Jednym głosem w słusznej sprawie. Artyści walczą w imię ekologii

News
ekologia, artyści, raport

Środowisko muzyczne walczące o ekologię i lepszy byt naszej planety brzmi co najmniej dobrze. Wieloletnie szukanie rozwiązań i generowanie działań brzmi jeszcze lepiej. Najnowszy raport projektu DJs for Climate Action (DJs4CA) dotyczący bardziej zrównoważonego rozwoju przemysłu muzycznego, nosi nazwę Wizja przyszłości. Społeczność muzyki elektronicznej w 2030 roku. Czego dotyczy? Co znajdziemy w środku? 

DJs for Climate Action powstało w 2011 roku za sprawą grupy znajomych DJ-ów pragnących zmian w swojej dotychczasowej działalności. Potrzeba uporania się z negatywnymi skutkami swojego zawodu doprowadziła 170 DJ-ów z całego świata do podjęcia ważnych kroków. DJ4CA, przy pomocy organizacji REROOT, podjęło próbę zrozumienia zależności pomiędzy klimatem i kulturą klubową w celu zidentyfikowania problemów i wyobrażenia sobie przyszłości pod względem ekologicznym, społecznym i ekonomicznym do 2030 roku.

Najlepszym sposobem na wzmocnienie pozycji i wprowadzenie zmian jest tworzenie społeczności.

– Jinku (Kenia)

Możemy stać się społecznością, która daje przykład w zakresie innowacji klimatycznych. Możemy wykorzystać nasze wpływy kulturowe jako artyści, aby wzmocnić wezwania do działania.

– Louisahhh (Francja)

klimat, ekologia, artyści, raport

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Scena muzyczna i raport, który ma coś zmienić

Oparty na serii pięciu warsztatów online oraz intensywnym przekazywaniu informacji zwrotnych, doprowadziły do powstania wizji przyszłości w postaci 29-stronnicowego raportu zawierającego cztery podstawowe segmenty: Transport i Turystyka, Model ekonomiczny i dochodowy, Samoświadomość, Przejrzystość i Wpływ. Wstępna ankieta sporządzona pod koniec 2020 zebrała perspektywy i pomysły od ponad 170 DJ-ów z całego świata – od lokalnych talentów po światowych gwiazdorów, takich jak Lauren Flax, Nicola Cruz czy Sander Kleinenberg. Poniżej zamieszczony wpis pochodzi z raportu i jest głosem wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego powstania:

W 2030 roku nie jesteśmy tylko branżą, ale tętniącą życiem globalną społecznością, która stoi na czele działań ekologicznych i społecznych. Jako DJ-e i artyści bierzemy odpowiedzialność za nasze działania i wpływ na środowisko. Preferujemy kluby, festiwale i wydarzenia, które działają w harmonii z naturą, są inkluzywne i inspirują do zmiany sposobu myślenia.

Wkład różnych ludzi w różnych miejscach jest uznawany i doceniany: składy są bardziej reprezentatywne dla naszego zróżnicowanego, dynamicznego ruchu, z silniejszym programem regionalnym i lokalnym. Aby wspierać rzadsze loty, do 2030 roku stworzymy model dochodów, który w mniejszym stopniu będzie zależał od tras koncertowych. Dochody uzyskiwane z tworzenia muzyki lepiej odzwierciedlają jej prawdziwą wartość; artyści zjednoczyli się, by domagać się sprawiedliwego wynagrodzenia od dostawców usług cyfrowych; a dodatkowe dochody są dostępne z innych źródeł, zarówno w sieci, jak i poza nią.

Jako twórcy kultury inspirujemy innych i kreujemy trendy kulturowe, mówiąc jednym głosem o tym, co jest potrzebne, co się dzieje i jakie są możliwości pójścia dalej. Wiemy, że nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, ale korzystamy z możliwości bycia otwartym i przejrzystym, prowadzenia trudnych rozmów, gdy jest to konieczne, i budowania pilnego dialogu w całej branży.

klimat, ekologia, artyści, raport

Raport. Co zawiera?

Mówić i pisać to jedno, jednak rzeczywistość to zupełnie inna para kaloszy. Twórcy raportu, upatrując poprawę obecnego stanu rzeczy, jadą z tematem począwszy od turystyki, która ich zdaniem, będzie musiała stać się bardziej przyjazna naturze. Jako rozwiązanie proponują bardziej ekologiczny transport: szybka kolej czy ulepszone mapy turystyczne. Również obiekty i wydarzenia będą musiały stać się bardziej sprzyjające środowisku. Oczekiwanie będą imprezy bez plastiku, zrównoważony rozwój energii odnawialnej, wegańskie posiłki, a także dzielenie się pomysłami i zasobami z innymi organizatorami. Wśród pomysłów przewija się wątek systemu certyfikacji „zielonych wydarzeń i obiektów”, jednak na chwilę obecną nie podano więcej szczegółów.

Według raportu model ekonomiczny i dochodowy musi się zmienić. Oznacza to, że aby artyści mogli mniej koncertować, muszą zarabiać więcej na streamingu i swojej muzyce. Będzie to wymagało od artystów, by lobbując u gigantów streamingu, wyraźnie podkreślali związek między sprawiedliwą płacą, trasami koncertowymi i zmianami klimatu. Biletowane wydarzenia online mogłyby pomóc uniknąć podróży i nadal zarabiać na imprezach. Ostatnia część dotycząca przejrzystości i samoświadomości, jest nieco bardziej abstrakcyjna, ale wciąż ważna. Będzie ona obejmować przekazywanie pieniędzy na cele charytatywne, przyglądanie się dochodom artystów oraz dzielenie się nimi z opinią publiczną.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →