Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

News
badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

Vera Clinic, turecka firma kosmetyczna specjalizująca się w zabiegach przeszczepu włosów, przeprowadziła nietypowe badanie naukowe. Ujawniło ono, że techno jest najmniej skutecznym gatunkiem w walce z zaburzeniami lękowymi.

Techno jest jednym z gatunków, który ma najmniejszy wpływ na zmniejszenie lęku – wynika z najnowszych badań. Te przeprowadziła Vera Clinic, turecka firma zajmująca się przeszczepami włosów. Koncern chciał przyjrzeć się powiązaniom między muzyką, stresem i wypadaniem włosów.

Badania. Muzyka pop najskuteczniej obniża ciśnienie

W badaniu wzięło udział łącznie 1540 ochotników w wieku od 18 do 65 lat. Badanym puszczano różne gatunki muzyczne za pośrednictwem serwisu Spotify, a za pomocą monitorów ciśnienia krwi i tętna sprawdzano, jak uczestnicy reagują na poszczególne style. W trakcie projektu wykorzystano 11 różnych playlist, począwszy od muzyki z lat 60. i 80. przez muzykę klasyczną, techno, heavy metal czy nowoczesny pop. Najskuteczniejsza w obniżeniu ciśnienia okazała się muzyka popularna lat 80. U 96 % badanych zdiagnozowano obniżone ciśnienie, natomiast u zaledwie 4 procent jego wzrost.

Popularne hity z lat 80. wielu ludziom kojarzą się nostalgią i pozytywną energią. Ich optymistyczne melodie mogą wywoływać wydzielanie endorfin i serotoniny w mózgu, które z kolei zwiększają uczucie szczęścia i spokoju. Z kolei muzyka agresywna, jak metal i techno, mogą pomóc uwolnić ich emocje i w rezultacie doprowadzić do lepszego samopoczucia

– uważa dr Omer Avlanmis z kliniki Vera Clinic.

badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

fot. AARP

Badania. Techno najbardziej podnosi ciśnienie

Jak wypadły inne gatunki? Badania pokazały, że w przypadku metalu ciśnienie krwi obniżyło się u 89 % badanych, a tętno średnio o 18 %. W przypadku gatunków, które najczęściej podnosiły tętno uczestników: techno, dubstep i klasyczny chillout, obserwowano również średni spadek akcji serca o 13 %. Zdecydowana większość uczestników, w rzeczywistości 78%, doświadczyła gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi podczas słuchania muzyki techno.

Tymczasem, muzyka klasyczna, która przecież swoimi właściwościami relaksującymi nie tylko jest w stanie podnieść ciśnienie, ale również je obniżyć, w trakcie badania wywoływała umiarkowane emocje. Badanie zespołu lekarzy z Vera Clinic podważa tym samym wyniki sprzed 5 lat. Według badania przeprowadzonego w 2016 roku pod przewodnictwem dr. Hans-Joachim Trappe i Gabriele Volt z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, muzyka Mozarta i Straussa znacznie obniżała tętno i ciśnienie krwi.

badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

grafika: Jamie Bennett

Zdjęcie główne: Fot. Kapitonova

Polub muno.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Muzyka niezależna. To znaczy jaka? – wyniki debaty

18 czerwca 2010
Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

Muzycy bardziej narażeni na problemy psychiczne?

7 listopada 2016
Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

Streaming muzyki bezpośrednio do mózgu? Elon Musk już nad tym pracuje

23 lipca 2020
Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.