Francuskie kluby rezygnują z plastiku

fot. Jonathan Chng / Unsplash
Kultura Lifestyle News
woda

Problem generowania dużej ilości odpadów przez branżę rozrywkową jest od dawna przedmiotem wielu debat. Kilka lat temu powstała inicjatywa Bye Bye Plastic Foundation, która promuje działania na rzecz ekologii na największych wydarzeniach kultury klubowej, w tym m.in. na Amsterdam Dance Event czy na Ibizie. Ostatnio szereg najbardziej znanych francuskich klubów z muzyką elektroniczną poparło kampanię mającą na celu wyeliminowanie plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.

Bez plastiku od 2025

Celem nowej kampanii fundacji Bye Bye Plastic, o nazwie Zero Plastic Club, jest zachęcenie klubów nocnych do całkowitego wyeliminowania sprzedaży jednorazowych plastikowych butelek na wodę w ciągu najbliższych dwóch lat. Wśród dziewiętnastu klubów, które zgłosiły się do programu są m.in. paryski Rex Club, Badaboum i La Machine Du Moulin Rouge, a także Le Sucre z Lyonu; I-Boat z Bordeaux, oraz Macadam z Nantes.

Przy wsparciu Fundacji Bye Bye Plastic postanawiamy ulepszyć nasz sektor, podejmując konkretne kroki. Wzywamy inne kluby do dobrowolnego przyłączenia się nas w tej podróży i zobowiązania się do wyeliminowania plastikowych butelek z wodą ze swoich lokali do końca 2024 roku. Nie mamy czasu, aby czekać na stworzenie przepisów. Do końca 2024 roku postanawiamy stać się kluczowymi podmiotami przemian środowiskowych w naszych przestrzeniach i społecznościach, pomimo niezaprzeczalnego ryzyka utraty głównego źródła dochodów. Muzyka na żywo jest jednym z najbardziej zanieczyszczających sektorów kultury. Przed nami jeszcze długa droga, zanim nasza gospodarka i społeczeństwo staną się przyjazne dla środowiska. To działanie to tylko pierwszy krok na znacznie dłuższej drodze, którą można przejść tylko wspólnie – napisały francuskie kluby w liście otwartym

Zobacz także: Czołowe brytyjskie wytwórnie za ekologią

Bez plastiku w polskich klubach – możliwe?

Warto również dodać, że podobne zmiany są postulowane w naszym kraju. W 2018 powstała kampania NOIZZBez słomki, zrzeszająca bary, restauracje, lokale gastronomiczne i kluby do wycofywania się z dystrybucji plastikowych słomek i kubków.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Z kolei na moment przed wybuchem pandemii w 2020, poznańska Tama ogłosiła, że chce mocno ograniczyć ilość sprzedawanej wody w plastikowych butelkach, wobec czego opróżniła swoje zapasy. Potrzebujemy więcej takich inicjatyw!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →