Brytyjski rząd chce zrobić porządek ze streamingiem
Możemy powtarzać truizmy, że streaming dominuje, a artyści - nawet jeśli są chętnie słuchani przez publikę - mimo tego dostają ochłapy. Tego typu niewesołe historie powtarzały się w ostatnich latach mnóstwo razy. Tymczasem brytyjski rząd chce coś z tym zrobić - pod koniec maja w Londynie powołano nową branżową grupę, która będzie walczyć o lepsze wynagrodzenia dla artystów.
„Wielki reset” w imię artystów
Powołana do życia 30 maja brytyjska grupa będzie składać się z ekspertów i przedstawicieli z całego sektora muzycznego, którzy – jak czytamy – „będą badać i rozwijać działania kierowane przez branżę, które wspierają sprawiedliwe wynagrodzenie dla obecnych i przyszłych twórców muzycznych”. Decyzja o utworzeniu grupy została podjęta po długim dochodzeniu prowadzonym przez brytyjską Komisję Kultury, Mediów i Sportu (CMS).
Our Chair @CJ_Dinenage has welcomed the creation of a new working group on musicians’ and songwriters’ remuneration.
— Culture, Media and Sport Committee (@CommonsCMS) May 30, 2023
We called for the group to be set up following our #MusicStreamingInquiry, which called for a „complete reset” of streaming.
Read more: https://t.co/p8UbVx0jdX pic.twitter.com/LAyr2qXsfq
Sprawdź także: Nieznany utwór Łukasza Poleszaka hitem na Tik Toku
Po sporządzeniu specjalnego raportu na temat roli mediów streamingowych, który powstawał 3 lata, grupa wzywa do „całkowitego zresetowania” muzycznych mediów streamingowych, aby sprawiedliwie nagradzać wykonawców i twórców. Przewodnicząca komisji CMS, posłanka Caroline Dinenage, powiedziała, że decyzja o utworzeniu grupy jest „mile widzianym krokiem w kierunku rozwiązania frustracji muzyków i autorów piosenek, których wynagrodzenie jest dalekie od uczciwego poziomu, biorąc pod uwagę ich kluczową rolę w sukcesie branży strumieniowego przesyłania muzyki”.
Rząd musi teraz upewnić się, że grupa jest czymś więcej niż gadającym głowami i prowadzi do konkretnych zmian, aby utalentowani twórcy i wykonawcy, których mamy w kraju, byli odpowiednio nagradzani za swoją kreatywność – dodała posłanka
Miejmy nadzieję, że podobne inicjatywy na szczeblu rządowym zostaną uruchomione również w Polsce.