To było grane dekadę temu – sprawdziliśmy rankingi Beatport z roku 2013

fot. Purple Disco Machine / Facebook
Artykuł
purple disco machine

Kontynuując nostalgiczny wątek ponownie cofamy się do nieodległej przeszłości. Tym razem wzięliśmy na warsztat zestawienia najlepszych kawałków roku 2013 według serwisu Beatport - jest w czym wybierać, ale nie brakuje też paru zaskoczeń!

Albumy

Jeśli chodzi o longplay’e to mamy kilka niespodzianek – mianowicie brak niektórych nieśmiertelnych wydawnictw, które już chwilę po premierze były mocno popularne i bardzo dobrze przyjęte, zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków m.in. Settle Discolsure, Immunity Jona Hopkinsa, Drone Logic Daniela Avery’ego lub chociażby drugi album Moderat.

Owszem, część z Was może przyznać, że Beatport to inna bajka, bardziej sfokusowana na wydawnictwa stricte klubowe – to jak najbardziej prawda, ale gdy zwrócicie uwagę, że na liście najlepszych albumów 2013 znalazły się tak dalekie od standardowej, tanecznej stylistyki wydawnictwa jak Virgins Tima Heckera, R Plus Seven Oneothrix Point Never, AMOK Atoms for Peace czy wreszcie Tommorows Harvest Boards of Canada, to faktycznie brak wyżej wymienionych, okołoklubowych instant klasyków wydaje się co najmniej kuriozalny.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

W zestawieniu znajdziemy albumy od ReconditeHinterland, Hot Since 82Little Black Book, Blomma (nie mylić z naszym duetem Agima i Deasa) – Minilogue, SCNTSSelf Therapy, oraz Self Portrait od Josepha Capriatiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć uniwersalnego bestselleru Random Access Memories od Daft Punk, którego legenda żyje po dziś… również w memach.

My name is Giovanni Giorgio

Koniecznie sprawdź: Te płyty obchodzą w tym roku dziesięciolecie

„Te(chno)samo”

Z kolei lista najlepszych kawałków techno jest okupowana przede wszystkim peak time/driving wydawnictwami Drumcode oraz Minus – wszystko opiera się na tych samych sztuczkach, o których mogliście przeczytać w moim felietonie na temat fenomenu muzyki szwedzkiej oficyny. Na pierwszym miejscu Vertigo Roberto Capuano, który jest tym numerem, którego może nie znasz z nazwy, ale na pewno go słyszałeś.

Roberto Capuano – Vertigo (Original Mix)

To jest house?

Jeśli chodzi o muzykę house to mamy problem, bowiem sama definicja i stylistyka zmienia się przez lata – w efekcie znajdujący się na czele listy remix klasyka Sax Power, który znacie chociażby z hitu Jennifer Lopez (czy swego czasu nawet kabaretów na Dwójce), zakwalifikowalibyśmy go dzisiaj jako jako tech-house, lub EDM, chociaż to podobno – według Beatport – Funky House. Mniejsza z szufladkami – wiele kawałków sygnowanych holenderską marką Spinnin’, eksplorujących te same oklepane motywy oraz hity radiowe słabo się zestarzały, choć na parkiecie, festiwalach wciąż mogą z powodzeniem bujać. Prosta historia.

Gary Caos – Soul Power ’74 (Sax Power 2K13)

Złote czasy deep house’u

2013 to był również złoty okres deep house’u, który wówczas faktycznie mocno napędzał scenę. Na liście znalazły się dwa utwory projektu będącego alternatywą dla Disclosure, a mianowicie- duetu Dusky, którego dokonania faktycznie pozostały w cieniu sukcesu tych pierwszych. Na czele – oczywiście instant klasyk Purple Disco MachineMy House.

Purple Disco Machine – My House

Pozostałe zestawienia możecie zobaczyć na stronie Beatport.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →