Winamp odchodzi na emeryturę

Technologia

Kultowy odtwarzacz plików mp3, Winamp, nie będzie dłużej rozwijany. Wraz z odejściem Winampa, kończy się pewien rozdział w historii cyfrowej muzyki.

Zanim modne stało się używanie Maków i słuchanie muzyki z iTunes, królem odtwarzaczy plików mp3 był Winamp. Prosty, darmowy soft wydany w 1997 roku przez ekipę Nullsoft zyskał ogromną popularność dzięki m.in. możliwościom rozszerzania jego funkcji przy pomocy wtyczek i modyfikacji wyglądu. W czasach kiedy Internet w Polsce nie był dostępny dla każdego, Winampa dostarczali wydawcy czasopism komputerowych na dołączanych płytach CD.
Z biegiem lat Nullsoft rozbudowywał odtwarzacz, aż ten stał się multimedialnym kombajnem, zarządzającym muzyką na komputerze i urządzeniach przenośnych. Aktualnie Winamp dostępny jest w wersji 5.66 i jak właśnie ogłosił obecny wydawca programu, America OnLine, nowszych już nie będzie. Kultowy Winamp odchodzi po 15 latach dzielnego służenia melomanom. AOL nie podał oficjalnego uzasadnienia swojej decyzji, choć jak łatwo się domyślić, Winamp przestał przynosić spodziewane zyski.
Program będzie dostępny do pobrania z oficjalnej strony do 20. grudnia. Oczywiście wszystkie dotychczasowe wersje zachowają pełną funkcjonalność, więc Winamp na pecetach z pewnością będzie grał jeszcze kilka lat.
Ostatnią, pamiątkową wersję Winampa możecie pobrać stąd: http://www.winamp.com/media-player/pl

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →