Grimes podoba się pomysł tworzenia wokali w AI

fot. Grimes / Facebook
News
grimes

Podczas gdy czołowe postacie oraz przedstawiciele branży muzycznej sceptycznie podchodzą do nowej technologii, ona wychodzi naprzeciw - i nic w tym dziwnego. Po niedawnym wiralowym kawałku sztucznie wygenerowanego Drake'a i The Weeknd, Grimes ma atrakcyjną propozycję dla swoich fanów-producentów.

Grimes w Twoim AI? Artystka mówi „tak”

Popularna kanadyjska piosenkarka, a do niedawna również partnerka życiowa Elona Muska, jest pod wrażeniem możliwości jakie już oferuje sztuczna inteligencja w zakresie procesu produkcji muzyki oraz emulacji wokali popularnych artystów. Wobec tego artystka ogłosiła na swoim Twitterze, że wyraża zgodę na korzystanie z jej wokali:

Podzielę 50% tantiem na każdą udaną piosenkę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję, która wykorzystuje mój głos. Taka sama umowa, jak z każdym artystą, z którym współpracuję. Możesz używać mojego głosu bez obaw o kary. Nie jestem powiązana z wytwórnią, nie mam żadnych zobowiązań prawnych – ogłosiła Grimes na Twitterze

Grimes – Oblivion

AI a prawa autorskie

Podczas gdy Grimes opowiada się za wykorzystaniem sztucznej inteligencji, przemysł muzyczny zmaga się z coraz poważniejszą rolą AI w tworzeniu utworów oraz jej prawnymi i finansowymi konsekwencjami. Kilka tygodni temu czołowe instytucje i przedstawiciele branży muzycznej w Stanach Zjenoczonch założyły inicjatywę Human Artisty Campaign, która ma za zadanie dbać m.in. o interesy i prawa autorskie artystów w dobie popularyzacji sztucznej inteligencji.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Szkolenie generatywnej sztucznej inteligencji przy użyciu muzyki naszych artystów (co stanowi zarówno naruszenie naszych umów, jak i prawa autorskiego itp.) nasuwa pytanie, po której stronie historii wszyscy interesariusze w muzycznym ekosystemie chcą być. Po stronie artystów, fanów i ludzkiej twórczej ekspresji czy po stronie deepfake’ów, oszustw i odmawiania artystom należnych tantiem. Te przypadki pokazują, dlaczego platformy mają fundamentalną odpowiedzialność prawną i etyczną by zapobiegać korzystania z ich usług w sposób, który szkodzi artystom – oznajmili przedstawiciele Universal Music Group w niedawnym oświadczeniu dla Rolling Stone

#AI creates a Drake and The Weeknd song #Drake #theweekndPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →