Wyjątkowy koncert Ryuichi Sakamoto

fot. Ryuichi Sakamoto / Facebook
News
Ryuichi Sakamoto

Wielki japoński muzyk, kompozytor oraz producent Ryuichi Sakamoto w niedzielę 11 grudnia wystąpił na live streamie. Artysta, który aktualnie walczy z rakiem w czwartym stadium choroby, wyznał w zapowiedzi koncertu, że opadł z sił.

Pożegnanie?

Na początku grudnia Ryuichi Sakamoto zapowiedział, że wystąpi z koncertem online – siedemdziesięcioletni artysta zdecydował się na taki krok ze względu na zły stan zdrowia, który uniemożliwia mu granie regularnego koncertu.

Moje siły naprawdę opadły, więc normalny koncert trwający około godziny do dziewięćdziesięciu minut byłby bardzo trudny. Wobec tego nagrałem utwór po utworze i zmontowałem razem, aby można je było zaprezentować jako zwykły koncert, co jak wierzę, może być przyjemne. Miłego odbioru

– powiedział artysta.

Koncert, na którym Sakamoto zagrał solo na fortepianie, liczył 13 utworów, w tym motywy z filmów, do których skomponował muzykę: Ostatniego cesarza czy Wesołych świąt, poruczniku Lawrence.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Merry Christmas Mr. Lawrence / Ryuichi Sakamoto – From Ryuichi Sakamoto: Playing the Piano 2022

Przeczytaj: Odszedł Angelo Badalamenti, twórca soundtracków do Twin Peaks i Mulholland Drive

Ryuichi Sakamoto – japoński geniusz muzyki

Po raz pierwszy zetknął się z fortepianem jako mały chłopiec. Sakamoto studiował etnomuzykologię na Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio, ze szczególnym zainteresowaniem tradycyjną muzyką japońskiej Okinawy, a także indyjskimi i afrykańskimi brzmieniami ludowymi. Wskazał również muzyka klasycznego Claude’a Debussy’ego jako swoją inspirację. Zasłynął z kompozycji muzyki filmowej, zwłaszcza do wspomnianych Wesołych świąt, poruczniku Lawrence Nagisy Oshimy oraz Ostatniego cesarza Bernarda Bertolucciego, za które zdobył Oscara.

Ryuichi Sakamoto – The Last Emperor

Artysta często romansował z muzyką elektroniczną. Będąc częścią japońskiej elektronicznej formacji Yellow Magic Orchestra, stworzył fundamenty pod powstanie takich gatunków jak hip-hop, electro czy techno. Spory sukces odniosła jego współpraca z niemieckim producentem i współzałożycielem uznanej oficyny Raster Noton, Alvą Noto, z którym nagrał dziewięć albumów.

Alva Noto & Ryuichi Sakamoto – Vrioon

W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka gardła, którego po latach udało się wyleczyć, natomiast w styczniu 2021 roku powiedział, że rok wcześniej zdiagnozowano u niego raka odbytnicy. W czerwcu 2022 roku napisał w eseju, że rak pomimo wielu operacji, rozprzestrzenił się i jest teraz w czwartym stadium.

Właśnie skończyłem 70 lat, ale ile jeszcze razy będę mógł zobaczyć pełnię Księżyca? Ale nawet myśląc o tym, skoro dano mi życie, modlę się, abym mógł tworzyć muzykę do ostatnich chwil tak jak moi ukochani Bach i Debussy

– napisał artysta.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →