Bezpieczne koncerty w czasie pandemii? Naukowcy udowodnili, że jest to możliwe

News
Wielka Brytania zadba o festiwale i imprezy na żywo

W Niemczech pod koniec sierpnia zorganizowano specjalne koncerty, w trakcie których zbadano, jak przenosi się koronawirus. Właśnie ogłoszono wnioski z przeprowadzonego eksperymentu.

Bezpieczne koncerty w czasie pandemii? Naukowcy odpowiadają

W ramach projektu RESTART-19 (Risk prEdiction of indoor SporT And cultuRe events for the Transmission of COVID-19) sprawdzono, w jaki sposób koncertowe warunki mogą wpływać na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Naukowcy obserwowali, jak bardzo widzowie zbliżają się do siebie w czasie takich wydarzeń, gdzie stoją i jakich powierzchni dotykają. Eksperyment podzielony na trzy osobne koncerty odbył się pod koniec sierpnia w Quartetback Immobilien Arena w Lipsku, gdzie zorganizowane zostało symulowane widowisko, podczas którego wystąpił popularny niemiecki wokalista Tim Bendzko. Znamy już wyniki tego eksperymentu.

Najważniejszy wniosek płynący z badania jest taki, że:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na koncertach w pomieszczeniach zamkniętych ryzyko zakażenia się koronawirusem jest „niskie lub bardzo niskie”, pod warunkiem, że uczestnicy przestrzegają prawidłowych procedur higienicznych, a pomieszczenie posiada dobrą wentylację.

Projekt RESTART-19

Koncerty pod okiem naukowców – wentylacja to podstawa

Do badań zostało zatrudnionych 1400 ochotników, którzy zostali poddani wstępnym testom na COVID-19. Przed koncertem zmierzono im także temperaturę. Uczestnicy otrzymali maski, cyfrowy lokalizator i środek do dezynfekcji rąk pokryty barwnikiem fluorescencyjnym, aby pomóc naukowcom w śledzeniu kontaktu powierzchniowego. Pierwszy z trzech koncertów odbył się bez zastosowania środków bezpieczeństwa, drugi obejmował większe środki higieny i pewien dystans społeczny, a na trzecim każda osoba stała w odległości 1,5 m od siebie.

W badaniu stwierdzono, że kluczowym czynnikiem ograniczającym rozprzestrzenianie się wirusa jest wentylacja. Gdy na jednym z wydarzeń dysze wylotowe zostały wyłączone, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników znaczenie wzrosło.

Projekt RESTART-19 – wyniki eksperymentu

Dr Gabriel Scally, prezes ds. epidemiologii i zdrowia publicznego w Royal Society of Medicine, powiedział The New York Times, że wyniki są „potencjalnie przydatne”, ale ostrzegł, że dokładne warunki koncertów mogą być trudne do odtworzenia w normalnych warunkach i na szerszą skalę.

Pełne opracowanie, które nie zostało jeszcze poddane wzajemnej weryfikacji, można przeczytać tutaj.

Polub muno.pl na Facebooku:

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →