Brian Eno zapowiada serię niespodzianek z okazji Dnia Ziemi

fot. Danny Hills/Wikipedia Commons
News
Brian Eno

Brian Eno pragnie, by branża muzyczna stała się bardziej ekologiczna. Prekursor ambientu zapowiada nową muzykę z okazji Dnia Ziemi.

Branża muzyczna od lat jest krytykowana za swoją obojętność względem postępującego kryzysu klimatycznego. Cotygodniowe loty samolotem, ekologicznie kosztowne koncerty i imprezy, nie mówiąc nawet o kosztach klimatycznych, jakie towarzyszą wydaniu albumu na CD czy winylu – lista grzechów sektora rozrywki jest bardzo długa. Możemy do niej dopisać również ekologiczne konsekwencje streamingu i projektów NFT z udziałem przedstawicieli świata muzyki. Brian Eno chce zmienić nawyki wykonawców i organizatorów imprez.

Nowy projekt Briana Eno

Eno, powszechnie uznawany za prekursora ambientu, ma na koncie współpracę z takimi wykonawcami, jak David Bowie, U2 czy Talking Heads. Eksperymentalny kompozytor i producent jest obecny na scenie już szóstą dekadę. Niewielu twórców może się więc pochwalić podobną znajomością branży.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Eno, poza swoimi artystycznymi dokonaniami, znany jest również z szeroko zakrojonych działań na rzecz polityki klimatycznej. Poza założeniem fundacji dedykowanej walce ze zmianami klimatu twórca od lat jest zaangażowany w aktywizm na rzecz zmiany polityki klimatycznej.

Brian Eno gra w zielone
Fot. materiały promocyjne

Wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie możemy tylko mówić o problemie – musimy zacząć stawiać mu czoło w ramach naszej codziennej działalności.

– mówi Brian Eno.

Z okazji Dnia Ziemi artysta zapowiedział wydanie nowej muzyki za pośrednictwem portalu Bandcamp. Utwór zatytułowany Future if Future został nagrany we współpracy z Michaelem Stipem z zespołu R.E.M. Brian Eno jest również producentem najnowszego materiału Hot Chip, nagranego we współpracy z perkusistą Savages, Fayem Miltonem.

Dzień Ziemi na Bandcamp

Projekty Eno są jednak jednymi z wielu nowych materiałów, które będziemy mogli usłyszeć w trakcie tegorocznego Dnia Ziemi. 22 kwietnia w serwisie Bandcamp pojawią się nowe kompozycje od około 100 artystów reprezentujących całe spektrum gatunków.

Obok nowej twórczości pioniera ambientu usłyszymy również kompozycje Weather Station i Anny Calvi czy zespołu Coldplay. Poznamy również najnowsze wydania Declana McKenny i autora piosenek Murkage’a Davida.

Dzień Ziemi już teraz stanowi kulturowy punkt styczności z kwestiami ochrony środowiska. Wierzymy, że przemysł muzyczny może wykorzystać tę okazję do wprowadzenia rzeczywistych zmian. Pandemia pokazała nam, jak potężna i skuteczna może być społeczność muzyczna we współpracy na rzecz tworzenia sieci wsparcia i zbierania funduszy na kluczowe cele.

– czytamy w opisie akcji

Bandcamp z okazji wydarzenia obniży swoją zwyczajową prowizję z 15% do 10%. Całość dochodów zostanie natomiast przekazana na rzecz organizacji działającej na rzecz ochrony klimatu.

Nie tylko muzyka

Zaangażowanie Briana Eno w walkę z kryzysem klimatycznym nabrało w ostatnim czasie zdecydowanie większego rozmachu. W ubiegłym roku artysta ogłosił, że zakłada organizację działającą na rzecz walki z kryzysem klimatycznym, pod nazwą EarthPercent. Jej zadaniem jest pozyskiwanie funduszy ze środowiska muzycznego, które następnie przeznaczane będą na rzecz rzetelnych akcji ekologicznych. Celem organizacji jest zebranie i godne spożytkowanie 100 mln dolarów do 2030 roku.

Nasza przyszłość zależy od tego, czy nasza planeta będzie zdrowa. Jednak musimy zrozumieć, że nasze dotychczasowe poczynania poważnie szkodzą środowisku. Musimy działać już teraz, aby nasza planeta pozostała czysta, zdrowa i kwitnąca dla przyszłych pokoleń. Choć wiele osób z branży muzycznej chce coś zrobić, by zaradzić kryzysowi klimatycznemu, po prostu nie wie jak. Dlatego też EarthPercent współpracuje z naukowcami i ekspertami, by zidentyfikować i sfinansować najbardziej obiecujące rozwiązania na rzecz ochrony środowiska.

– komentował założyciel EarthPercent

Komentarz Eno na temat ekologicznych zmian w przemyśle muzycznym będziecie mogli usłyszeć już w przyszłym miesiącu. Prekursor ambientu będzie na ten temat rozmawiał z norweską piosenkarką Aurorą na konferencji The Green Events & Innovations.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →