Krakowskie kluby, które zostały zamknięte

fot. Aleksandra Chwilczyńska, Rozrywki Trzy / Facebook
Artykuł
r3

W kolejnym odcinku naszej wspominkowej serii o kultowych klubach przenosimy się do stolicy Małopolski pełnej piwnic, kamienic, fabryk wypełnionych dobrą muzyką. Na poniższej liście znajdziecie legendarne kluby, które niestety zostały permanentnie zamknięte, a także jeden, który po regularnej działalności jest aktualnie otwierany jedynie "od święta". Spoglądając na zestawienie klaruje nam się obraz krakowskiej sceny klubowej lat 10. - okazała ilość miejsc, w których praktycznie każdy mógł znaleźć coś dla siebie: owszem dominowała szeroko pojęta muzyka basowa, czy psytrance, ale nie brakowało również miejsca na hip-hop oraz rozmaite gatunki gitarowe i inne.

Klub Krzysztofory

Lokalizacja: Szczepańska 2, Kraków

Miejsce to jest legendą miejscowego clubbingu. To tu w latach 90. były kładzone podwaliny lokalnej sceny muzyki elektronicznej. Klub Krzysztofory powstały w domu awangardowej Grupy Krakowskiej, do której należał m.in. legendarny Tadeusz Kantor był jednym z pierwszych miejsc w stolicy Małopolski będące inkubatorem dla rodzimej sceny klubowej, jak i hip-hopowej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

klub krzysztofory
fot. Foreign Beggars, Klub Krzysztofory / Facebook

Klub Krzysztofory został zamknięty jesienią 2011 roku.

W klubie Krzysztofory występowali między innymi: Foreign Beggars, Suburbass, Sterling Moss, Lukash Andergo, Torpex, DJ BC, Gangsteppaz.

Suburbass live @ Absurdalia 2006 – Krzysztofory Club-Kraków/Poland

Łódź Kaliska

Lokalizacja: Floriańska 15, Kraków

Nazwa myląca – jeśli ktoś z miłośników elektroniki z Krakowa wspomina o Łodzi Kaliskiej to wiedz, że raczej nie chodzi o łódzki dworzec, ani grupę awangardową, tylko o klub, który mieścił się swego czasu na ulicy Floriańskiej.

Bardzo lubiłem to miejsce – było jednym z pierwszych w którym grywałem. Tam było wiele śmiesznych akcji nie tylko ze względu na złote lato mefedronu, ale też wystrój i architekturę miejsca, a także jakiś przedziwny mixer Denona, w którym każdy kanał mógł być na każdym faderze. Do tego wszyscy wtedy grali z Serato i co DJ to była przepinka – czasami z tym niezłe jaja były – opowiada Artur Oleś, Chino

Klub został zamknięty w 2011 roku.

W krakowskiej Łodzi Kaliskiej zagrali między innymi: Diesler, Legendary Pink Dots, Marc Hype, Kuba Sojka, Gangsteppaz, Eltron, Chino, Daniel Drumz

Kuba Sojka Live! @ Łódź Kaliska, Kraków 08.04.11.

Wielopole 15 (później Dajwór 16) – Caryca, Kitsch, Łubu-Dubu

Lokalizacja: Wielopole 15, Kraków, a następnie Dajwór 16, Kraków

wielopole 15
Wielopole 15 przed remontem, 2016 / fot. Matthew Yapovsky

Jedna z najbardziej kultowych i obleganych krakowskich imprezowni znajdowała się w starym budynku przy ulicy Wielopole 15, gdzie na trzech piętrach mieściły się kluby Caryca, Kitsch oraz studenckie Łubu-Dubu. W Carycy dominowała muzyka klubowa oraz punk i metal. Z kolei w Kitsch królowało disco, house oraz pokazy drag queen.

kitsch kraków
fot. KITSCH / Facebook

W nocy z 5 na 6 listopada 2011 roku w budynku doszło do katastrofy budowlanej – podczas imprezy zawaliły się schody. 30 osób zostało rannych – na szczęście nikt nie zginął. Ewakuowano 2 tysiące osób. Nie ma wątpliwości, że to przykre wydarzenie rzuciło cień na historię miejscówki oraz jej wizerunek.

Caryca reaktywowała się kilka przecznic dalej – na kazimierzowej ul. Dajwór 16 – i działała do wiosny 2015 roku, kiedy to zlikwidowano budynek XIX-wiecznej fabryki, gdzie mieścił się klub oraz okoliczne kawiarnie.

caryca
fot. Caryca Dajwór / Facebook

Wspomniana kamienica na ulicy Wielopole, gdzie pierwotnie mieściły się wymienione kluby, została gruntownie wyremontowana i zaadaptowana na aparthotel – jak czytamy na stronie Gazety Krakowskiej w 2020 roku budynek ten został… nagrodzony w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynki zabytkowe po renowacji”.

W klubach w budynku na krakowskiej ulicy Wielopole 15 oraz na Dajworze 16 występowali między innymi: Concept Of Thrill, Kubok, WIXAPOL S.A., Egodrop, PZG, Dubskint, DMX KREW, CITRO, IRON, KPK, KRATEK, ZEIN, POLUS, KONTROL, N.G.E, GLOBUS, STRU, DXKID, HITRASH, MARTIN SHARP, LUBICA, LUKE ASHES, KINKYOUTSIDER, PATHAR, ROORECK, SPAJDER JERUZALEM, VIK, JUDASZ, KEPA YEW, STRU, LEHU, CO, BLAKE, VERMA, HPS, ROOTSHOT, FALL, OVER SEERS, Michał Wolski, Attaché.

NEXY Essential Beats with Deh Noizer 20 07 2013, Caryca Klub Kraków

Rozrywki 3

Lokalizacja: Mikołajska 3, Kraków

rozrywki
fot. Rozrywki Trzy / Facebook

Kameralna klubokawiarnia mieściła się w samym centrum Krakowa od października 2010 roku i przez trzy lata była istotnym elementem klubowej tożsamości Starego Miasta. W dwupoziomowej miejscówce Rozrywki 3, powstałej z inicjatywy Krzysztofa Chwedczuka oraz Piotra Lutyńskiego, można było trafić na koncerty alternatywne, sety didżejskie, a także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

r3
fot. Aleksandra Chwilczyńska, Rozrywki Trzy / Facebook

Miejsce zostało zamknięte w połowie 2013 roku, jednak właściciele Rozrywek szukali nowego domu dla swojego lokalu. Niestety, chwilę przed podpisaniem praktycznie dogadanej umowy najmu nowego lokalu i załatwieniu wszelkich formalności, włodarze budynku przy Berka Joselewicza, gdzie miał przenieść się klub, poinformowali, że wbrew wcześniejszym ustaleniom wynajęli przestrzeń innym osobom na działalność biurową. Rozrywki już nigdy później nie wznowiły działalności.

W Rozrywki 3 wystąpili między innymi: Neil Landstrumm, DiscoMule, Chino, Eltron, DJ Olivia, Kinzo, Gangsteppaz, Phil Jensky, DMX KREW.

Pixel

Lokalizacja: Wielopole 11, Kraków

Mieszczący się w podziemiach kamienicy przy Wielopolu 11 klub Pixel był przede wszystkim przystanią dla lokalnych didżejów i producentów muzyki basowej, po zakończeniu działalności Klubu Krzysztofory. To tu na początku lat 10. odbywały się liczne imprezy z muzyką drum’n’bass oraz dubstep.
Oczywiście nie mogło zabraknąć przedstawicieli techno oraz house: można było usłyszeć m.in. Deasa czy Phila Jensky’ego.

pixel
fot. Karol Weißmännjpg, PIXEL / Facebook

Miejsce zostało zamknięte w 2014 roku.

W krakowskim klubie Pixel wystąpili między innymi: Kuba Sojka, Deas, Novika & Mr. Lex, Kixnare, Son of Kick, Thomas Langer, Phil Jensky, Tom Encore, Hi Trash, Contact aka Digital Chocolate, Dubskint, PZG, Junkie Punks, Illegal, Yapovsky, Pluszowy.

★★ TOGETHER WINTER TOUR ★★ KRAKÓW ★★ PIXEL CLUB ★★

Bomba Na Placu

Lokalizacja: Plac Szczepański 2/1, Kraków

Bomba była bardzo sympatycznym dwupoziomowym klubikem, który znajdował się przy Placu Szczepańskiego. Na górze był większy bar, zaś na dole, po zejściu stromymi schodami, trafialiśmy na parkiet.

Często przed imprezką na dole, to u góry odbywały się koncerty zespołów. Sam tam kiedyś grałem jak jeszcze występowałem z zespołem indie rockowym – opowiada Michał Świeboda „Tonallaxe”

Przez dziesięć lat swojej działalności klub stał się rezydencją dla lokalnych DJ’ów, literatów i innych artystów – były koncerty, sety, pokazy filmów, stand up’y, spotkania czytelnicze i wystawy. Miejscówka ta była świetną lokacją zarówno na bifory, jak i aftery – najczęściej wstępując do niej nie chciało się już iść w inne, większe miejsca.

bomba krk
fot. Rafał Gawlik, Bomba Na Placu / Facebook

Niestety, Bomba Na Placu – pomimo sporej popularności – została zamknięta w 2019 roku, z powodu otrzymania zezwolenia na budowę hotelu w jej budynku. Klub po utracie swojego domu nie przeniósł się już w inne miejsce. Część z rezydentów oraz personelu Bomby dołączyła do klubu Piękny Pies.

W Bombie Na Placu wystąpili między innymi: OVER SEERS, Eltron, Olivia, Chino, HiTrash, biøs, mrshrimp, .scki, Kazula, Piwowar, Virtual Geisha, Kubok, Di Martinø, Attaché.

KinkyOutsider @ skurwySYNCtwo X @ Bomba na Placu, 30.01.2015, Kraków

Fabryka

Lokalizacja: Zabłocie 23, Kraków

fabryka
fot. Marcin Socha, Fabryka / Facebook

Przed powstaniem Zet Pe Te jedną z głównych krakowskich miejscówek, gdzie odbywały się koncerty zarówno popularnych kapel, jak i duże imprezy klubowe, m.in. Let it Roll czy Egodrop, była Fabryka na Zabłociu.

Fabryka na Zabłociu to było moje pierwsze zderzenie z poważnymi imprezami, chociaż zamknęła się w tym samym roku, w którym kończyłem osiemnaście lat. Pamiętam, że była inna, jakby wklejona w otaczającą ją przestrzeń. To były czasy, kiedy Zabłocie nadal kojarzyło się z nieużytkami, starymi magazynami, pustostanami i po środku tego całego syfu stała ona – wielka, oniryczna Fabryka. Potem miejsce zamknęli, bo Zabłocie oczywiście trzeba było zgentryfikować, żeby kolejne rzesze pracowników korpo miały swoją nowy punkt docelowy dla odbiorów z uber eatsa, a ja zawsze sobie myślę, że o ile mieszkańców na Zabłociu jest teraz więcej, to Zabłocie już na pewno nie jest dla mieszkańców – wspomina Piotr Wolnicki

fabryka krk 2
fot. Marcin Socha, Fabryka / Facebook

Ostatnia impreza w Fabryce miała miejsce w grudniu 2015 roku. W miejscu dawnego klubu zbudowano Business Park.

W krakowskiej Fabryce wystąpili między innymi: Ben Klock, Surgeon, Jacek Sienkiewicz, Calyx & Teebee, Ventian Snares, Coldcut, Fatima Hajji, Roni Size, Laibach, XXANAXX, Kamp!, Bokka, Skalpel, Gooral, Egodrop.

Zet Pe Te

Lokalizacja: Dolnych Młynów 10, Kraków

zetpete
fot. Zet Pe Te / Facebook

Klub Zet Pe Te mieścił się w kompleksie na Dolnych Młynów, w budynku dawnego Zakładu Przetwórstwa Tytoniowego. Zet Pe Te było uniwersalną miejscówką, w której odbywały się zarówno koncerty popularnych gwiazd polskiej sceny pop, rapu oraz alternatywy, a także całonocne imprezy.

Ze względu na plany właścicieli terenu na Dolnych Młynów, klub oraz okoliczna strefa barów, restauracji itd., zostały zlikwidowane. Zet Pe Te przestał istnieć po 4 latach działalności – ostatnia impreza miała miejsce 19 września 2020 roku.

W Zet Pe Te wystąpili między innymi: Molchat Doma, Essex, Egodrop, CZELUŚĆ aka RUSKI POP, WIXAPOL S.A., Hi Trash, Jondi Power, OVER SEERS, Attaché, Wudec, Bass Astral x Igo, Coals, Kamp! oraz cała śmietanka polskiej sceny pop, rapu i alternatywy.

Crouzer Live @RUSKI POP – Zet Pe Te Kraków (08.02.2019)

89

Lokalizacja: podziemia Hotelu Forum, Kraków

89
fot. 89 / Facebook

To przykład bonusowy – na całe szczęście lokacja klubu 89 wciąż istnieje, choć nie działa ona regularnie jak w sezonie 2016/2017. Klub 89 mieści się w podziemiach monumentalnego, brutalistycznego kolosa, jakim jest Hotel Forum – to absolutny must see dla każdego fana twórczości Davida Lyncha. Mrok współgrający z czerwienią ścian i dodatków oraz dym tworzą niebywały, jedyny w swoim rodzaju klimat tego miejsca. Klub gościł wielu znakomitych artystów szeroko pojętej sceny basowej z zagranicy oraz kraju. Niezapomnianym wydarzeniem był występ The Buga – najgłośniejszy set na jakim w życiu byłem.. dym był tak gęsty, że nie widziałem własnej ręki!

Ostatnim wydarzeniem z czasów, regularnej działalności klubu był koncert Xiu Xiu w kwietniu 2017. Od tamtej pory 89 jest otwierany jedynie na specjalne okazje – głównie podczas festiwalu Unsound. Jeśli jeszcze tam nie byliście, a jest informacja o nadchodzących wydarzeniach to nawet się nie zastanawiajcie – od razu kupujcie bilety!!

89
fot. 89 / Facebook

Warto dodać, że w 2018 kręcono tu serial Rojst w tym klip do przebojowego remake’u Brodki i A_GIMa szlagieru Izabeli TrojanowskiejWszystko, czego dziś chcę.

Brodka & A_GIM – Wszystko, czego dziś chcę (z serialu Rojst na Showmax)

W 89 występowali m.in.: The Bug, Kode9, DJ Bone, Lucy, Xiu Xiu, Zamilska, Chino, Eltron, Naphta, Daniel Drumz, SynyPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →