Bezpieczne koncerty w czasie pandemii? Naukowcy udowodnili, że jest to możliwe

W Niemczech pod koniec sierpnia zorganizowano specjalne koncerty, w trakcie których zbadano, jak przenosi się koronawirus. Właśnie ogłoszono wnioski z przeprowadzonego eksperymentu.
Bezpieczne koncerty w czasie pandemii? Naukowcy odpowiadają
W ramach projektu RESTART-19 (Risk prEdiction of indoor SporT And cultuRe events for the Transmission of COVID-19) sprawdzono, w jaki sposób koncertowe warunki mogą wpływać na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Naukowcy obserwowali, jak bardzo widzowie zbliżają się do siebie w czasie takich wydarzeń, gdzie stoją i jakich powierzchni dotykają. Eksperyment podzielony na trzy osobne koncerty odbył się pod koniec sierpnia w Quartetback Immobilien Arena w Lipsku, gdzie zorganizowane zostało symulowane widowisko, podczas którego wystąpił popularny niemiecki wokalista Tim Bendzko. Znamy już wyniki tego eksperymentu.
Najważniejszy wniosek płynący z badania jest taki, że:
Na koncertach w pomieszczeniach zamkniętych ryzyko zakażenia się koronawirusem jest „niskie lub bardzo niskie”, pod warunkiem, że uczestnicy przestrzegają prawidłowych procedur higienicznych, a pomieszczenie posiada dobrą wentylację.
Projekt RESTART-19
Koncerty pod okiem naukowców – wentylacja to podstawa
Do badań zostało zatrudnionych 1400 ochotników, którzy zostali poddani wstępnym testom na COVID-19. Przed koncertem zmierzono im także temperaturę. Uczestnicy otrzymali maski, cyfrowy lokalizator i środek do dezynfekcji rąk pokryty barwnikiem fluorescencyjnym, aby pomóc naukowcom w śledzeniu kontaktu powierzchniowego. Pierwszy z trzech koncertów odbył się bez zastosowania środków bezpieczeństwa, drugi obejmował większe środki higieny i pewien dystans społeczny, a na trzecim każda osoba stała w odległości 1,5 m od siebie.
W badaniu stwierdzono, że kluczowym czynnikiem ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa jest wentylacja. Gdy na jednym z wydarzeń dysze wylotowe zostały wyłączone, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników znaczenie wzrosło.
Projekt RESTART-19 – wyniki eksperymentu
Dr Gabriel Scally, prezes ds. epidemiologii i zdrowia publicznego w Royal Society of Medicine, powiedział The New York Times, że wyniki są „potencjalnie przydatne”, ale ostrzegł, że dokładne warunki koncertów mogą być trudne do odtworzenia w normalnych warunkach i na szerszą skalę.
Pełne opracowanie, które nie zostało jeszcze poddane wzajemnej weryfikacji, można przeczytać tutaj.
Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę
Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.
Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorówZakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.
Sprawdź także
„Otwieramy koncerty” – polska branża muzyczna walczy o swoje

#razemtańczymyrazemwalczymy – podsumowanie akcji i dalsze plany

Koronawirus a branża koncertowa. Kiedy w końcu coś się zmieni?

Sprawdź także

„Otwieramy koncerty” – polska branża muzyczna walczy o swoje

#razemtańczymyrazemwalczymy – podsumowanie akcji i dalsze plany
