Nie taka straszna pandemia, jak ją malują. Raport IFPI na pohybel nudzie i smutkowi

Fot. Garry Images
News

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego dowodzą, że słuchanie muzyki w trakcie pandemii Covid-19 poprawiło samopoczucie emocjonalne ludzi. Biorący udział w ankiecie respondenci wykazali ponadto wzrost subskrypcji muzycznych serwisów streamingowych o ponad 50 procent.

Jeszcze w zeszłym roku byliśmy świadkami oblężenia wylewających się zewsząd streamów. Były wszędzie. W każdym, nawet najdalszym zakątku Internetu. Artyści nagrywali, nagrywali i wrzucali. Wrzucali jeden za drugim. Na szczęście, nastał rok 2021, a wraz z nim nowa fala – fala badań naukowych, raportów, wyników ankiet. Zapoczątkowane głównie w trakcie pandemii, odnoszą się z reguły do ludzkiego zdrowia i wpływu ostatnich kilkunastu miesięcy na scenę i rynek muzyczny. Po badaniach dotyczących muzyki techno i jej wpływu na ludzkie ciśnienie czy wypalenia zawodowego u DJ-ów, w nasze ręce wpadł kolejny raport na temat badań mocno powiązanych z muzyką. Otóż, jak wynika z raportu IFPI, skutki pandemii w wielu kwestiach okazały na przychylne ludzkiemu… zdrowiu. Psychicznemu, ale zawsze zdrowiu.

badania, nastrój, covid-19, pandemia

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Fot. IFPI

Raport IFPI. Nie daj się zwariować

Raport Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), zatytułowany Engaging With Music 2021, dogłębnie przeanalizował odbiorców muzyki cyfrowej z całego świata i ich nawyki słuchania. Badania jednoznacznie wykazały, że okres pandemii przyczynił się do wzrostu czasu spędzanego na słuchaniu muzyki. Tygodniowy czas wyniósł w 2020 roku 18,4 godziny, co stanowi wzrost w stosunku do liczby 18 godzin w 2019 roku. Zawierająca odpowiedzi na więcej szczegółowych pytań ankieta wykazała także 87 procentową zgodność, co do podniesionego nastroju u osób słuchających muzyki w trakcie lockdownu. 68 procent ankietowanych w wieku 16-19 lat stwierdziło, że wydania ich ulubionych artystów, pomogły im – mówiąc wprost – nie zwariować.

Badanie pokazuje, że fani nie tylko słuchają więcej muzyki, ale także wykorzystują możliwości zaangażowania się w nowe, dynamiczne i wciągające muzyczne doświadczenia. Dzięki inwestycjom wytwórni płytowych, niesamowita obfitość i rozwój muzyki licencjonowanej do serwisów streamingowych napędza to zaangażowanie. Ponadto, muzyka zapewniła fanom pocieszenie i spokój w tych trudnych czasach.

– powiedziała w raporcie Frances Moore, szefowa IFPI

Powstała w 1933 roku IFPI liczy w swoich szeregach około 8000 członków, z kolei wyniki badań zostały oparte na ankiecie, w której udział wzięło 43 tysiące fanów muzyki z 21 krajów. Dobór ankietowanych nie był dziełem przypadku, ponieważ według organizacji obywatele państw wybranych do badania, odpowiadają za 91 procent globalnych przychodów z rynku streamingowego w 2020 roku. W ramach ciekawostki można wspomnieć o najpopularniejszych gatunkach muzycznych wspomnianych w badaniu z podziałem na poszczególne kraje. W Kanadzie największym zainteresowaniem cieszy się muzyka z gier, w Wielkiej Brytanii jest to northern soul, Szwecja to black metal, Argentyna latino i Polska – a jakże – disco polo. Pełen raport znajdziecie tutaj.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →