Ile artysta zarabia na Spotify i innych serwisach streamingowych?

News
z serwisów streamingowych wyżyje zaledwie garstka artystów

Jaka suma pieniędzy za każdy pojedynczy odsłuch na serwisach streamingowych trafia bezpośrednio na konto artysty i który serwis płaci najwięcej? Jak dużo twórcy muszą zgromadzić odsłuchów, aby zarobić brytyjską minimalną płacę godzinową? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Na Spotify nie zarobisz

Minimalna płaca godzinowa w Zjednoczonym Królestwie wynosi 8,72 funta dla osób powyżej 25. roku życia. Statystyki pokazują, że artyści udostępniający swoją muzyką w serwisach streamingowych – z wyjątkiem wielkich gwiazd – praktycznie nie mają szans zarobić podobnej kwoty.

Z perspektywy artysty najbardziej przyjaznym dla niego miejscem ze wszystkich mainstreamowych serwisów muzycznych jest Amazon Music. Wypłaca on średnio 0,009 funtów za jeden odsłuch. Aby dany twórca zarobił jednego funta, jego utwór musi być odsłuchany aż 111 razy. Jeżeli muzyk chce zarobić minimalną kwotę za godzinę pracy w Wielkiej Brytanii, słuchacze muszą kliknąć w jego utwór 970 razy. Przy pozostałych serwisach muzycznych wygląda to jeszcze gorzej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

serwisach streamingowych

Tabela porównawcza kwot wypłacanych artystom przez czołowe serwisy streamingowe

Bandcamp najbardziej przyjazny dla twórców 

Na tym tle bardzo korzystnie wypada Bandcamp, który od zawsze wspierał niezależnych twórców i stanowił atrakcyjną alternatywę dla mainstreamowych serwisów, takich jak Spotify. 15% marża jest bardzo niska w porównaniu do tej, którą pobierają czołowi streamingowi gracze. Na platformie możemy nie tylko przesłuchać płyty czy single, ale i kupić nagrania w formie cyfrowej, lub fizycznej. Użytkownicy mogą często sami decydować o tym, za jaką kwotę kupią wybrany przez siebie produkt.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →