strony ukraińskich DJ-ów i DJ-ek, lecz również od twórców pochodzących z Wielkiej Brytanii, Stanów czy nawet Rosji. Zarówno twórcy, jak i labele podjęli się najróżniejszych form pomocy Ukrainie.

Do tych należy przede wszystkich przekazywanie części dochodów na rzecz kraju pogrążonego wojną. Wydawnictwa takie jak ukraińskie Muscut czy Shukai, przekazują 100% wartości sprzedaży produktów na Bandcamp, na rzecz programów wsparcia uchodźców i ukraińskiej armii. Wytwórnia ШЩЦ obiecała przekazać podwojoną wartość każdej sprzedaży na rzecz Kijowskiej Obrony Cywilnej. Wsparcie zapewniają również polskie labele, takie jak The Very Polish Cut Outs czy Plusz Tapes.

Ogromną popularnością cieszą się również livestreamy, w ramach których prowadzone są zbiórki na rzecz Ukrainy. Największy z nich zorganizowany został zapewne przez inicjatywę DJs For Ukraine. W ramach trwającego dwa dni livestreamu, prowadzonego na platformie Twitch, odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Do Good Fund. Swój stream organizuje również platforma Refugee Worldwide, z którego dotacje trafią bezpośrednio do wspomnianego już Vostok SOS.

Na szczególną uwagę zasługują również kompilacje stworzone specjalnie na rzecz wsparcia ukraińskiej ludności. Z taką inicjatywą wystąpił m.in. label Standard Deviation, we współpracy z Mystictrax. To 65-utworowe zestawienie zawiera najważniejsze kawałki reprezentantów ukraińskiej sceny elektronicznej. Całość dochodów z jego sprzedaży zostanie przeznaczona na wsparcie organizacji pomocy humanitarnej.

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →