Tauron Nowa Muzyka – nowości w line-upie? Nie! Tym razem w miejscówce

Fot. Zosia Paśnik
Festiwale News Zapowiedzi
Tauron

W katowickiej Strefie Kultury, gdzie od lat odbywa się jeden z najważniejszych festiwali elektronicznych w Polsce, czyli Tauron Nowa Muzyka, dojdzie do zmiany. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dostało już pozwolenie na budowę wielopoziomowego parkingu na fragmencie terenu, gdzie odbywało się wydarzenie. Projekt robi wrażenie!

Tauron Nowa Muzyka – idzie nowe, nie tylko w line-upie!

Każdy, kto przez ostatnie lata regularnie bawił się na Tauronie, ten wie, jak w perspektywie czasu ten festiwal się zmieniał i ewoluował – nie tylko pod względem muzycznym. Można rzec, że historia festiwalu jest również historią przemiany Katowic, a dokładniej położonej w sercu miasta Strefie Kultury (i okolic!), powstałej na terenach byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” w dzielnicy Bogucice. Po pierwszych edycjach w Galerii Szyb Wilson na Janowie oraz w Cieszynie wydarzenie finalnie zadomowiło się w tym miejscu dokładnie w 2009 roku. To był czas, kiedy jeszcze nie istniało wiele z miejsc, które teraz goszczą najważniejszych artystów sceny elektronicznej i nie tylko.

Dub Mafia – Under The Radar/Don’t Let Go (Tauron Festiwal Nowa Muzyka 2010)

Na początku powstała nowa siedziba Muzeum Śląskiego, z tego względu w latach 2012-2013 festiwal tymczasowo przeniósł się do Doliny Trzech Stawów na Muchowcu, którą możecie znać z OFF Festivalu. Następnie powstał nowy, majestatyczny budynek NOSPR-u, który już w 2015 podczas jubileuszowej 10. edycji festiwalu zainaugurował wydarzenie niesamowitym koncertem Apparata z zespołem. To bez wątpienia był kamień milowy w historii festiwalu, ponieważ podczas tamtej edycji pierwsze koncerty headlinerów odbywały się również w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a na małym amfiteatrze jeden ze swoich pierwszych wielkich występów dał sam… Taco Hemingway! Wtedy też festiwalowicze oraz dziennikarze uświadomili sobie, że festiwal Tauron Nowa Muzyka nie jest już małym, kameralnym festiwalem, a ogromnym wydarzeniem, godnym konkurować swoją propozycją z największymi.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

X. Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2015 – Official Video

Koniecznie sprawdźcie: „Dzika, brudna energia” – relacja z festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2022

W kolejnych latach zgromadzeni w Strefie Kultury mogli zauważyć, jak w okolicy powstają nowe budynki – najwyższe wieżowce w mieście, czyli KTW oraz „osiedle przy scenie Red Bulla”. Teraz do tej już imponującej całości dołączy kolejne nowe miejsce, a będzie nim parking, ale za to nie byle jaki!

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)

Tauron Nowa Muzyka – najładniejszy parking, jaki zobaczysz

W ostatnich latach teren parkingu NOSPR-u był zaaranżowany do terenu festiwalu – w okolicy znajdowały się liczne stefy gastronomiczne, namioty rozmaitych marek z muzyką. Każdy z uczestników kojarzy dobrze to miejsce jako swoisty łącznik, gdy przechadzał się między scenami.

Laureatami konkursu na koncepcję nowego parkingu wielopoziomowego jest poznańska pracownia Jerzego Gurawskiego i Błażeja Szurkowskiego. Architekci zaproponowali konstrukcję będącą inspiracją znajdującego się obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jest minimalistycznie, ale również ekologicznie – zauważcie, że projekt zakłada, że drzewa znajdujące się w okolicy ul. Góreckiego nie zostaną wycięte, a dach bryły (podobnie jak w przypadku MCK-u) będzie porastać trawa. Chapeau bas!

Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu w formie odpowiedniej do lokalizacji, nie narzucającej się bryły, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w strefę kultury jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci „kwietnej łąki” odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego

– czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.

Strefa Kultury parking
Tauron
Tauron
Proj. ARPA Jerzy Gurawski, SKI Studio Błażej Szurkowski Fot. Materiały Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Kilka dni temu urząd miasta wydał pozwolenie na budowę parkingu, ale nie jest ono jeszcze prawomocne. Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane okoliczności, do końca 2022 roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, a prace mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2023 roku. W tej sytuacji możemy się zatem spodziewać, że podczas przyszłorocznej 18. edycji Tauron Nowa Muzyka czeka nas zmiana aranżacji terenu festiwalu.

Tauron Nowa Muzyka 2023 – bilety

Karnety dwudniowe na Tauron Nowa Muzyka 2023, który z początkiem czerwca zainauguruje sezon letnich festiwali, możecie już nabyć na stronie Biletomat.pl w cenie 199 zł.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →