Internetowy kawalarz i jego płyta warta 41 tysięcy dolarów

Artykuł
Scaramanga Silk - Internetowy kawalarz i jego płyta warta 41 tysięcy dolarów

Wyprzedził Prince’a, The Beatles, Sex Pistols i Pink Floyd. Anonimowy twórca o pseudonimie Scaramanga Silk pobił właśnie cenowy rekord na Discogsie. Jego Choose Your Weapon z 2008 roku zostało niedawno sprzedane za bagatela 41 095.89 dolarów. Czy to możliwe, że ktoś zapłacił tak horrendalną kwotę za utwór, o którym niemalże nikt nie miał pojęcia? A może stoi za tym większa akcja marketingowa? Zapraszam do lektury.

Tylko kilka płyt w historii sprzedało się za więcej pieniędzy: Wu-Tang Clan, Elvisa Presley’a czy The Rolling Stones. Choose Your Weapon pierwszy raz zwróciło uwagę kolekcjonerów wkrótce po tym, gdy jeden z 20 wydanych krążków, został sprzedany w serwisie eBay za 654 dolary. Jakim zatem cudem cena ta wzrosła do ponad 40 000 na Discogsie?

Scaramanga Silk. Rekordowy kawalarz

Chcąc dokładniej zagłębić twórczość bohatera naszej historii w pierwszej kolejności przeszukałem jego social media. Na pierwszy rzut oka nie znajduję nic nadzwyczajnego. Od tak, zwykły DJ, VJ, autor albumu Designer Scribble z 2016 roku wydany przez londyńską wytwórnię Micro Spiral. Ponad to, kilku pomniejszych produkcji, nie wartych większej uwagi. Tych kilka informacji znajduję na facebookowym koncie artysty obserwowanym przez łącznie – uwaga – 329 osób (stan na 12:00, 6 lutego). Trochę lepiej jest na Spotify, gdzie nasz anonimowy gagatek może pochwalić się 610 subskrybentami.

Fot. World Record Academy

Fot. World Record Academy

Z tego, co udało mi się wygrzebać, Scaramanga Silk jest rekordzistą świata w kategorii „najwolniejszy utwór techno w historii”. Jego singiel Sacrifice w specjalistycznym pomiarze osiągnął 91 uderzeń na minutę, a owe wyróżnienie zostało przyznane przez niezależną Akademię Rekordów Świata w 2010 roku. Do tego czasu, za najwolniejszy utwór techno uznawano ten, należący do duetu Daft Punk. Steam Machine z albumu Human After All z 2005 roku osiągnęło jedno oczko więcej w skali pomiaru tempa.

Rekord był zawsze w zasięgu. Stworzenie takiego utworu było prawdziwym wyzwaniem, ponieważ nie jest łatwo stworzyć tak powolną muzykę techno

– tłumaczył w 2010 roku nowy rekordzista.

Scaramanga Silk jako twórca znany jest z muzyki około house’owej i breakbeatu. I choć o jego współczesnych produkcjach jesteśmy w stanie powiedzieć ciut więcej, tak sam zainteresowany do dzisiaj nie chce ujawniać swojej prawdziwej tożsamości. A szkoda, ponieważ wydaje się on być zabawnym, mającym duży dystans do życia, człowiekiem. Przynajmniej tak mówią o nim jego żarty. No spójrzcie zresztą sami.

Dowcipy

Scaramanga Silk. Fullpack przyszłego rekordzisty

Nie jest tajemnicą, że w strukturach branży muzycznej przyjmuje się pewien tani, aczkolwiek sprawdzony chwyt marketingowy. Polega on na udostępnianiu przez artystę (tudzież wytwórnię) albumu bądź dema krytykom muzycznym, didżejom czy rozgłośniom radiowym. Z założenia, ruch ten ma wywołać szum przed oficjalną premierą dlatego nie wykluczone, iż podobnego zabiegu podjął się Scaramanga Silk. Jednak, dopiero teraz, po ponad 13 latach od premiery singla ktoś, nagle, postanowił zarówno go sprzedać, jak i kupić. Jak doskonale wiemy, ze względu na ograniczoną dostępność starszych wydawnictw, promocje na winylowym rynku wtórnym są postrzegane jako niezwykle cenne. Promocje, podkreślam.

Pomimo szumu skupionego wokół Slika, do dzisiaj panuje sceptycyzm co do tego, czy ktoś faktycznie zapłaciłby tak wysoką sumę za płytę, o której większość kolekcjonerów nie miała pojęcia. Wydany we własnym zakresie w 2008 roku pod szyldem Wintelligence limitowany zestaw zawierał: 12″ winyl, płytę CD-Rom, grafikę autorstwa Immyart, wiersz na octanie, a każdy z 20 egzemplarzy został indywidualnie ponumerowany. Niewiele więcej znajdziemy w samej bazie danych Discogs. Zgodnie z dostępnymi informacjami przedmiot został opisany jako: „niezwykle rzadki przedmiot kolekcjonerski, nieużywany, stan idealny”.

Scaramanga Silk - "Choose Your Weapon"

Scaramanga Silk – „Choose Your Weapon”

Kiedy pierwszy raz usłyszałem wiadomość o sprzedaży pomyślałem, że to niezły żart. W zeszłym tygodniu ktoś z Discogs wysłał mi wiadomość z informacją, że faktycznie mieli taką sprzedaż. Wówczas pomyślałem: „No nieźle, jeden z moich kumpli musiał kogoś na to namówić”- wydawało mi się to farsą. Zacząłem z nimi rozmawiać, a oni byli równie zaskoczeni jak ja!

– wyjawił wyraźnie zaskoczony Scaramanga Silk.

Choose Your Weapon. Fake or not?

Sekcja komentarzy na stronie Discogs od kilku dni huczy jak nigdy. Ogrom spekulacji, czy aby to nie sam Silk osobiście kupił płytę w „celach pseudo-promocyjnych”, pomału zamienia się w konkurs na najbardziej wymyślną teorię spiskową. Jeden z użytkowników zasugerował, że sprzedaż była skomplikowanym wyczynem brytyjskiego ulicznego artysty Banksy’ego. Inny z kolekcjonerów sprytnie zauważył, że osób posiadających płytę według samego Discogsa jest 25. Skąd zatem wzięła się różnica 5 sztuk? Nie wiadomo. Przedstawiciele strony w rozmowie z BBC wyraźnie potwierdzili sprzedaż Choose Your Weapon uznając ją za autentyczną. Nie ujawniono jednak tożsamości kupującego i sprzedającego ze względu na ochronę prywatności.

Fot. Discogs

Fot. Discogs

W międzyczasie, serwis muzyczny Juno Daily snuje teorię, że za wszystkim może stać The KLF (znani również jako The Justified Ancients of Mu Mu). Określany mianem jednego z pionierów acid house i ambient trance duet znany jest ze swoich niekonwencjonalnych, poza muzycznych performance’ów. Za przykład ekstrawagancji Brytyjczyków niech posłuży historia spalenia w 1994 roku 1 miliona funtów w imię wyrażenia ekspresji.

Związek Scaramanga Silk z The KLF wynika z faktu, że był on członkiem The 400 Remix Project, odnoszącym się do 400 wolontariuszy, którzy wzięli udział festiwalowym projekcie z roku 2017, Welcome To The Dark Ages zorganizowanym przez – a jakże – The Justified Ancients of Mu Mu’s. Scaramanga Silk na poczet projektu stworzył utwór I’m Losing Kontrol do albumu The 400 Remix Project.

Scaramanga Silk – I’m Losing Kontrol

W maju 2018 roku, w trakcie rozmowy z serwisem Get In To This, nasz tajemniczy record breaker został doceniony przez pomysłodawców całego przedsięwzięcia. Na zadane pytanie redaktorki o to, kto zasłużył na wyróżnienie w projekcie, The KLF odpowiedzieli:

[…] I oczywiście sami współpracownicy. Niektórzy z nich doświadczeni zawodowcy, jak Richard Norris (dawniej z The Grid , a obecnie z Time & Space Machine i Beyond the Wizard’s Sleeve), Scaramanga Silk, Stephen Clarke 1980, a także reszta z nas, zapalonych zajawkowiczów-amatorów.

Choose Your Weapon. Enigmatyczne odzwierciedlenie The Prodigy i DJ Hella

Unikatowość wydawnictwa jest tak rzadka, że ​​nigdy i nigdzie wcześniej nie była ona sprzedawana. W opublikowanej recenzji swojej nowej, najdroższej płyty Discogs opisał Scaramanga Silk i jego muzykę jako „enigmatyczną” i „skrytą za warstwami”. Założeniem autora Choose Your Weapon było odzwierciedlenie brzmień łączących elementy breakbeatu, electro i brytyjskiego rave z wyraźnym naciskiem na „wielkie partie syntezatorów i bas”. Największy wpływ na Anglika przy tworzeniu utworu mieli Erol Alkan, DJ Hell i The Prodigy, Drexciya i Dopplereffekt.

Scaramanga Silk – Life in the Faslow Lane

W całym zamieszaniu wokół swojej osoby próba zachowania nerwów na wodzy nie jest łatwa. Silk z jednej strony jest bardzo podekscytowany całą sprawą, z drugiej nie kryje rozczarowania połączonego z frustracją.

Cieszę się, że Choose Your Weapon jest dla kogoś tak wyjątkowe. Jednak smutne jest to, że przedmiot promocyjny osiąga takie ceny na rynku odsprzedaży, a artysta nie dostanie z tego nawet złamanego grosza. Wydaje się, że sprzedaż płyt z „drugiej ręki” nadmiernie faworyzuje sprzedawców, a nie muzyków lub kupujących. Ktoś ogromnie zarabia na mojej pracy. Na szczęście, wraz z rozwojem technologii, istnieje obecnie coraz więcej sposobów dostępu do muzyki, co daje większy wybór jej kupna

– wyjaśnił Anglik portalowi BBC.

Historia zatoczy koło?

Starając się ostatecznie zgłębić istotę sprawy zacząłem plądrować sieć w celu znalezienia podobnych i niewytłumaczalnych przypadków jak ten Silka. Po kilku chwilach, Voilà, udało się. W 2017 roku niechlubnym bohaterem historii okazał się pochodzący z Florydy 63-letni artysta(?) dążący do muzycznego rozgłosu i sławy. W tym właśnie roku na Discogsie, wystawiono próbne płyty nieznanego nikomu wcześniej muzyka, niejakiego Billy’ego Yeagera. Dwa dni później wydanie to niemalże stało się najdroższym, kiedykolwiek sprzedanym albumem na stronie, pobijając tym samym rekord ustanowiony rok wcześniej przez album Prince’a (The Black Album), który został sprzedany za 15 000 dolarów. Niemalże, ponieważ 2 miesiące później transakcja warta 18 000 dolarów za wydawnictwo 301 Jackson St. została przez Discogs anulowana.

Fot. Billy Yeager - 301 Jackson St

Fot. Billy Yeager – 301 Jackson St

Główny bohater całego zamieszania, znany w przeszłości ze swoich wybryków, w pewnym momencie swojej „kariery” przekonywał opinię publiczną, że jest on zaginionym synem Jimiego Hendrixa. Posiadającym rzekomo niedostępne dla opinii publicznej nagrania „swojego ojca”. Historia mogłaby mieć nawet ręce i nogi gdyby nie fakt, że Yeager był… biały. Chcąc uwiarygodnić swoją rację przemalował on w tym celu swoją skórę na… brązowo.

Discogs finalnie anulował sprzedaż, jednak dopiero wtedy, gdy w Internecie zaczęły pojawiać się informacje o rekordowej transakcji i pojawiających się nowych dowodach pogrążających Billy’ego Yeagera. W oświadczeniu o jej anulowaniu, założyciel strony Kevin Lewandowski oznajmił, że misja Discogsa nadal będzie budowana na miłości do muzyki, a nie na dwulicowym zgiełku.

Scaramanga Silk – hit czy kit?

Skłaniająca do głębszych przemyśleń historia Amerykanina stawia pod wątpliwość sukces Scaramanga Silka i jego owiany tajemnicą singiel. Twardych dowodów świadczących o nieuczciwości Anglika póki co brakuje. Podobnie, jak rzetelnych argumentów potwierdzających kolekcjonerską wartość Choose Your Weapon. Póki co, nie pozostaje nam nic innego, jak przypatrywać się całej sytuacji.

Polub muno.pl na Facebooku:

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.