Rząd Balearów chce walczyć z Airbnb

fot. Alejandra Camacho Álvarez / Unsplash
Lifestyle News
ibiza

Francina Armengol, prezydentka Balearów, stwierdziła na krótko przed wyborami regionalnymi, że turyści przybywający na Ibizę tego lata mogą napotkać problemy ze znalezieniem noclegów. Oprócz tego zaproponowała również nową, aż 60-procentową podwyżkę podatku dla turystów.

Walka z wiatrakami?

Lokalni politycy wzywają do wprowadzenia nowych praw i przepisów dla turystów podróżujących na Ibizę tego lata – deputowani planują nowe podatki i – być może – zakaz wynajmów na platformach takich jak Airbnb. Francina Armengol, urzędująca prezydentka Balearów, wezwała do przekształcenia niektórych hoteli w mieszkania socjalne, ponieważ część wyspy jest dotknięta kryzysem mieszkaniowym. To miałoby to na celu skuteczniejsze kontrolowanie turystyki.

Proponujemy zerowy wzrost w miejscach wynajmu turystycznego, hotelowego i wakacyjnego, utrzymanie zakazu wynajmu wakacyjnego w domach wielorodzinnych i walkę z nielegalnymi ofertami. Chcemy zacząć skupować przestarzałe hotele jedno- i dwugwiazdkowe, aby je zlikwidować lub zamienić na mieszkania chronione urzędowo – stwierdziła Armengol w rozmowie z Expansion

Wzrost czynszów na Airbnb spowodował wzrost kosztów wynajmu w całej Hiszpanii, głównie w turystycznych miejscach, takich jak Ibiza. W tej sytuacji wielu obywateli kraju oraz przybywający na Białą Wyspę pracownic mają problemy ze znalezieniem mieszkania przy stale rosnących cenach wynajmu. O problemie tym wspomniał nawet we swoim vlogu Amerykanin That Ibiza Guy:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Ibiza – Do Not Stay in Airbnb

Armengol wzywa również do 60-procentowego wzrostu stawki podatku turystycznego, aby przyczynić się do większego dobrobytu gospodarczego mieszkańców. Podatek turystyczny wynosi obecnie 4 euro dla osób przebywających w luksusowych hotelach, 3 euro dla osób w tańszych hotelach lub apartamentach oraz 2 euro dla pasażerów statków wycieczkowych.

Łabędzi śpiew?

Na ten moment nie wiadomo czy proponowane zmiany zostaną wprowadzone w życie, ponieważ wczoraj (28 maja) w Hiszpanii odbyły się wybory regionalne, w których to lewicowa Partia Socialistyczna Balearów, do której należy Francina Armengol, przegrała z prawicową Partią Ludową Balearów, tracąc tym samym większość w lokalnym parlamencie. Kadencja pierwszej w historii Balearów kobiety-prezydent dobiegnie końca na początku lipca. Na czele nowego rządu ma stanąć Marga Prohens.

Marga Prohens: „El PP ha guanyat les eleccions. Seré una presidenta que governarà per tothPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →