Zmarł Herb Deutsch. Współtwórca pionierskiego syntezatora Mooga miał 90 lat

fot. „GIANTS" - Moog Inc. / YouTube
News Technologia
Herb Deutsch

Kolejna bardzo smutna nowina. 9 grudnia 2022 w wieku 90 lat zmarł jeden ze współtwórców syntezatora Mooga, Herbert A. „Herb" Deutsch. Informacje o śmierci pioniera muzyki elektronicznej za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała firma Moog Music.

Pionier nowej muzyki

Herb Deutsch urodził się w 1932 roku w Hempstead w stanie Nowy Jork. W wieku czterech lat po raz pierwszy zdał sobie sprawę, że ma talent muzyczny. Przez całe swoje dzieciństwo studiował muzykę i zaczął komponować w młodym wieku. Deutsch uczęszczał do Manhattan School of Music, gdzie zdobył wyższe wykształcenie. W 1962 roku zmontował theremin na podstawie projektu Roberta Mooga, a rok później poznał go osobiście na konferencji poświęconej edukacji muzycznej w Rochester w stanie Nowy Jork. W 1964 roku Moog i Deutsch zaczęli badać możliwości nowego instrumentu, który mógłby pomóc kompozytorom. Deutschowi przypisuje się stworzenie interfejsu klawiatury syntezatora Mooga. To on skomponował pierwszy w historii utwór dla Mooga, którym był Jazz Images – A Worksong and Blues, który był grany na prezentacjach nowego instrumentu. Prototypowy syntezator Mooga, opracowany przez Roberta Mooga i Herberta Deutscha w 1964 roku, jest częścią kolekcji Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn w stanie Michigan. Deutsch był również profesorem muzyki elektronicznej i kompozycji na Uniwersytecie Hofstra w Hempstead w stanie Nowy Jork.

50th Anniversary of the Moog Modular Synthesizer

W lutym informowaliśmy Was, że Moog rozpoczął serię wywiadów/filmów dokumentalnych na YouTubie – GIANTS, w której mogliśmy poznać sylwetki pionierskich artystów i przedstawicieli branży oraz ich rolę, jaką odegrali w rozwoju muzyki elektronicznej. Gościem pierwszego odcinka był właśnie Herb Deutsch.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

GIANTS | Herb DeutschPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →