Badania pokazują: techno najbardziej podnosi ciśnienie krwi

News
badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

Vera Clinic, turecka firma kosmetyczna specjalizująca się w zabiegach przeszczepu włosów, przeprowadziła nietypowe badanie naukowe. Ujawniło ono, że techno jest najmniej skutecznym gatunkiem w walce z zaburzeniami lękowymi.

Techno jest jednym z gatunków, który ma najmniejszy wpływ na zmniejszenie lęku – wynika z najnowszych badań. Te przeprowadziła Vera Clinic, turecka firma zajmująca się przeszczepami włosów. Koncern chciał przyjrzeć się powiązaniom między muzyką, stresem i wypadaniem włosów.

Badania. Muzyka pop najskuteczniej obniża ciśnienie

W badaniu wzięło udział łącznie 1540 ochotników w wieku od 18 do 65 lat. Badanym puszczano różne gatunki muzyczne za pośrednictwem serwisu Spotify, a za pomocą monitorów ciśnienia krwi i tętna sprawdzano, jak uczestnicy reagują na poszczególne style. W trakcie projektu wykorzystano 11 różnych playlist, począwszy od muzyki z lat 60. i 80. przez muzykę klasyczną, techno, heavy metal czy nowoczesny pop. Najskuteczniejsza w obniżeniu ciśnienia okazała się muzyka popularna lat 80. U 96 % badanych zdiagnozowano obniżone ciśnienie, natomiast u zaledwie 4 procent jego wzrost.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Popularne hity z lat 80. wielu ludziom kojarzą się nostalgią i pozytywną energią. Ich optymistyczne melodie mogą wywoływać wydzielanie endorfin i serotoniny w mózgu, które z kolei zwiększają uczucie szczęścia i spokoju. Z kolei muzyka agresywna, jak metal i techno, mogą pomóc uwolnić ich emocje i w rezultacie doprowadzić do lepszego samopoczucia

– uważa dr Omer Avlanmis z kliniki Vera Clinic.

badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

fot. AARP

Badania. Techno najbardziej podnosi ciśnienie

Jak wypadły inne gatunki? Badania pokazały, że w przypadku metalu ciśnienie krwi obniżyło się u 89 % badanych, a tętno średnio o 18 %. W przypadku gatunków, które najczęściej podnosiły tętno uczestników: techno, dubstep i klasyczny chillout, obserwowano również średni spadek akcji serca o 13 %. Zdecydowana większość uczestników, w rzeczywistości 78%, doświadczyła gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi podczas słuchania muzyki techno.

Tymczasem, muzyka klasyczna, która przecież swoimi właściwościami relaksującymi nie tylko jest w stanie podnieść ciśnienie, ale również je obniżyć, w trakcie badania wywoływała umiarkowane emocje. Badanie zespołu lekarzy z Vera Clinic podważa tym samym wyniki sprzed 5 lat. Według badania przeprowadzonego w 2016 roku pod przewodnictwem dr. Hans-Joachim Trappe i Gabriele Volt z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, muzyka Mozarta i Straussa znacznie obniżała tętno i ciśnienie krwi.

badania - słuchanie techno podnosi ciśnienie krwi

grafika: Jamie Bennett

Zdjęcie główne: Fot. Kapitonova

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →