Nie żyje Richard Teitelbaum, kompozytor i pionier muzyki elektronicznej

News Film Galeria
Richard Teitelbaum

Richard Teitelbaum zmarł w Health Alliance Hospital, w Nowym Jorku. Według słów jego żony, pianistki Hiroko Sakurazawy, przyczyną śmierci był udar mózgu. Muzyk miał 80 lat.

Richard Teitelbaum – w poszukiwaniu dźwięku

Richard Teitelbaum był kompozytorem, klawiszowcem i uznanym pionierem muzycznych poszukiwań od przeszło 6. dekad. Urodzony w 1939 roku, Teitelbaum rozpoczął karierę jako pianista. Studiował w Haverford College, a następnie uczęszczał na zajęcia z teorii muzyki i komponowania na uniwersytecie w Yale. Studiował również we Włoszech, dzięki stypendium Fulbrighta.

Richard Teitelbaum – Cyberland

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W latach 60., zaczął grać u boku Alvina Currana i Fryderyka Rzewskiego w projekcie o nazwie Musica Elettronica Viva (MEV), jednej z pierwszych grup wykorzystujących syntezatory do przetwarzania dźwięków akustycznych..W 1966 roku Teitelbaum nawiązał przyjaźń z wynalazcą syntezatorów Robertem Moogiem, który zaprojektował również wzmacniacz fal mózgowych. Ów sprzęt pozwolił kompozytorowi wykorzystać fale alfa mózgu, jako napięcie do sterowania syntezatorem Moog Modular. W następnym roku Richard Teitelbaum jako pierwszy sprowadził ten syntezator do Europy, gdzie wykonał dziesiątki koncertów z MEV.

Richard Teitelbaum muzyką zajmował się aż do śmierci

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1970 roku założył World Band, wielokulturowy zespół, w skład którego wchodzili muzycy z Indii, Japonii, Korei, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. Od 1988 roku do śmierci Teitelbaum był profesorem muzyki w Bard College w stanie Nowy Jork, gdzie kierował programem magisterskim wydziału muzyki. W swoim życiu nagrał wiele albumów, które cieszyły się wielkim uznaniem wśród krytyków i fanów muzyki elektronicznej. Był inspiracją dla wielu innych twórców.

Musica Elettronica Viva – Friday

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →