Spotkajmy się na Paradzie Wolności!

arch. Parady Wolności
News

Łódzka Parada Wolności – powołana do życia przez aktywistów lokalnej sceny na wzór berlińskiej Love Parade – była spektakularnym wydarzeniem w polskim światku muzycznym i swoistym świętem, jakie przez lata łączyło rodzimą scenę klubową. Po 20 latach nieobecności w łódzkim kalendarium, impreza triumfalnie powróciła w ubiegłym roku. A 26 sierpnia nie może was zabraknąć na kolejnej edycji, która zapowiada się fantastycznie!

arch. Parady Wolności

Triumfalny powrót Parady Wolności w 2022 roku

Ubiegłoroczna Parada Wolności odbyła się po raz pierwszy pod długiej przerwie – patronatu udzieliły władze miasta, na muzycznych platformach mogliście posłuchać bardzo różnorodnej muzyki i potańczyć wzdłuż ulicy Piotrowskiej. Mimo kapryśnej pogody parada była kapitalna, pełna euforii (relację przeczytacie tutaj), a widok ludzi tańczących bez opamiętania w deszczu do klasyków techno, UK hardcore czy jungle przyprawiał o pozytywne dreszcze.

arch. Parady Wolności

Do tego wszystkiego dodajmy emocjonujące przemówienie Dr. Motte i niepowtarzalną atmosferę party w Wytwórni oraz Willi. Nie daliście rady być tam w 2022 roku? Ominęła was tegoroczna Rave The Planet? Wpadajcie do Łodzi na uliczną imprezę roku 26 sierpnia!

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

arch. Parady Wolności

Korzenie parady – the underground sound of Łódź

Książka Bartłomieja Kluski „Technowulkan – łódzkie Parady Wolności” z 2021 roku była swego rodzaju przyczynkiem do rozmów o powrocie parady na ulice Łodzi. Ta lektura dała dość wnikliwy obraz środowiska łódzkiego undergroundu, jaki kształtował muzyczne oblicze miasta. Centralnym punktem rozwoju sceny w mieście Łodzi był rzecz jasna legendarny klub New Alcatraz, który mimo dość krótkiego funkcjonowania (2 lata), odegrał kluczową rolę w szerzeniu kultury techno – zwłaszcza tej brytyjskiej.

Od legendarnego New Alcatraz po uliczną paradę

Robert Jakubowski i Sławek Żak, którzy wcześniej przez dłuższy czas przebywali w Londynie, postanowili zrobić coś w rodzinnej Łodzi, tchnąć w nią ducha nowej kultury tanecznej. Jakubowskiemu udało się wypatrzyć zrujnowaną przestrzeń po byłej przędzalni na ulicy Piotrkowskiej 138/140. Za własne pieniądze wyremontowali miejsce, ściągnęli z Zachodu soundsystem i otworzyli klub, który ze względu na klimat, nazwali właśnie New Alcatraz. To tutaj odbywały się m.in. słynne na cały kraj imprezy Amnesia Crew.

arch. Parady Wolności
arch. Parady Wolności

Do ekipy dołączył niebawem Adam Radoń, który zaczął projektować klubowe flyery i plakaty, a organizujący Paradę Wolności w 2022 roku Rafał Baran intensywnie promował klub w Radio Manhattan – niezwykle progresywnej stacji radiowej z Łodzi, otwartej na nową elektronikę.

Po zamknięciu klubu w 1996 roku, powstała New Alcatraz Underground Party Organization mająca zająć się robieniem dużych imprez, m.in.w łódzkich podwórkach-studniach czy na lotnisku. Wtedy też powstał pomysł na duży festiwal i techno-paradę.

Techno-parada, konkurs DJ-ski oraz festiwal w hali sportowej

Zaczątkiem Parady Wolności było New Alcatraz Welcome Back Party, które odbyło się w 1996 roku. Był to pierwszy w historii festiwal techno w Polsce, w którym wzięło udział ok. czterech tysięcy osób.

arch. Parady Wolności

Od 1997 festiwal połączony został z uliczną paradą i przemarszem ulicą Piotrkowską. W ramach imprezy odbywał się także plenerowy konkurs didżejów. Po paradzie odbywała się impreza w łódzkiej hali sportowej, gdzie występowali tacy artyści zagraniczni, jak jak Josh Wink, Denki Groove, Andy C czy Slipmatt. Polska reprezentacja to między innymi DJ Dukee, Rebus, Tornado, DJ Spin, Drwal, Nobis, Mono, Base Club czy DJ Infinity.

Parada Wolności – 1996-2022

Pierwsza Parada Wolności odbyła się w 1996 roku, ostatnia w 2002 – wzięło w niej udział 25 tysięcy osób. Rok później na zorganizowanie imprezy nie zgodził się ówczesny prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki. Dwie dekady później, do udziału w techno-pochodzie nawołuje Pani Prezydent miasta Łodzi – Hanna Zdanowska.

arch. Parady Wolności

Meet y’all at the Lodz parade

Tyle rysu historycznego – wracamy wspomnieniami do edycji ’22 i szykujemy się na rok ’23. Już za dwa tygodnie na ulicy Piotrkowskiej usłyszycie muzykę z następujących platform – tym razem showcase’owo zaprezentują się też kluby takie jak Szpitalna 1 czy Transformator oraz białostocki festiwal Up To Date.


Aryadne Sternfeld
• Cyfroteka

• HouseMafia.pl
• Wixapol
• Made In Heaven
• Night City

* Sonic Trip

* New Alcatraz Underground
• Sonic Nation
• Szpitalna 1
• Up To Date Festival

arch. Parady Wolności

Na after aprty szykujcie się ponownie do klubów: Wytwórnia i Willa. Tam szykuje się naprawdę doskonały line up – wystąpi m.in. Miss Kittin, Tiga, An On Bast, London Elictricity czy Black Sun Empire. 26 sierpnia wszyscy tańczymy w Łodzi!Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →