10 klasyków nurtu UK Garage

News

Przenosimy się do Londynu pod koniec lat '90, kiedy to kluby i listy przebojów podbijał gatunek UK Garage... Moda na tę muzykę z niewielkim opóźnieniem dotarła również do Polski.

Muzyczny nurt UK Garage powstał w końcówce lat 90. i odegrał dużą rolę w kulturze klubowej, zmieniając zarówno brzmienie undergroundu, jak i układ list przebojów. Na kształt brzmienia UKG miała wpływ zarówno muzyka US Garage, soulful’owy house, jak i zbasowana estetyka jungle.
Brytyjski garage rozwijał się w wielu kierunkach, m.in. szalenie popularnego 2 stepu i podszytego sub-basem speed garage. Do najważniejszych DJ-ów tej sceny należeli: Grant Nelson, Todd Edwards, Tuff Jam, DJ EZ, The Wideboys. UK Garage dał w latach ’00 bazę do rozwoju takich gatunków jak Bassline, Dubstep czy UK Funky.
Posłuchajmy najciekawszych klasyków tego gatunku!

MJ COLE featuring Nova Caspar and Jay Dee „Sincere”

Jeden z ponadczasowych singli garage i zdecydowanie życiowa piosenka MJ Cole’a z albumu pod tym samym tytułem, wydanego w kultowym labelu Talkin’ Loud.

TUFF JAM „Need Good Love”

Duet Tuff Jam, czyli Karl 'Tuff Enuff’ Brown i Matt 'Jam’ Lamont to absolutnie kultowe postacie światowej sceny garage. Gospodarze audycji w radio Kiss FM, autorzy remiksów dla gwiazd takich jak En Vogue, Brand New Heavies czy Mark Morrison. “Need Good Love” pochodzi z roku 1998.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

DJ LUCK & MC NEAT „A Little Bit Of Luck”

UK Garage często dryfował w kierunku bardziej mrocznym i ulicznym, w nagraniach udzielali się MC’s ze sceny ragga i jungle.

SO SOLID CREW „21 Seconds”

Kolektyw So Solid Crew czerpał pełnymi garściami z muzyki garage, hip-hopu, grime. W skład grupy wchodziło niemal 30 raperów i MC’s.

ARTFUL DODGER feat. CRAIG DAVID „Re-Rewind”

Artful Dodger nagrał doskonale przyjęty i naszpikowany singlami album “It’s All About The Strugglers”. W piosence “Re-Rewind” udzielił się wokalista R’n’B Craig David. Utwór dotarł do drugiego miejsca na UK Top 40.

DOUBLE 99 feat. Top Cat „RIP Groove”

“RIP Groove” z roku 1997 to jedno z najważniejszych nagrań podgatunku speed-garage.

TODD EDWARDS „Saved My Life” (Grant Nelson Mix)

Ten utwór nie wymaga komentarza, a Todd Edwards i Grant Nelson to DJ’e o bardzo wyrazistym stylu i wielkich zaslugach dla sceny UKG.

LOVESTATION „Teardrops”

Lovestation wzięli na warsztat singla duetu Womack & Womack z 1988 roku i zrobili z niego garażową bombę, która do dzis działa na parkietach. Wiele lat później ten track był samplowany przez Julio Bashmore’a w “Footsteppin”.


RENI JUSIS „Nie Dokazuj, Nie Dokazuj Miły”

W Polsce fascynację 2 stepem przeżywała Reni Jusis i w 2001 roku przełożyła ją na własną muzykę. “Elektrenika” była albumem (CD/LP), na którym pojawiło się kilka kompozycji w stylistyce 2 Step garage, m.in. remix singla “Nic O Mnie Nie Wiecie” oraz poniższa piosenka:

SCOTT GARCIA „It’s  A London Thing”

Podsumowanie kończymy klasykiem Scotta Garcia – tak, garage to brzmienie typowe dla Londynu!

Przygotował: Artur Wojtczak


Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →