Spotify jest już warte 50 miliardów dolarów

News
Spotify poszło na zakupy

Założony w 2006 roku szwedzki gigant streamingowy Spotify, który urósł do rangi jednej z największych platform streamingowych na świecie, właśnie osiągnął rynkową wycenę sięgającą 50 miliardów dolarów. Stało się to po gwałtownym wzroście akcji Spotify w ubiegłym tygodniu.

Spotify jest rynkowym gigantem

Akcje, sprzedawane pod nazwą SPOT, wzrosły o 10% wartości w stosunku do ostatniego piątku (25 czerwca). W ten sposób wygenerowano ok. 4 miliardów dolarów dodatkowej wartości rynkowej Spotify, jak również ok. 2,6 miliarda dolarów wartości publicznej, co daje w sumie wycenę rynkową platformy streamingowej na poziomie 50 miliardów dolarów.

Spotify stale poszerza swoją ofertę i szuka nowych dróg dotarcia do klientów. Ostatnio zaoferowano użytkownikom możliwość grupowego odsłuchiwania muzyki i rozbudowano sekcję „video”. Kontrakt na wyłączność ze Spotify podpisał popularny komentator Joe Rogan. uważany za najbardziej wpływowego podcastera na świecie. Rogan  to jednoosobowa instytucja, z którą liczą się najwięksi tego świata.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Również niedawno Spotify niedawno uruchomiło inicjatywę Music Relief, w ramach której fani mogą wspierać swoich ulubionych artystów finansowo. Firma wpłaciła także 10 mln dolarów darowizny dla organizacji wspierających twórców.

Spotify

Spotify się bogaci, twórcy nadal biedują

Mimo to, Spotify i inne platformy streamingowe były w ostatnich miesiącach poddawane znaczącej kontroli. W kwietniu opublikowano raport z danymi pozyskanymi przez The Trichordist, które ujawniły, ile utworów musi mieć odsłuchanych dany twórca na platformach streamingowych, aby mógł on uzyskać równowartość brytyjskiej płacy minimalnej. Jak powiedziały osoby odpowiedzialne za przygotowanie raportu, liczby są „przerażające”.

Minimalna płaca godzinowa w Zjednoczonym Królestwie wynosi 8,72 funta dla osób powyżej 25. roku życia. Statystyki pokazują, że artyści udostępniający swoją muzyką w serwisach streamingowych – z wyjątkiem wielkich gwiazd – praktycznie nie mają szans zbliżyć się nawet do podobnej kwoty. Spotify Wypłaca on średnio 0,0028 funtów za jeden odsłuch. W tym tygodniu dwa wiodące brytyjskie stowarzyszenia muzyczne rozpoczęły kampanię, wzywającą do zwiększenia opłat licencyjnych dla artystów w związku z trwającą wciąż pandemią COVID-19.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →