Stało się! Ableton prezentuje Push 3

fot. Ableton / Facebook
Elektronika News Technologia
push 3 ableton

Berlińska firma Ableton prezentuje nową, długowyczekiwaną wersję swojego sztandarowego produktu - Push. Czeka nas ewolucja czy rewolucja?

Nowe szaty Pusha

Dziesięć lat temu miała miejsce premiera pierwszej generacji kontrolera Ableton Push, który stał się gamechangerem w branży muzycznej. Całkiem szybko, bo już dwa lata później, berlińska firma wypuściła drugą wersję swojego sztandarowego produktu – tym razem aktualizując go o przystępniejszy ekran LCD. Push 2 wciąż pozostaje standardem w branży i można go spotkać na wyposażeniu większości producentów_ek (zarówno tych projesjonalnych, jak i hobbystycznych) pracujących na oprogramowaniu Live.

Przez ostatnie siedem lat pojawiło się sporo alternatyw dla producentów, którym nie na rękę było z DAW-ami – sporą popularnością zaczęły się cieszyć m.in. grooveboxy szwedzkiego Electrona.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Koniecznie przeczytaj: Ableton Live – krótka historia sukcesu

Przez ostatnie lata zastanawiano się co i kiedy Ableton wprowadzi do nowej generacji Pusha – dziś już znamy odpowiedź.

Introducing Push 3: An expressive standalone instrument

Push 3 rzuca rękawice zarówno produktom wspomnianego wcześniej Electrona oraz Roli, gdyż.. całkowicie wykracza poza definicję kontrolera. Teraz jest to w pełni autonomiczny groovebox (nie musi być podłączony do komputera), który obsługuje MPE (zaawansowaną formę MIDI, która pozwala użytkownikom kontrolować rozszerzony zestaw parametrów w czasie rzeczywistym) i może wykrywać nacisk palca i położenie na osiach X i Y w celu szczegółowej kontroli poszczególnych nut. Kolejne aktualizacje obejmują wbudowany interfejs audio oraz możliwość wysyłania sygnałów gate i CV do modułowego sprzętu w celu połączenia konfiguracji Eurorack/Push. Sprzęt jest zasilany przez specjalnie przystosowany NUC Compute Element (jak piszą na stronie, działa 2,5 godziny bez zasilania), który łączy w sobie procesor Intela i3 11 generacji, 8 GB RAM, dysk SSD 256 GB oraz moduł WiFi. Dostępna jest też druga wersja trójki, która jest pozbawiona wymienionych w poprzednim zdaniu komponentów, lecz podobnie jak w pierwotnej wersji, można je dodać lub zamienić, co jest dużym plusem.

Wraz z premierą Pusha 3 aktualnie na YouTube przybywa garść recenzji nowego sprzętu. Zobaczcie jedną z nich:

Ableton Push 3 – cena

Nowy Push dostępny jest w dwóch wariantach: jako autonomicznego instrumentu oraz jako kontrolera działającego na USB. Cena tego pierwszego może wywołać zawrót głowy, choć przy obecnych standardach i konkurencji nie może dziwić – 1899 euro, czyli ponad 8500 zł. Natomiast drugi wariant jest tańszy niemal o 1000 euro – można go nabyć w cenie porównywalnej do tych z premier poprzednich generacji, czyli 949 euro – ok. 4250 zł.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →