Nie żyje Ryuichi Sakamoto, wybitny kompozytor i twórca muzyki elektronicznej

via facebook.com/ryuichisakamoto
News
Ryuichi Sakamoto

Zmarł wybitny japoński kompozytor i pianista Ryuichi Sakamoto. Zdobywca Oscara, Grammy i Złotego Globa miał 71 lat.

Wielki twórca muzyki filmowej

Ryuichi Sakamoto był jednym z najbardziej cenionych japońskich kompozytorów muzyki filmowej. Po raz pierwszy skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu pełnometrażowego Merry Christmas, Mr. Lawrence w 1983 roku. Po jego genialne partytury sięgali najwięksi reżyserzy świata – Inarritu, Almodovar czy Bertolucci. Współpraca z włoskim twórcą przy Ostatnim Cesarzu przyniosła mu Oscara, Złoty Glob, BAFTĘ i nagrodę Grammy. W 2016 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nominowała go za niezapomniany soundtrack do Zjawy z Leonardo DiCaprio w roli głównej. W 2013 roku zasiadał w jury konkursu głównego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a w 2018 – w jury MFF w Berlinie.

via facebook.com/ryuichisakamoto

Przekroczyć granice muzyki

Po raz pierwszy zetknął się z fortepianem jako mały chłopiec. Sakamoto studiował etnomuzykologię na Narodowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio, ze szczególnym zainteresowaniem tradycyjną muzyką japońskiej Okinawy, a także indyjskimi i afrykańskimi brzmieniami ludowymi. Na uniwersytecie szczególnie zainteresowała go muzyka elektroniczna, z którą w dużej mierze związał resztę swojej kariery.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Alva Noto & Ryuichi Sakamoto – Vrioon

Naszej uwadze szczególnie utkwił 2004 rok – wtedy rozpoczęła się jedna z najgenialniejszych kooperacji w historii muzyki elektronicznej. Ryuichi rozpoczął współpracę z Alva Noto nad wydaniem wysoce oryginalnego koncepcyjnego albumu Vrioon, uhonorowanego wieloma nagrodami. Według Discogsa japoński twórca stworzył lub brał udział w nagraniu 2286 albumów.

Czytaj także: Wyjątkowy koncert Ryuichi Sakamoto

Informacja o śmierci kompozytora została opublikowana dziś, 2 kwietnia, na jego oficjalnym koncie na Twitterze. Muzyk przegrał walkę z rakiem w czwartym stadium. Od czasu diagnozy choroba rozprzestrzeniła się do obu płuc. Ryuichi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku w wieku 71 lat.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →