Szafran i Thabo: „Starszy brat o imieniu techno ma głośną i dziką młodszą siostrę, zwaną muzyką house” – wywiad

Fot. Materiały promocyjne
News Wywiad
Szafran i Thabo - dwaj przyjaciele z muzycznego boiska

Szafran i Thabo to nie tylko uznani DJ-e i producenci, ale również przyjaciele, którzy telefonują do siebie przynajmniej raz na tydzień. We Wrocławiu będziemy mogli zobaczyć ich wspólnie na jednej scenie, przy okazji imprezy o nazwie MASSAGE x HOME AGAIN.

Szafran i Thabo – dwaj przyjaciele z muzycznego boiska

Jeden używa pseudonimu Szafran, a drugi Thabo. Jeden jest Polakiem, a drugi Niemcem. Łączy ich wiele, szczególnie zamiłowanie do muzyki house, której są wiernymi wyznawcami i zarazem głosicielami. Szafran to jeden z najciekawszych polskich producentów, który osiem lat spędził w Berlinie, gdzie wystąpił w każdym pojedynczym klubie z muzyką elektroniczną. Thabo z kolei wydawał już krążki w prestiżowych wytwórniach takich jak DFTD czy Lapsus. Jego ostatnie EP-ki były grane m.in. przez Carla Craiga, DJ-a T, DJ-a Sneaka, Dubspeeka czy Jorisa Voorna, a w setach pobrzmiewa nostalgia za młodzieńczą miłością do hip-hopu, napędzana rytmiczną perkusją i pulsującymi liniami basowymi. Obaj Panowie wystąpią 21 sierpnia u boku Ryana Elliotta we wrocławskim beach barze Odra-Pany na evencie MASSAGE x HOME AGAIN. Przy tej okazji porozmawialiśmy z nimi na kilka aktualnych muzycznych tematów.

Szafran i Thabo – wywiad

Kamil Downarowicz: Znacie się dość dobrze. W jakich okolicznościach doszło do Waszego pierwszego spotkania?

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Szafran: Na imprezie w Berlinie, a na której… niestety nie pamiętam.

Thabo: Ja też nie! (śmiech). Chyba nie najlepiej świadczy o jakości naszej znajomości…ale to tylko pozory. Najważniejsze, ze kumplujemy się do dziś. Mało tego, powiem wręcz, że Szafran i ja jesteśmy naprawdę dobrymi przyjaciółmi. Przyjechałem odwiedzić go w Chorwacji w jego nowej rezydencji i rozmawiamy przynajmniej raz w tygodniu przez telefon.

Obracacie się w podobnych rejonach muzycznych, nagraliście nawet wspólne utwory. Powstaną jeszcze jakieś nowe kawałki, które wyprodukujecie w duecie?

Szafran: Na chwilę obecną skupiony jestem na projekcie solo, ale jestem częścią Home Again i z pewnością spotkamy się w studiu jeszcze nie raz.

Thabo: Jak Szafran w końcu przyjedzie do Berlina to pomyślimy nad tym. Wkrótce jednak we wspomnianym labelu Home Again pojawi się doskonały remiks Leo Pola w wykonaniu Szafrana.

Szafran, mieszkałeś przez dłuższy czas w Berlinie. Co cię skłoniło do przeprowadzki i jak to miasto wpłynęło na Ciebie?

Szafran: Rzeczywiście, obecnie przebywam w Dalmacji, dokładniej w miasteczku o nazwie Pirovac, nad morzem, gdzie przyszłej żonie pomagam prowadzić restaurację. Pracuję tu dla firmy Defected na festiwalu Defected Croatia, jako Artist Liasion i Stage Manager w Barbarellas, a za tydzień zaczyna się Dekmantel, na którym to również będę pełnił tę samą funkcję. Mówiąc krótko –  nagrywam muzykę i organizuje eventy.

Wracając jednak do Berlina, spędziłem w tym mieście około 8 lat, i to wywarło ogromny wpływ na mnie jako człowieka i muzyka. Do Berlina pojechałem nagrywać w studiu z A Guy Called Gerald, niedługo po tym polecieliśmy razem na tour do Japonii, Włoch i Rosji. Wystąpiłem chyba w każdym berlińskim klubie i czułem już od dłuższego czasu chęć zmiany i tak też postąpiłem. 

Szafran

Thabo

A jak jest z Tobą, Thabo? Ty nadal mieszkasz w stolicy Niemiec.

Thabo: Urodziłem się tutaj i mieszkałem całe życie, więc ciężko mi powiedzieć, bo nie wiem jak mogłoby być inaczej. Jestem natomiast przekonany, że Berlin ma na mnie duży wpływ zarówno muzyczny jak i społeczny.

Oboje grywacie sporo za granicą, w najróżniejszych miejscówkach i klubach. W którym kraju Waszym zdaniem scena house jest teraz najbardziej prężna, a w którym „nie jest już taka jak kiedyś”?

Thabo: Myślę, że ogólnie rzecz biorąc pop i hip hop są nadal na czele i mają jeszcze większy wpływ na muzykę elektroniczną. Jeśli chodzi o samą elektronikę to myślę, że EDM i techno są wciąż silniejsze niż scena house, jeśli chodzi o sprzedaż płyt i biletów.

Szafran: Muzyka house ma się dobrze w UK. W Polsce tak naprawdę króluje samo techno. Żyjemy w dość specyficznych czasach, w czasach, w których wszystko się ciągle zmienia, teraz otoczeni obostrzeniami możemy jedynie obserwować co przyniesie przyszłość.

A jak wygląda sytuacja w Berlinie ze sceną house? Jak zmieniła się ona na przestrzeni ostatnich lat? 

Szafran:  Muzyka House tam wraca i bardzo się z tego powodu cieszę.

Thabo: Zgadzam się z tym. Myślę, że Berlin zawsze był znany jako Berlin Techno City, ale teraz dowiadujemy się, że ten starszy brat o imieniu techno ma głośną i dziką młodszą siostrę zwaną muzyką house.

Czas letni to czas grania na na powietrzu – festiwalach czy beach barach. Dobrze odnajdujesz się w tych okolicznościach? A może wolisz taką atmosferę od tej klubowej? 

Thabo: Uwielbiam grać przy zachodzie słońca na świeżym powietrzu, to mój ulubiony klimat.

Szafran: A ja uwielbiam i letnie festiwale i kluby. 

Wszyscy wiemy, że pandemia miała destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie sceny elektronicznej. A czy z czasu lockdownu zrodziło się twoim zdaniem może coś dobrego?

Szafran: Zrodziło się dużo ciekawej muzyki. Dla mnie była to chwila, aby odsapnąć, wziąć głęboki oddech, odpocząć i podjąć decyzje o swoim życiu. Wyprowadziłem się z Berlina, stworzyłem dużo nowych utworów i pracuję nad projektami, na które wcześniej nie miałem czasu.

Thabo: Myślę, że dało nam to dużo czasu na przemyślenia i refleksje. Często zadawałem sobie pytanie: dlaczego robię to, co robię i dużo czasu spędziłem myśląc o wartościach i świadomości na naszej scenie. Ważne jest, aby utrzymać to kwitnące życie dla lepszego życia.

Pracujecie teraz nad nową muzyką?

Szafran: Za kilka miesięcy wyjdzie moja nowa płyta solo w Home Again, później mini album z A Guy Called Gerald i EP w UK z remiksem od mojego przyjaciela Freda P.

Thabo: Wprowadziłem nową zasadę dla siebie w pandemii – robię taką muzykę, jaką chcę robić. Skończyło się na robieniu 160bpm płynnych drum n bassów lub 70bpm powolnych utworów bez jednego bębna kopiącego. To jest świetne.

Thabo chciałem cię spytać jeszcze o hip-hop i soul. Jesteś fanem tych gatunku i często przemycasz ich elementy do swoich kawałków.

Thabo: Tak, uwielbiam samplować stare dobre funkowe i soulowe oryginały.

Gdybyście mieli wskazać swoich aktualnie ulubionych DJ-ów i producentów, to kto by to był? 

Szafran:  A Guy Called Gerald, Todd Edwards, Kenny Dope, Fred P., Mathew Herbert, Bonobo.

Thabo: Po pierwsze, nie uważam, że dobrzy producenci nie zawsze czynią dobrych DJ-ów i vice versa. Ulubieni DJ-e: Gene On Earth, Thalo Santana, Sugar Free. Ulubieni producenci: Rosa Terenzi, Youandewan, Sweely, żeby wymienić tylko kilku.

Za chwilę wystąpicie na imprezie MASSAGE x HOME AGAIN we Wrocławiu. Czego możemy spodziewać się po waszych setach? 

Thabo: Sam jestem tego ciekaw (śmiech). Zobaczymy, mam nadzieję, kilka naprawdę dobrych kawałków i miksów.

Szafran: Dużo dobrego House! Nie grałem Live od 2013 roku, właśnie od touru w Japonii z Geraldem. Nie mogę się doczekać!

Udało Wam się wyjechać gdzieś na wakacje? Czy może skupiacie się tylko na pracy i graniu na żywo?

Szafran: Cale lato w Chorwacji – organizacja imprez, festiwali, restauracja i morze.

Thabo: Miałem wielkie szczęście spędzić 1,5 miesiąca na Teneryfie wiosną. Naprawdę pomogło mi to przezwyciężyć ten trudny psychicznie okres.

KUP BILET NA MASSAGE x HOME AGAIN Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →