Zmarł Manuel Göttsching, autor jednego z najbardziej kultowych albumów w historii

fot. amazona.de
News
Nie żyje Manuel Göttsching

Niemiecki muzyk i kompozytor Manuel Göttsching odszedł na początku grudnia.

Nie żyje Manuel Göttsching

Manuel Göttsching urodził się w powojennym Berlinie Zachodnim 9 września 1952 roku. Będąc młodym chłopakiem, słuchał Fleetwood Mac, Jimi Hendrixa, The Rolling Stones, Cream, Small Faces i Who. To właśnie ci wykonawcy zainspirowali go do zostania zawodowym muzykiem.

Göttsching występując jako solista, znalazł się na muzycznej mapie obok takich gwiazd, jak Tangerine Dream i Kraftwerk. Uważa się go za twórcę tzw. Sceny Berlińskiej. Grywał w zespołach Asha Ra i Ash Ra Temple. Jego styl i technika gry wpłynęły na dziesiątki artystów ze sceny „post-Eno ambientowej”, którzy rozpoczynali kariery w latach 80. i 90.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Bez tej płyty nie byłoby współczesnej elektroniki. Zmarł Manuel Göttsching, autor jednego z najbardziej kultowych albumów w historii
fot. classicalbumsundays.com

Muzyk, który nigdy nie przeszedł na emeryturę

Zmarły był przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem Klausa Schulza. To właśnie z nim oraz z Jürgenem Dollasem i Haraldem Grosskopfem współtworzył projekt Cosmic Jockers. Muzycy nigdy nie kryli, że podczas wspólnych sesji nagraniowych w berlińskim studiu Dietera Dierksa zażywali LSD, aby rozwinąć swoją kreatywność. 

W 2000 roku Göttsching, Klaus Schulze i As Ash Ra Tempel wydali album studyjny i płytę live. Została ona nagrana podczas imprezy Cornucopea w londyńskim Royal Festival Hall, której kuratorem był Julian Cope. Praktycznie do momentu śmierci Manul pozostawał aktywnym twórcą i inspirował kolejne pokolenia muzyków elektronicznych. Swój ostatni koncert zagrał w Berlinie w 2021 roku. Stanął na scenie razem z Hansem-Joachimem Roedeliusem. Jego najsłynniejszym albumem jest krążek zatytułowany E2-E4, który ukazał się w 1990 roku. Możecie go odsłuchać poniżej. Przyczyna śmierci muzyka pozostaje, na razie, nieznana. Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →