Brian Eno opowiada o bolączce kończenia utworów

fot. Brian Eno / Facebook
News
brian eno

W ostatniej rozmowie z Apple Music legendarny producent Brian Eno wyznał, że mimo ponad pięćdziesięciu lat doświadczenia, wciąż ma trudności z... przekształceniem swoich pomysłów w gotowy utwór.

Brian Eno – łatwe początki, trudne zakończenia

Artysta przyznał, że pomimo początkowego entuzjazmu podczas procesu twórczego, często spotyka się z falą strachu, gdy próbuje finalizować projekty:

To uczucie przerażenia, które odczuwasz, gdy coś zrobiłeś i wiesz, że to jest dobre, a po prostu nie masz pojęcia, jak tego nie zrujnować. Wszystko, co dodajesz do aranżacji, pogarsza sprawę, a mimo to wiesz, że to jeszcze nie koniec

– powiedział Brian Eno w rozmowie z Apple Music.

Brian Eno uważa, że początki w procesie twórczym utworu są zdecydowanie łatwiejsze niż koniec ze względu na szeroki dostęp do technologii – maszyny perkusyjne, paczki z gotowymi akordami itp. Jest bardzo dużo sposobów, aby rozpocząć przyzwoicie zapowiadający się utwór, lecz schody zaczynają się podczas kulminacji procesu produkcji. Na pewno słyszeliście kiedyś takie viralowe powiedzonko, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Spora część producentów muzycznych, szczególnie tych, którzy osiągnęli sukces, ma później problem z tym, co Brian Eno nazywa „perfekcjonistycznym terrorem”, który pojawia się w procesie tworzenia:

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na świecie istnieje tendencja, że ​​jeśli coś zrobiłeś i odniosło to sukces, ludzie chcą, abyś zawsze robił to samo, w kółko. Ludzie zawsze gratulują mi albumu, który zrobiłem 20 lat temu i wtedy pojawiają się dwie myśli: „Czy od tego czasu się pogorszyłem?” oraz „Czy wtedy miałem lepszy pomysł na to co robię niż teraz?”. Jeśli czujesz to zakotwiczenie zbyt mocno i poczucie ciągłego patrzenia wstecz, to powstrzymuje od kończenia projektów

– oznajmił Brian Eno.

Brian Eno – 1/1

Z podobnym problemem borykał się przez ostatnie lata Kavinsky, który po gigantycznym sukcesie Nightcall miał blokadę twórczą. W muzyce elektronicznej i nie tylko takich historii jest bez liku: Nine Inch Nails, DJ Shadow, Radiohead.

Pełny wywiad jest dostępny poniżej:

Brian Eno: New Music, Mentoring Fred again.. and Endlessly Learning | Apple MusicPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →