Szczury uwielbiają szybką muzykę taneczną. Przynajmniej tak wynika z badań uniwersytetu w Tokio

fot. ASU News
News
Nawet szczury lubią muzykę taneczną

Podczas testów szczury kiwały głowami w rytm Born This Way Lady Gagi i innych dynamicznych piosenek.

Lady Gaga jest lubiana nie tylko przez ludzi

Nie od dzisiaj wiadomo, że szczury to wyjątkowo mądre zwierzątka. Teraz dały nam kolejny powód do tego, żeby je kochać, a nie wzdrygać się ich widok. Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego wyposażyli 10 szczurów w bezprzewodowe akcelerometry, które mierzyły ruchy ich głowy, a następnie puszczali im różne utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej, w tym Sonatę na dwa fortepiany D-dur (K.448) Mozarta, Another One Bites the Dust zespołu Queen i Born this Way popowej wokalistki znanej jako Lady Gaga. Na ochotnika zgłosiło się do badania również 20 „ludzkich uczestników”.

Nawet szczury lubią muzykę taneczną

Wyniki testów opublikowane w czasopiśmie Sciences Advances wykazały, że podobnie jak ludzie, szczury reagowały najbardziej, gdy odtwarzana muzyka miała częstotliwość od 120 do 140 BPM. W oświadczeniu Hirokazu Takahashi, profesor nadzwyczajny z Graduate School of Information, napisał:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Szczury wykazywały wrodzoną – to znaczy bez żadnego treningu lub wcześniejszej ekspozycji na muzykę – synchronizację beatu najwyraźniej w zakresie 120-140 BPM, do którego ludzie również wykazują najwyraźniejszą synchronizację beatu. Muzyka wywiera silny wpływ na mózg i ma głęboki wpływ na emocje i poznanie. Aby skutecznie wykorzystać muzykę, musimy ujawnić mechanizm neuronalny leżący u podstaw tego empirycznego faktu.

Szczury uwielbiają szybką muzykę taneczną. Przynajmniej tak wynika z badań uniwersytetu z Tokio
fot. BBC NEWS

Wcześniej sądzono, że ludzie są jedynym gatunkiem, który odczuwa pragnienie ruszania głową do dynamicznych, muzycznych bitów.

Według naszej najlepszej wiedzy jest to pierwszy raport na temat wrodzonej synchronizacji beatu u zwierząt, która nie została osiągnięta poprzez trening lub ekspozycję muzyczną. Następnie chciałbym ujawnić, jak inne właściwości muzyczne, takie jak melodia i harmonia, odnoszą się do dynamiki mózgu. Interesuje mnie, jak, dlaczego i jakie mechanizmy mózgu tworzą ludzkie dziedziny kultury, takie jak sztuka piękna, muzyka, nauka, technologia i religia. Ponadto, jako inżynier, jestem zainteresowany wykorzystaniem muzyki do budowania szczęśliwego życia u ludzi

– skomentował sprawę Takahashi.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →