Odszedł Angelo Badalamenti, twórca soundtracków do „Twin Peaks” i „Mulholland Drive”

Fot. Kevin Winter
News
Angelo Badalamenti

Zmarł Angelo Badalamenti, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Badalamenti od lat związany był zawodowo z Davidem Lynchem, do którego filmów i seriali komponował ścieżki dźwiękowe.

Angelo Badalamenti. Mistrz nastroju

Wczoraj, w wieku 85 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej – Angelo Badalamenti. O śmierci artysty poinformowała rodzina. Badalamenti od lat związany był zawodowo z Davidem Lynchem, do którego filmów i seriali komponował muzykę. Karierę zaczynał jednak jako nauczyciel śpiewu dla Isabelli Rossellini podczas prac nad filmem Blue Velvet z 1986 r. Do tej produkcji, poza tytułową piosenką, skomponował właściwie całą muzykę.

Angelo Badalamenti
fot. via portugal.postsen.com

Angelo Badalamenti współpracował także z Davidem Bowiem, Paulem McCartneyem i Robertą Flack, tworząc mroczne, klimatyczne ścieżki dźwiękowe i genialnie równoważąc intensywność z narracją. Pochodzący z Nowego Jorku kompozytor zyskał sławę jako mistrz nastroju. Stworzył muzykę do kilku klasycznych filmów Lyncha, w tym wcześniej wspomniane Blue Velvet, Mulholland Drive i kultowego serialu Twin Peaks. Za partyturę do tego ostatniego otrzymał w 1991 roku nagrodę Grammy. Według magazynu Rolling Stone był to „najbardziej wpływowy soundtrack w historii telewizji”

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Laura Palmer’s Theme – Angelo Badalamenti (Twin Peaks OST)

W większości instrumentalne kompozycje nowojorczyka wyróżniały się subtelną dramaturgią, nawiedzającym tonem i wciągającą naturą. Subtelne, głęboko emocjonalne aranżacje czerpały z muzyki pop, ambientu i jazzu. Jego muzyka wywoływała nostalgię, tęsknotę i zagadkową aurę. Motyw z Twin Peaks wpłynął na artystów z całego muzycznego spektrum, a takie zespoły jak Beach House wyraźnie zapożyczają melodie Badalamentiego ze słynnych filmów Davida Lyncha, przy których pracował.

Angelo Badalamenti – Mulholland Drive Main Theme

Badalamenti odpowiadał także za soundtracki do takich filmów jak Dzikość serca, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Niebiańska plaża, Frankenstein czy Stalingrad. Klasycznie wykształcony artysta skomponował również przewodni temat Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →