Tauron Nowa Muzyka 2023 ogłasza headlinerów

fot. Facebook
Festiwale Zapowiedzi
orbital

Najnowsze wieści od ekipy More Music Agency, organizatorów festiwalu Tauron Nowa Muzyka, zapewne spotęgują Waszą radość na myśl o czerwcowym wydarzeniu, które już za niecałe cztery miesiące. Oto lista trzech, nowych healinerów, którzy pojawią się w Katowicach - jest grubo!

Orbital – legendarny duet

Orbital to obok takich projektów jak KLF, The Orb czy Underworld, jeden z najważniejszych zespołów w muzyce elektronicznej, nie tylko w samej Wielkiej Brytanii. To oni wyznaczyli szlaki dla takich formacji jak Daft Punk, czy The Chemical Brothers, a także zainspirowali całą rzeszę późniejszych pokoleń producentów. To dzięki nim zespoły grające muzykę taneczną występują na wielkich festiwalach muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka. Tworząc swoje własne niepowtarzalne brzmienie stali się inspiracją dla kilku pokoleń producentów. Orbital założyło dwóch braci – Phil i Paul Hartnoll. Dorastając w hrabstwie Kent słuchali takich zespołów jak Crass, czy Dead Kennedys, ale nieobcy był im wczesny hip hop – wtedy też rozpoczęli pierwsze przygody z muzyką. Przełomowym momentem stało się wydanie kultowego już dzisiaj singla Chime w 1989, którego popularność singla wprowadziła Orbital nawet do programu Top Of The Pops. Na początku lat 90., kiedy elektroniczna muzyka taneczna dopiero się formowała i oparta była głównie na singlach, Orbital z konsekwencją pionierów w 1991 postanowili wydać album długogrający, który z braku tytułu zapisał się w historii jako Green Album. Kolejną płytę, tym razem brązową, wydali dwa lata później – tam znalazł się legendarny singiel Halcyon On and On, który znalazł się m.in. w kultowym filmie na podstawie gry Mortal Kombat. To, co jednak jest najważniejszym wyróżnikiem Orbital, to ich pasja dotycząca występów na żywo. Nowy materiał prezentowany był po obu stronach Atlantyku, a takie koncerty jak wyprzedane dwa dni z rzędu Brixton Academy nie należały do rzadkości. Najbardziej pamiętnym występem braci Hartnoll był koncert podczas festiwalu Glastonbury w 1994 roku, który przeszedł do legendy i jest jednym z kluczowych momentów w historii muzyki tanecznej. Od tego koncertu Orbital zapraszani byli na wszystkie ważniejsze festiwale muzyczne, potwierdzając że dla Phila i Paula występy na żywo są równie ważne co albumy studyjne. Zespół dwókrotnie zawieszał działalność, jednak od 2017 wydali dwa albumy długogrające – na tegorocznym Tauronie, będziemy mogli usłyszeć m.in. najnowsze kawałki ze świeżo wydanej płyty Optical Delusion.

Orbital – Halcyon On and On

Helena Hauff – czołowa postać sceny techno

W Katowicach pojawi się także jedna z najbardziej autorytatywnych artystek w swojej dziedzinie – hamburska didżejka i producentka Helena Hauff, której brzmienia nie da się pomylić. Jest znana ze swoich „okrojonych utworów techno i electro”, które są nagrywane przy użyciu ściśle analogowego sprzętu i czerpie wpływy z muzyki acid house, EBM i industrial. Jej debiutancki longplay Discreet Desires z 2015 znalazł się na 19. miejscu listy 20 najlepszych albumów EDM elektronicznych magazynu Rolling Stone. W grudniu 2017 roku została pierwszą w historii didżejką, która otrzymała tytuł Essential Mix of the Year BBC Radio 1. Ponad to ma własną wytwórnię Return to Disorder.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Helena Hauff Boiler Room x Dekmantel Festival DJ Set

Oneohtrix Point Never – nowa twarz muzyki w mainstreamie

W czerwcu na katowickim Tauronie usłyszymy też jednego z najważniejszych współczesnych producentów elektroniki – Daniela Lopatina, popularnie znanego pod aliasem Oneohtrix Point Never. Przez pewien czas uważano go za spadkobiercę brzmień Tangerine Dream, jednak na początku lat 10. ujawnił inne warstwy swojej muzyki dzięki serii wydań, które odzwierciedlały jego zainteresowanie sztuką, a także artefaktami popkultury, w tym grami wideo, science fiction, anime i reklamami, które Lopatin sprytnie samplował na legendarnym już albumie Replica z 2011 roku. Po podpisaniu kontraktu z Warp Records, Oneohtrix Point Never stał się bardziej odważny w swojej ekspresji dzięki albumom takim jak Garden of Delete z 2015 roku, łącząc elementy metalu, trance, R&B i popu. W tym czasie Lopatin stał się także coraz częściej dostrzeganym w branży kompozytorem filmowym i współpracownikiem gwiazd – równie dobrze czuł się, współpracując z Iggym Popem, DJ Earlem i Anohni. W 2018 wydał Age Of, które zbalansowało popowe piosenki i wzniosłe kompozycje, a dzięki współpracy z The Weekndem artysta wyskoczył na zupełnie nowy poziom. Spodziewajcie się niezapomnianej nawałnicy modulacji częstotliwości!

Oneohtrix Point Never – Lost But Never Alone

Tauron Nowa Muzyka 2023 – bilety

Karnety dwudniowe na katowicki festiwal znajdziecie na stronie Biletomat.pl w cenie 349 zł. Pamiętajcie, że to wciąż dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Już wkrótce poznamy kolejnych artystów każdej ze sen, którzy jak co roku staną w katowickiej Strefie Kultury. Zapowiada się fantastyczna edycja!

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 aftermovie (extended)Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →