Zmarł Manuel Göttsching, autor jednego z najbardziej kultowych albumów w historii

fot. amazona.de
News
Nie żyje Manuel Göttsching

Niemiecki muzyk i kompozytor Manuel Göttsching odszedł na początku grudnia.

Nie żyje Manuel Göttsching

Manuel Göttsching urodził się w powojennym Berlinie Zachodnim 9 września 1952 roku. Będąc młodym chłopakiem, słuchał Fleetwood Mac, Jimi Hendrixa, The Rolling Stones, Cream, Small Faces i Who. To właśnie ci wykonawcy zainspirowali go do zostania zawodowym muzykiem.

Göttsching występując jako solista, znalazł się na muzycznej mapie obok takich gwiazd, jak Tangerine Dream i Kraftwerk. Uważa się go za twórcę tzw. Sceny Berlińskiej. Grywał w zespołach Asha Ra i Ash Ra Temple. Jego styl i technika gry wpłynęły na dziesiątki artystów ze sceny „post-Eno ambientowej”, którzy rozpoczynali kariery w latach 80. i 90.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Bez tej płyty nie byłoby współczesnej elektroniki. Zmarł Manuel Göttsching, autor jednego z najbardziej kultowych albumów w historii
fot. classicalbumsundays.com

Muzyk, który nigdy nie przeszedł na emeryturę

Zmarły był przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem Klausa Schulza. To właśnie z nim oraz z Jürgenem Dollasem i Haraldem Grosskopfem współtworzył projekt Cosmic Jockers. Muzycy nigdy nie kryli, że podczas wspólnych sesji nagraniowych w berlińskim studiu Dietera Dierksa zażywali LSD, aby rozwinąć swoją kreatywność. 

W 2000 roku Göttsching, Klaus Schulze i As Ash Ra Tempel wydali album studyjny i płytę live. Została ona nagrana podczas imprezy Cornucopea w londyńskim Royal Festival Hall, której kuratorem był Julian Cope. Praktycznie do momentu śmierci Manul pozostawał aktywnym twórcą i inspirował kolejne pokolenia muzyków elektronicznych. Swój ostatni koncert zagrał w Berlinie w 2021 roku. Stanął na scenie razem z Hansem-Joachimem Roedeliusem. Jego najsłynniejszym albumem jest krążek zatytułowany E2-E4, który ukazał się w 1990 roku. Możecie go odsłuchać poniżej. Przyczyna śmierci muzyka pozostaje, na razie, nieznana. 

Wiemy, gdzie są najlepsze imprezy. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN

Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →