Ableton Note nie był pierwszy – oto nasza topka mobilnych DAW-ów

fot. Attentie Attentie
Artykuł Technologia
mobile

Wczorajsza wiadomość o premierze pierwszej aplikacji mobilnej przez Abletona poruszyła Internet i środowisko producenckie. Nie jest tajemnicą, że berliński gigant lekko spóźnił się na imprezę. Poniżej znajdziecie listę mobilnych DAW-ów (nie instrumentów), które już od kilku lat dobrze się sprawdzają. Czy Note również wskoczy do tego panteonu?

5. Reason Compact oraz Reason Figure

Tak, to właśnie gdy Ableton Note został wydany, moje pierwsze skojarzenie padło na dostępny na rynku już od trzech lat Reason Compact. Program jest przeznaczony głównie dla użytkowników komputerowego Reasona – szkice utworów powstałe w apce łatwo można przenieść do oprogramowania. Aplikacja daje dostęp do trzech podstawowych wirtualnych instrumentów znanych z właściwego programu – mamy tu automat perkusyjny Rytmic, syntezator Europa oraz syntezator basowy Monotone. Apka jest darmowa, lecz gdy chcemy odblokować jakieś podstawowe opcje syntezatora pokroju Envelope czy zwiększyć bibliotekę sampli i presetów, to musimy zapłacić w sumie za wszystko coś około 300 zł. Ponadto Reason wydał jeszcze przeznaczoną dla hip-hopowców apkę Figure, która zawiera bardziej intuicyjny interfejs.

System: iOS

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Cena: darmowy (zakupy w aplikacji)

Reason Compact – Making a techno beat in 4 min

Reason Figure

Zobacz także: ReBirth, czyli jak Propellerhead Software zawstydził Rolanda

4. FL Studio Mobile

To jedna z najstarszych aplikacji mobilnych dla producentów – jej pierwsza wersja została opublikowana już w 2011 roku i podobnie jak Reason Compact jest ona dedykowana przede wszystkim producentom FL Studio. W marcu tego roku została wydana wersja 4.0. z wieloma nowymi instrumentami oraz efektami. Wszystkie nowości możecie zobaczyć w filmiku poniżej.

System: Android, iOS, Chrome

Cena: 80,99 zł

FL Studio Mobile 4 | What’s New?

Koniecznie sprawdź: eJay – mokry sen niejednego współczesnego producenta

3. Korg Gadget 2

Myślę, że ze wszystkich wymienionych propozycji to właśnie Korg Gadget jest najbardziej uniwersalny i przyjazny zarówno dla początkujących zajawkowiczów, jak i tych bardziej zaawansowanych producentów. Aplikacja ta od kilku lat jest wielkim hitem w Japonii i nawet została wydana na… konsole Nintendo Switch, choć okazało się to mało praktyczne. Przyjazny interfejs, ogromny wybór instrumentów oraz klasycznych dźwięków, sekwencje, możliwość używania zewnętrznych wtyczek (jak np. Mooga) itp. Każdy z instrumentów w Korg Gadget to pomniejszona wersja oryginału, która nosi imię jakiegoś miasta – znajdziecie tutaj Mono/Poly jako Montpellier czy znany ze szwedzkiego Reasona klasyczny sampler Dr. Rex jako Stockholm. Ponadto dla fanów klasycznych gier Sega przygotowała instrument Otorii, a jeden z syntezatorów, konkretnie wavetable, nazywa się… Warszawa!

Systemy: iOS, macOS, Nintendo Switch

Cena: 229 zł (zakupy w aplikacji)

Korg Gadget Beginner Tutorial

Zobacz także: KORG Collection – absolutny „must have”

2. Beatmaker 3

Dostępny od 2017 roku i wciąż często używany, szczególnie przez producentów hip-hopu, Beatmaker 3, dał się poznać jako jedna z najlepszych alternatyw do apki iMPC. Mamy tu bardzo duży wybór instrumentów oraz efektów, a także pady perkusyjne – interfejs pozwala wyświetlać od 16 do 64 padów. Ponadto apka obsługuje wtyczki AUv3, technologię WIST oraz Ableton Link itp.

Systemy: iOS

Cena: 132 zł (zakupy w aplikacji)

Beat Maker 3 is Crazy 🔥 | Full Unedited Beat Making Process

Sprawdź także: Munocast 014: daisy cutter & naked relaxing: „Nie należy mylić networkingu z kolesiostwem”

1. Steinberg Cubasis

Największy i najpotężniejszy kombajn do mobilnej produkcji muzyki. Rozwiązanie kierowane przede wszystkim dla profesjonalistów wtajemniczonych w oprogramowanie Cubase’a. Wielkim fanem tego mobilnego rozwiązania jest m.in. Rob Swire z Pendulum. Warto wspomnieć, że od lutego Cubasis ma wsparcie z Ableton Link! Wszystkie cechy aplikacji oraz porównanie między wersjami na Androida i iOS znajdziecie na stronie producenta.

Systemy: Android, iOS

Cena: 299 zł (zakupy w aplikacji)

Mobile Music Creation System – Cubasis 3 for AndroidPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →