The Chemical Brothers – ćwierćwiecze „Dig Your Own Hole”

Artykuł Felieton

25 lat temu legendarny duet zaprezentował światu swój drugi album, który stał się ich trampoliną do sławy. Panie i Panowie - Dig Your Own Hole od Chemical Borthers. Zapraszam!

The Chemical Brothers – dość łatwe początki

Duet powstał z inicjatywy Eda Simonsa oraz Toma Rowlandsa w Manchesterze w 1989 roku. Początkowo zespół przyjął miano The Dust Brothers jako formę hołdu dla amerykańskiego duetu o tej samej nazwie – trzeba przyznać, że była to dość odważna decyzja. Chłopakom z Kalifornii ten pomysł się nie spodobał, dlatego Ed i Tom przerobili nazwę projektu na taką, jaką wszyscy znamy – The Chemical Brothers.

W przeciwieństwie do większości projektów na scenie muzyki elektronicznej duet nie miał większych problemów z zaistnieniem na rynku muzycznym. Ich pierwszy album – Exit Planet Dust – został wydany w 1995 roku przez pododdział molocha rynku muzycznego – Virgin Records. Twórczość chłopaków z Manchesteru, będąca połączeniem klubowych trendów z charakterem rockowych aktów (liczne nawiązania, sample gitarowych kawałków), znalazła spore uznanie wśród słuchaczy, jak i recenzentów. Ponad to chemiczni bracia mogli liczyć na wsparcie kolegów z branży – w tamtym okresie często supportowali najbardziej popularny zespół epoki, czyli Oasis, a także Underworld i The Prodigy. Przyjaźń z pochodzącymi z tego samego miasta braćmi Gallagher miała szczególny wpływ na dynamiczny rozwój ich kariery, o czym za moment się przekonacie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Na debiutanckiej płycie znalazł się pierwszy kawałek, który duet wyprodukował jeszcze pod poprzednią nazwą – nagrali go w manchesterskim klubie.

The Chemical Brothers – Song To The Siren

Nie jest tajemnicą, że znakiem rozpoznawczym The Chemical Brothers są kapitalne teledyski – duet swoją muzyką, współpracą z reżyserami i artystami wizualnymi wyniósł tę formę sztuki na wyższy poziom. Pierwszy kawałek, do którego zrobili wideo, nagrali wraz z Timem Burgeesem.

The Chemical Brothers – Life is Sweet

Dig Your Own Hole – detonacja ładunku chemicznych braci

Szybki sukces był motorem napędowym dla duetu, który zaraz po udanej trasie koncertowej wrócił do studia tworzyć nową muzykę. O ile dziś wiele z kompozycji na debiucie wydaje się brzmieniowo nadgryziona zębem czasu, tak na Dig Your Own Hole znajdziemy mnóstwo rarytasów, które do dziś robią robotę w klubie czy jako soundtrack do filmu lub spotów reklamowych.

Sprawdź także: Munocast 009 :”Nie lubię klubowej napinki ani snobizmu” – Kacper Ponichtera

Jeśli miałbym zrobić zestawienie najlepszych klipów sportowych, to na bank (hehe) znalazłby się tam Elektrobank. Nawet jak ktoś nie przepada za gimnastyką artystyczną, to z tym kawałkiem oraz historią wyreżyserowaną przez Spike’a Jonze’a zanuży się w twórczość chemicznych braci. Główną rolę w teledysku zagrała Sofia Coppola – córka znanego reżysera Francisa Coppoli.

The Chemical Brothers – Elektrobank

Prawdopodobnie największym hitem (razem z Black Rockin’ Beats) jest kawałek Setting Sun. Niewielu zdaje sobie sprawę, że to elektroniczny remake utworu Oasis pochodzącego z demówki nagranej jeszcze przed ich debiutanckim Definitely Maybe z 1994. Nie trzeba dodawać, że klip filmowego tandemu dom&nic’a jest również fantastyczny.

Setting Sun w oryginale Oasis – na wokalu Liam Gallagher…

…oraz znana wszystkim wersja The Chemical Brothers z bratem Liama – Noelem Gallagherem

Poza breakbeatowymi hitami, które wypromowały zespół w mediach, znajdziemy również klubowe – nie powiedziałbym, że bardziej minimalistyczne, ale mocno rozbudowane, nacechowane unikalnymi dźwiękami kompozycje. Ta bogata paleta dźwięków i niejednoznaczność stylu muzyki klubowej, którą posługiwał (i wciąż posługuje) się duet, spowodowała, że krytycy muzyczni stworzyli nową szufladkę gatunkową, jaką jest electronica.

The Chemical Brothers – It Doesn’t Metter

Pomimo tak różnorodnej muzyki zawartej na jednym krążku, Dig Your Own Hole jest albumem bardzo spójnym i świetnie się go słucha.

The Chemical Brothers – Dig Your Own Hole

The Chemical Brothers – co było dalej?

Reszta to już historia – po Dig Your Own Hole The Chemical Brothers stali się przebojem – nie musieli już supportować chłopaków z innych kapel, ponieważ wyrobili sobie taką markę na scenie, że stało się jasne, że dwóch facetów z syntezatorami i innymi gratami potrafi zgromadzić pod sceną więcej ludzi niż niejedna gitarowa kapela.

Kolejne albumy oraz teledyski tylko potwierdzają, że chemiczni bracia to jeden z najważniejszych duetów nie tylko w historii muzyki elektronicznej, ale rock’n’rolla w ogóle. Chłopaki we współpracy z różnymi artystami na wielu płaszczyznach wciąż zaskakują, inspirują nowymi pomysłami. Zawsze, gdy nadarzy się okazja – czy to nowy utwór, czy (jak teraz) wspomnienie klasyków, to można o Chemical Brothers napisać parę słów.

The Chemical Brotehers – Hey Boy Hey GirlPolecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →