Fred again.. – człowiek, który oczarował klubowy świat

fot. Fred again.. / Facebook
Artykuł
Kim jest Fred again..?

Jest taki artysta, którego największy przebój ma 160 mln odtworzeń na Spotify i o którym być może jeszcze nie słyszeliście, a powinniście. Panie i Panowie, oto Fred again..

Kim jest Fred again..?

Dwie kropki przy ksywce Fred again.. zdają się sugerować, że 29-letni Fred Gibson, który pod ową ksywką się ukrywa, wciąż dopisuje nowe słowa do swojej historii, która z każdym kolejnym miesiącem nabiera coraz większego rozpędu. A wszystko zaczęło się od niewinnych muzycznych spotkań z pewnym londyńskim sąsiadem, którym był… Brian Eno. To właśnie ten legendarny producent wziął pod swoje skrzydła 16-letniego Gibsona, w którym dostrzegł drzemiący potencjał i artystyczny głód. Fred i Brain razem grali, śpiewali, nagrywali, rozmawiali godzinami o muzyce i inspirowali siebie wzajemnie. Choć ten pierwszy zaznacza wyraźnie, że Eno był dla niego mentorem, to ojciec ambientu nie pozostaje mu dłużny i przyznaje, że też wiele wyniósł z tej artystycznej relacji. 

Kiedy pierwszy raz pracowałem z Fredem, widziałem, że jest genialny. Zajęło mi jednak sporo czasu, aby pomyśleć „O mój Boże, to jest naprawdę nowy pomysł na to, jak można tworzyć muzykę”. Więc wiele się od niego nauczyłem

– mówił w jednym z wywiadów Eno.

Fred again.. – Delilah

Dobra Fred, wystarczy.

Na samych jednak domowych robótkach się nie skończyło. W 2014 roku Fred again.. współprodukował albumy Someday World i High Life, które Brian Eno nagrał wspólnie z Karlem Hyde’em. Spytany wówczas przez dziennikarza, jakiej rady udzieliłby młodym artystom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką, Fred odpowiedział: „Należy stale doskonalić mięsień dyscypliny. To samo z inspiracją; to po prostu mięsień i możesz go wyćwiczyć, by był znacznie potężniejszy. Nigdy nie odpuszczaj, nawet na dzień czy dwa”. Talent Gibsona zauważyli także inni. W 2018 roku piosenka George’a Ezry, Shotgun, której współautorem jest Fred, osiągnęła numer 1. na brytyjskich listach przebojów, pozostając w pierwszej trójce przez 12 kolejnych tygodni. 

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W tym samym roku Brytyjczyk odniósł kolejny sukces z piosenką Rity OryLet You Love Me. A był to dopiero początek jego artystycznej drogi. Wkrótce w kolejce po usługi Freda ustawili się m.in. Roots Manuva, Flowdan Charli XCX, Ellie Goulding, M.O., Stormzy, Stefflon Don i w końcu samo bożyszcze nastolatek we własnej osobie – Ed Sheeran. To nikt inny, jak Gibson pomógł Szkotowi przygotować materiał na album No.6 Collaborations Project, który światło dzienne ujrzał w 2019 roku. Wszystko to zaowocowało tym, że Fred again.. zdobył tytuł Producenta Roku na Brit Awards 2020 i do dzisiaj pozostaje najmłodszym producentem, który kiedykolwiek zdobył tę cenioną w branży nagrodę. W tym samym roku duchowy opiekun muzyka, Brain Eno, w czasie jednej z rozmów z młodszym przyjacielem po fachu powiedział: “Dobra Fred, wystarczy. Czas, żebyś nagrał w końcu coś swojego”. 

Gibson nie zastanawiał się długo nad radą i wziął się z miejsca do ciężkiej pracy. W 2019 roku zapoczątkował projekt zatytułowany Actual Life, w którym zbierał próbki z różnych źródeł, takich jak notatki głosowe, klipy z mediów społecznościowych, muzyka innych artystów czy odgłosy miasta. Wszystkie te dźwięki artysta nagrywał swoim iPhonem i włączał je następnie do swoich oryginalnych utworów. Ten „specyficzny pamiętnik muzyczny” z konkretnymi datami zawartymi w tytule, np. Actual Life (April 14 – December 27 2020) zadebiutował na rynku jeszcze w czasie pandemii koronawirusa, która na pierwszym wydawnictwie Freda odcisnęła silne piętno. To bardzo emocjonalny, nasączony melancholią krążek, z którego bije tęsknota za drugim człowiekiem i tętniącymi życiem klubami nocnymi. Nic zresztą dziwnego – COVID-19 zabrał ze sobą jednego z najlepszych przyjaciół Gibsona. 

Fred again..
Fred again.. / fot. officialcharts.com

Dobry chłopak z Londynu

Od tego czasu Fred again.. wypuścił jeszcze dwa albumy studyjne [ostatni z nich Actual Life 3 (January 1 – September 9) miał premierę w październiku tego roku] oraz kilka EP-ek i singli, które potrafiły przyciągnąć uwagę słuchacza swoją prostotą oraz chwytliwością. Zaliczył również znakomity występ w ramach cyklu Boiler Room (ponad 10 mln wyświetleń na YouTube!). Za sukcesem 29-latka stoi nie tylko muzyka, ale również wizerunek uśmiechniętego, bezpretensjonalnego i miłego gościa, z którym ma się ochotę wyskoczyć gdzieś na piwo i porozkminiać świat. Oprócz tego Brytyjczyk naprawdę wie, jak posługiwać się mediami społecznymi i skracać dystans z fanami. W czasie tegorocznych wakacji odwiedził jednego ze swoich fanów w jego własnym domu, aby stworzyć wspólnie z nim muzykę. Zresztą sam często pracuje poza domem i w ruchu na swoim MacBooku. Zaprojektował własne studio w Waterloo w centrum Londynu, ale zaznacza wyraźnie, że kładzie duży nacisk na produktywność nad lokalizacją. Podobnie sprawa wygląda z jego podejściem do tematu tradycyjnych zasad inżynierii dźwięku, które według Freda są tylko po to, aby je naginać lub łamać. 

Jestem jak antystudyjny facet. Osobiście nie kocham studiów. W tym, co robię, czuję się tak wzmocniony przez fakt, że mogę to robić, gdziekolwiek chcę na świecie, mając tylko laptopa i telefon. Lubię wolność wynikającą z możliwości pójścia gdziekolwiek, załadowania dowolnej piosenki i tworzenia muzyki naprawdę swobodnie

– tłumaczył niedawno. 

Jednym z ulubionych narzędzi Gibsona – i zarazem Briana Eno – stosowanych do ekstremalnych zabiegów sonicznych jest wtyczka Spectral Conquest firmy Expert Sleepers. „Brian i ja mamy na jej punkcie obsesję” – zachwyca się Gibson. „To w zasadzie spektralny EQ, ale zaprojektowany do osiągania absurdalnych ekstremów. Możesz usunąć każdą pojedynczą częstotliwość i zrobić z tym naprawdę kreatywne rzeczy.

Jak swoją przyszłość widzi sam zainteresowany? W rozmowie z NYT Fred again.. przyznał, że chce po prostu nadal tworzyć muzykę przez 10 godzin każdego dnia i pracować z ludźmi, którzy go inspirują. Cóż, brzmi jak plan. Plan, którego realizacji z pewnością warto się przyglądać. Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →