Ty też możesz kupić coś z Burning Mana! Sprawdź szczegóły

Fot. materiały prasowe
Festiwale News
burning man wystawia rzeźby na sprzedaż

Słynne wydarzenie na pustyni — Burning Man, ma obecnie kłopoty finansowe. W tym celu zorganizowano aukcję, na której można zakupić artefakty, rzeźby i instalacje związane z festiwalem.

Burning Man wystawia na sprzedaż instalacje i rzeźby

Burning Man nawiązał współpracę z domem aukcyjnym Sotheby’s. Wystawione na sprzedaż zostały rzeźby, instalacje i inne wartościowe artefakty, które można było podziwiać na słynnym wydarzeniu muzycznym. Od czasu wybuchu pandemii event boryka się z kłopotami finansowymi, co zmusiło organizatorów do odwołania dwóch ostatnich edycji wydarzenia.

Celem akcji jest zapewnienie Burning Manowi środków, które pozwolą mu dosłownie „przetrwać”. Edycja w 2019 roku przyniosła 43-milionowy zysk, jak twierdzą jednak organizatorzy, stracili oni 90% budżetu. Przedmioty wystawione będą do 8 października 2021. W tym momencie ceny za nie sięgają już dziesiątek tysięcy dolarów.

Aukcja ta została zorganizowana, ponieważ legenda hip-hopu z lat 80. i członek zarządu Burning Mana, Fab Five Freddy, przekazał Charlesowi F. Stewartowi, dyrektorowi generalnemu Sotheby’s, informację, że festiwal musi zebrać pieniądze z powodu strat poniesionych w czasie trwania pandemii COVID-19.

Burning Man 2019

W rezultacie Sotheby’s zrzekło się niektórych opłat na aukcji, a niektórzy artyści przekazali prace pro bono lub zgodzili się otrzymać tylko część wpływów. Organizatorzy mają nadzieję, że pozwoli im to utrzymać się na powierzchni do momentu, kiedy ruszy sprzedaż biletów na edycję w 2022 roku.

Będziemy musieli zacząć sprzedawać bilety, w przeciwnym razie nie będziemy mieli wystarczającej ilości pieniędzy

— dyrektor generalny Burning Man Marian Goodell.

Kultowa impreza musi wrócić

Jak bardzo uczestnicy imprezy pragną jej powrotu, może świadczyć fakt, że nieoficjalna, tegoroczna edycja zebrała w jednym miejscu prawie 10 tys. osób. Burning Man to coroczne, dziewięciodniowe wydarzenie na pustyni obejmujące występy artystyczne, instalacje i muzykę. Organizatorzy zaznaczają jednak, że nie powinniśmy eventu traktować jedynie jako festiwal, ale kulturalną przestrzeń.

Burning Man to nie festiwal. Burning Man to społeczność. Tymczasowe miasto. Globalny ruch kulturalny oparty na 10 praktycznych zasadach

– czytamy na oficjalnej stronie internetowej.

Uczestnicy chcą powrotu Burning Man

Burning Man, źródło: materiały prasowe

Te zasady to m.in. możliwość uczestnictwa w wydarzeniu przez każdego, dekomodyfikacja (na wydarzeniu żadne pieniądze nie przechodzą przez ręce), radykalna samodzielność, wyrażanie siebie oraz dbanie o porządek.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →