Ableton Live 11: nowości, premiera i ceny niemieckiego DAW-a

Technologia
ableton live dla wszystkich

Ableton Live to jeden z kilku DAW-ów na rynku, stworzonych do profesjonalnej produkcji muzyki. Ostatnia duża aktualizacja tego oprogramowania miała miejsce w 2018 roku i pojawiła się po wielu latach przerwy. Parę dni temu niemiecka firma odkryła najnowszą wersję swojego DAW-a, zawierającą kilka istotnych nowości, na które użytkownicy czekali od lat.

Ableton Live – najbardziej popularny program do produkcji muzyki?

Niemiecka firma Ableton AG, powstała w 1999 roku, zajmuje się produkcją oprogramowania komputerowego dla muzyków, a także instrumentów wirtualnych, kontrolerów czy paczek sampli. Przez 20 lat marka zyskała miano jednej z najlepszych firm muzycznych, z powodzeniem wyprzedzając taką konkurencję jak Image Line, Steinberg czy Avid. Obecnie Ableton to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych DAW-ów mimo, że ma swoje braki. Jednak wsparcie dla większości instrumentów i kontrolerów, przyjemny i prosty w obsłudze design oraz duża dostępność tutoriali, powodują, że po niemieckie oprogramowanie sięgają coraz większe studia realizatorskie oraz sami amatorzy produkcji muzyki.

Ableton Live – aktualizacja do wersji 11

Ableton 10 wydany w 2018 roku przyniósł szereg zmian, o które od lat apelowali użytkownicy tego DAW-a. Nowy Delay, usprawnione Utility, funkcja Capture, grupowanie, to tylko kilka z wprowadzonych innowacji. Mimo ogromnego przeskoku w porównaniu z wersją 9, wieloletni użytkownicy wciąż chcieli więcej.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

I tak, po blisko 3 latach, niespodziewanie pojawiła się 11 aktualizacja Abletona. Z początku wydaje się ona jedynie usprawnieniem wydanej 3 lata temu wersji, ale ma kilka naprawdę ciekawych funkcji, jak chociażby comping czy praca na kilku parametrach midi jednocześnie.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone do nowego update.

Comping – najbardziej wyczekiwana zmiana?

Użytkownicy Abletona od lat apelowali do producentów o tę funkcję. Kiedy konkurencja wprowadziła ją już kilka lat temu, niemiecka firma stale zwlekała z, prawdę mówiąc, podstawową funkcją do nagrywania muzyki live. W 11-stce nareszcie zobaczymy opcję comping, która w skrócie pozwala na nagrywanie kilku podejść danej sesji na jednym widoku ścieżki.

Ableton 11: Comping

Linkowanie ścieżek

To kolejna funkcja, którą znamy z konkurencji i powinna być wprowadzona już dawno do pracy przy projektach wielościeżkowych. Linkowanie ścieżek pozwala na jednoczesną edycję zawartości danych ścieżek. Oznacza to, że od teraz użytkownicy będą mogli ciąć, kopiować, edytować fade’y na kilku ścieżkach równocześnie.

Obsługa MPE, czyli kolejna funkcja znana z konkurencji

Skrót MPE oznacza Midi Poliphonic Expression. Protokół ten pozwala urządzeniom na kontrolowanie dźwięku w czasie rzeczywistym, poprzez dodawanie opcji slide, pressure czy pitchbend. Dotychczas ten parametr obsługiwały takie instrumenty, jak dobrze znany Serum, jednak producenci dodali tę opcję do kilku pokładowych wtyczek.

Ableton 11: MPE

Rozszerzone funkcje MIDI oraz nowy piano roll

11 aktualizacja popularnego DAW-a przyniosła też zmiany na poziomie ścieżek MIDI. Wraz z nowym wyglądem piano rolla, od teraz użytkownicy będą mieli także możliwość na jednoczesną edycję kilku parametrów w jednym oknie. Nowe opcje odebrały wiele przejrzystości, jednak są to funkcje niemal niezbędne dla szybkiej i wygodnej edycji ścieżek MIDI.

Nowe wtyczki w Ableton 11

Ableton 11 będzie miał także kilka nowych i usprawnionych urządzeń wirtualnych. Przede wszystkim Hybrid Reverb, który zastąpi starą wtyczkę całkiem nowym brzmieniem, łączącym technologię algorytmiczną i impulsową. Ponadto nowy Spectral Resonator, a także Redux i Phase-Flanger. W bibliotece Abletona znajdziemy także wtyczki: Pitchloop89, Spectral Time oraz 6 instrumentów stworzonych w kolaboracji z Dillonem Bastanem.

Ableton 11: Nowe urządzenia i funkcje

Live 11 – ceny i premiera nowego Abletona

Ableton 11 przyniesie wiele więcej funkcji, których nie zdążyliśmy opisać w tym artykule. O wszystkich nowościach można przeczytać na stronie producenta klikając tutaj.

Najnowszy Ableton będzie wydany na początku 2021 roku w 3 wersjach – Intro, Standard i Suite, a ich ceny będą wynosić kolejno: 79, 349 lub 599.

Zobacz także: Ableton Live – podstawy produkcji muzycznejPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →