Analizuje muzykę, ocenia klimat, klasyfikuje kluby. Poznajcie Cyanite

Artykuł
Fot. Cyanite

Znacie Cyanite? My do niedawna też nie znaliśmy. Jeszcze chwilę temu sztuczna inteligencja pozwalająca zbadać klubową atmosferę i nastrój wydawała się nam czystą abstrakcją. Poznajcie oprogramowanie, które jak żadne inne, poddało analizie kluby nocne i graną w nich muzykę.

Wyobraź sobie, że jesteś w klubie. Albo przypomnij sobie jedną ze swoich ostatnich imprez. Co, jak co, ale w dzisiejszych czasach nikogo specjalnie nie trzeba do tego namawiać. Za sprawą samej muzyki masz za zadanie opisać atmosferę panująca w klubie. Brzmi skomplikowanie? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego w tym przypadku to składowe budujące mają wpływ na to, jak odbieramy klub pod kątem panującego w nim klimatu.

Berghain - Fot. Getty Images

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Berghain – Fot. Getty Images

9 klubów z trzech miast

Trzeba zacząć od rzeczy najważniejszego, a mianowicie od klubów, w których przeprowadzono eksperyment. Cyanite przeanalizowało kompilacje z 9 niemieckich klubów. Z Berlina były to Berghain, Griessmuhle, About Blank, Golden Gate i Kater Blau. Oprócz tego, hamburski klub Golden Pudel, Institut fur Zukunft z Lipska oraz Omen i Robert Johnson z Frankfurtu.

Specjalna wtyczka mood multi-label analizowała daną kompilację, a klub klasyfikowała na podstawie dostępnych określeń: nerwowy, podnoszący na duchu, relaksujący, melancholijny, mroczny, energiczny, radosny. Każda klub posiada wynik z przedziału 0-1, gdzie 0 (0 procent) oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby utwór reprezentował dany klimat, a 1 (100%) oznacza wysokie prawdopodobieństwo, że utwór reprezentuje dany nastrój. Ponieważ klimat utworu nie zawsze może być poprawnie opisany przez jedną cechę, klasyfikator nastroju jest w stanie przewidzieć wiele klimatów dla danego utworu zamiast tylko jednego. Utwór może być sklasyfikowany jako mroczny (wynik: 0.9), ale również jako agresywny (wynik: 0.8).

Klimat może być wyliczony zarówno jako średnia dla całego utworu, jak i dla poszczególnych segmentów w czasie. Oprócz wyników, API (Interfejs programowania aplikacji przyp. red.) udostępnia również listę najbardziej prawdopodobnych nastrojów lub niejednoznaczne określenie w przypadku, gdy żaden z dźwięków nie odzwierciedla poprawnie żadnego z nazewnictw nastroju.

Berlińskie kluby przodują pod względem największego wykorzystania instrumentalu w swoich utworach.

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

W oparciu o wyniki analizy uczenia maszynowego Cyanite Instrumental and Voice widzimy, że podczas gdy większość utworów z klubowych kompilacji jest zdominowana przez instrumental, 4 najlepsze kluby, które zawierały najwięcej utworów instrumentalnych pochodziły z Berlina. Najwięcej instrumentalu zawierały kompilacje z About Blank, a następnie z Griessmühle, Berghain i Golden Gate. W przypadku wszystkich tych klubów analiza wykazała, że instrumental stanowił o sile ponad 80 procent utworów.

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

Berghain najbardziej ponurym klubem

Gdy przyjrzymy się wynikom analizy głosu, zauważymy, że kluby, które najczęściej używają kobiecych głosów w swoich utworach to kluby spoza Berlina. Na pierwszym miejscu znajduje się Institut für Zukunft, następnie Omen, a potem Golden Pudel. Okazało się również, że 4 kluby, które w najmniejszym stopniu wykorzystują kobiece wokale w swoich utworach, również pochodzą z Berlina. Te kluby to: Kater Blau, About Blank, Griessmühle oraz Golden Gate.

Patrząc na obecność męskich wokali, widzimy, że Golden Pudel jest klubem, który używa najwięcej męskich wokali wśród badanych klubów. Następne w kolejności są Omen i Golden Gate. W oparciu o wyniki analizy, Golden Pudel w przeciwieństwie do pozostałych klubów, jest najbardziej zrównoważonym jeśli chodzi o instrumental i wokale.

Spostrzeżenia z technologii tagowania nastroju Cyanite: Berghain jest najbardziej ponurym klubem wszystkich

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

Golden Pudel najlepiej relaksuje

Ze swoją ponurą, industrialną estetyką analiza wykazała, że Berghain jest najbardziej melancholijnym klubem. Berghain zrównał się z Institut für Zunkunft pod względem najbardziej mrocznego brzmienia. Golden Gate „zgarnął nagrodę” dla klubu z muzyką najbardziej podnoszącą na duchu. Badania nastroju pokazały również, że klub Omen jest jednocześnie najbardziej nerwowy i energiczny. Golden Pudel w Hamburgu okazał się być najbardziej radosny i relaksujący. Analiza nastroju wykazała również, że kompilacja z nieistniejącego już frankfurckiego klubu Omen, jest jednocześnie najbardziej nerwowym i energetycznym ze wszystkich klubowych albumów.

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

Porównując kluby, widzimy, że kluby w Berlinie mają wyraźny, ekstremalny przechył w stronę mroku i melancholii, wskazując na bardzo charakterystyczną nastrojowość. Patrząc na kluby w innych miejscach, widzimy, że podczas gdy mroczne i melancholijne nastroje są nadal bardzo obecne, nie ma tak wyraźnego przechylenia w kierunku tych dwóch jedynych. Zamiast tego, dane z 4 klubów poza Berlinem pokazują bardziej zróżnicowane nastroje, bez wyraźnego przechylenia w określonym kierunku.

Tagowanie gatunków za pomocą sztucznej inteligencji

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

W przypadku berlińskich klubów, analiza Cyanite AI ich klubowych kompilacji uwypukla silne więzi z techno i tech housem. Trzy najlepsze miejsca z największą ilością techno w swoich utworach to About Blank, następnie Berghain, a potem Griessmühle. Jeśli chodzi o tech house, 3 najlepsze kluby to Golden Gate, Kater Blau i About Blank.

Poza Berlinem, widzimy bardziej zróżnicowaną mieszankę gatunków w klubowych kompilacjach. Omen zajmuje najwyższe miejsce pod względem ilości trance’u w selekcji, gatunku, który prawie w ogóle nie występował w badanych klubach z Berlina.

Fot. Cyanite

Fot. Cyanite

Jeśli chcecie posłuchać wykorzystanych do badania kompilacji, to prezentujemy 3 przez nas wybrane: About Blank (2018), Berghain / Panorama Bar: Ostgut Ton – Zehn (2015), Golden Pudel: Operation Pudel.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert lub imprezę

Biletomat.pl
50 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub muno.pl na Facebooku:

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →