Codziennie do sieci trafia gigantyczna liczba muzyki – mówi raport Luminate

fot. kadr z filmu Tim and Eric's Awesome Show [Adult Swim / YouTube]
Kultura News

Zastanawialiście się kiedyś ile dziennie nowych utworów muzycznych trafia do Internetu? Najnowszy raport serwisu Luminate odpowiada na to pytanie. Dane są szokujące.

Jeszcze więcej danych

Niezależnie od tego, czy uważasz, że streaming pomaga lub szkodzi przemysłowi muzycznemu, to nie wydaje się, aby ten trend w najbliższym czasie miał zwolnić. Już w 2016 roku można było spotkać się z opiniami w social mediach, że „dobrej muzyki jest za dużo”. Parę lat później, gdy świat stanął w miejscu, a Internet przejął jeszcze większą rolę w dostarczaniu rozrywki niż kiedykolwiek, naturalnym jest fakt, że przez samą łatwość dostępu tendencja zwyżkowa jeszcze szybciej urośnie.

Dziś jest prościej niż kiedykolwiek, aby świat usłyszał Twoją muzykę. Cyfrowe platformy streamingowe nie są już tworem dedykowanym na wyłączność dla największych artystów i wytwórni, ale ścieżką dla każdego, kto chce dzielić się swoimi utworami i… ma parędziesiąt złotych na dystrybucję.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Music and Video Streaming Still Growing

Według nowego raportu firmy Luminate, w pierwszym kwartale 2023 roku, każdego dnia do usług streamingowych dodawano… aż 120 000 kodów ISRC (International Standard Recording Code), znanych również jako pliki audio. Ta statystyka to znaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku, ponieważ średnia nowych kodów ISRC audio dodawanych dziennie wyniosła 93,4 tysięcy.

Aby spojrzeć na to z jeszcze szerszej perspektywy, wyniki Luminate za I kwartał 2023 r. (dotychczas 10,8 mln) to prawie tyle samo, co wszystkie kody ISRC utworzone w całym 2018 – 16,4 mln. Luminate sugeruje również, że jeśli średnia liczba utworów przesyłanych dziennie pozostanie stała, to oznacza, że do końca roku na Spotify pojawi się aż 43 milionów nowych utworów. Owszem – nie wszystkie te pliki są tradycyjnymi utworami, piosenkami, ale również miniaturami czy muzyką konkretną (głosy natury, miasta czy szumy). Pojawia się również coraz więcej plików audio tworzonych przez… AI, co w ostatnich miesiącach budzi kontrowersje i uzasadnione niepokoje w branży.

Wzrost liczby nowej muzyki przekłada się również na samą konsumpcję – raport Luminate informuje, że użytkowanie serwisów streamingowych wzrosło na całym świecie o 23% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022. Według raportu na najszybciej rozwijającymi się gatunkami w samych Stanach Zjednocznych są…. muzyka latynoska, country i world music – być może to kwestia zbliżającego się sezonu letniego – dowiemy się na początku roku.

Patrząc na te trendy pojawia się kolejny problem – wobec tak dużej konkurencji jeszcze ciężej będzie się przebić ze swoją muzyką do szerszego grona odbiorców, dlatego artyści poza samym faktem wrzucenia utworu do sieci, powinni również pomyśleć o dystrybucji.

Raporty Luminate dostępne są bezpłatnie po podaniu swoich danych osobowych oraz maila.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →