Selekcja: PENERA dla Muno.pl. Trochę UK style, trochę 90s rave – dużo, głośno i dynamicznie

muno.pl
Wywiad
penera

Dzień dobry! Dziś do naszego kącika selekcjonerskiego na pełnym gazie wjeżdża duet producencko-didżejski bazujący w Katowicach, który namieszał w ostatnich latach na lokalnej oraz polskiej scenie klubowej. Poznajcie pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego duet tworzony przez Michała Piwowara oraz Piotra Ładę. Panie i Panowie - Penera.

Michał Piwowar – budowniczy nowej katowickiej sceny klubowej

Michał Piwowar to człowiek instytucja i jedna z najważniejszych postaci katowickiej oraz polskiej sceny klubowej. Od 2009 roku zajmuje się organizacją imprez na Śląsku i w Zagłębiu. W niedługim czasie skromne eventy dla wtajemniczonych znajomych, przerodziły się w najbardziej oblegane imprezy przez nastolatków w regionie. Początkowo organizował wydarzenia w różnych okolicznych klubach z przeróżną muzyką, by na stałe w roku 2011 związać się z INQbatorem, gdzie stworzył m.in. legendarny cykl drum’a’turgia. To właśnie na imprezach Michała dorastała i ukształtowała się nowa generacja słuchaczy muzyki klubowej, oraz przede wszystkim lokalnych producentów i didżejów.

Przełomowym momentem dla Michała był angaż w nowo powstałej katowickiej miejscówce, która dzięki jego zarządzaniu w niedługim okresie stała się jednym z najważniejszych punktów na klubowej mapie Polski – to katowicka Fabryka Porcelany, znana wszystkim jako P23. To tam zaczęły przybywać czołowe postacie polskiej oraz światowej sceny techno. Owocem tej świetnej atmosfery, jaką stworzył w industrialnych murach katowickiej fabryki, był m.in. Upper Festival.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Upper Festival 2019 (promo)

W ubiegłym roku Michał wraz z przyjaciółmi otworzył nowy klub CEL, który mieści się kilka kroków od nieistniejącego już INQbatora, w piwnicach katowickiego Starego Dworca. Jego inauguracja wiosną 2021 była symbolicznym zakończeniem klubowego lockdownu.

W 2017 roku Michał, poza organizacją eventów, zaczął również regularnie występować pod aliasem nawiązującym do ulubionego legendarnego modelu Forda – Sierra Cosworth. W tym samym roku poznała go również szeroka publiczność poza regionem – zaczął regularnie grywać po Polsce, a także wystąpił w Circus Tencie na Audioriver.

Sierra Cosworth b2b Janurz (NTS Radio)

Piotr Łada – trapowe korzenie

Pochodzący z Dąbrowy Górniczej producent i didżej od 2013 roku tworzył trapowe bity pod aliasem Natural Logarithm. Piotr na koncie wiele produkcji, które zdobyły uznanie w środowisku – współpracował z artystami wytwórni QueQuality. Przyszły duet poznał się w 2014 roku na trapowej imprezie, którą Michał organizował w katowickim klubie Magazyn.

Deys – Radical (prod. Natural Logarithm)

Penera – driftem na parkiety

W 2019 roku Michał Piwowar i Piotra Łada połączyli swoje muzyczne inspiracje, by stworzyć własne brzmienie – efektem jest właśnie Penera. Muzyka duetu to swobodna mieszanka gatunków oraz stylów. Duet określa swoje produkcje jako hybrydę nowoczesnych brzmień electro i acid techno, z mocną dawką inspiracji oldschoolowymi breakami, kulturą jungle oraz stylistyką epoki, w której na klubowych parkietach rządził trance. Na początku 2021 roku uruchomili własną wytwórnię POTOP Records. Mają za sobą występ dla Boiler Roomu w Katowicach, a także kilka nieudanych driftów na parkingu popularnej sieci marketów 😉

PENERA | HARD DANCE Katowice

PENERA – selekcja dla muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiliście

Mean-ESquelchmaster 3000

Warto sprawdzić label, którego nakładem wyszedł ten amenowy wariat. Mają w swoim katalogu dopiero dwa wydawnictwa, pełne bujającego, brudnego UK brzmienia, jeśli jednak utrzymają ten szalony poziom, bardzo możliwe, że w kolejnych miesiącach zniknie adres mailowy dedykowany wysyłaniu demówek.

Pierwszy utwór/album, który kupiliście

Peja/Slums AttackNa legalu?

Giełda w Mysłowicach, chłopy handlujące radyjkami i lornetkami z Jugosławii, obok kobity z kapustą i ziemniakami, ruskie fajki, pop-up salon Daewoo, a pośród tego bogactwa kasety i płyty CD z ‘oficjalnej dystrybucji’. To był klimat.

Utwór, który nigdy nie opuszcza Waszej torby z płytami/pendrive’a

Viers1 Megabyte of Rave Juice

Kwintesencja tego, co nas jara w muzyce klubowej. Trochę uk style, trochę 90s rave. Dużo, głośno, dynamicznie – jak w dymiącym, przesadnie schipowanym e60 w dieslu.  

Ulubiony utwór grany do znudzenia na początku kariery

DJ SeinfeldJerry

StrangerPicklehead

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum

Zazwyczaj, gdy spada euforia na parkiecie, wjeżdżamy z naszym trackiem Business Techno Anthem i jazda jest kontynuowana.

Ulubiony utwór, który gracie w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy

Break: Nikki NairPower Tool

Techno: Tim TamaCharge Into The Depths

Utwór ulubionego producenta

DjrumWaters Rising

Burial Gutted

Poza tymi, dość oczywistymi wyborami, z których Catsquith by zrobił takiego mema, że nic by z nas nie zostało, warto jeszcze wspomnieć najlepszego polskiego producenta w s z e c h c z a s ó w. Gimby nie znajo, ale Earth Trax, tworzący także jako Bartosz Kruczyński, swój najlepszy utwór wydał w 2012 roku pod zupełnie innym aliasem.

The Phantom – Gothic

Ulubiony utwór na otwarcie setu

EmmanuelEra

Choć chyba nie zdarzyło się jeszcze, byśmy choć raz zaczęli seta tym samym trackiem. Nadrzędnym celem jest dla nas dopasowanie się do reszty składu, do klimatu danej nocy i vibe’u jaki zostajemy w klubie czy na festiwalu. Ale ten numer Emmanuela, to doskonały sposób na otwarcie setu wypełnionego połamanym electro i bujającym groove techno.

Ulubiony utwór na zamknięcie setu

Omformer – 4th

Współczesna norweska scena trance, to inny level muzycznego tripowania. Sprawdzając Omformera, warto zerknąć na label UTE, a szczególnie takich wirtuozów melancholii, jak Mikkel Rev, Alpha Tracks czy The Dosadi Experiments. Człowieku, kilka dni z głowy.

Utwór na powrót z imprezy nad ranem

Clams CasinoHealing

Billie Eilish, ROSALÍALo Vas A Olvidar

Najlepiej na zmianę i na ripicie, aż zniknie klubowy szum, a jednostajne dudnienie ucichnie na tyle, by usnąć w kolejnym hotelu.

Utwór celebrujący poranek bez kaca

Sławek JaskułkeFlying Flowers

Wszyscy powinniśmy wiedzieć o istnieniu tego genialnego, polskiego jazzmana i kompozytora.

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziliście

Najczęściej pytają o Kalkbrennera, ale wtedy jedyne, co możemy zaoferować, to minuta ciszy. Natomiast raz poszedł rikłest od prawdziwego rejwera sprzed lat, chłop miał z 50 w łapie i tribal na karku. Odpowiedź była oczywista: „Gościu, wiadomo, że mamy coś Westbama„.

WestbamBeatbox Rocker (Dr. Rhythms Pumping Club Mix)

Guilty pleasure, którego nie macie oporów, by grać

TiestoTraffic

Trzy utwory, które definiują Waszą selekcję

Julian MullerJuicy

PaganLike A Fool

AsquithWait a Minute

Album, który lubicie, a który nie ma nic wspólnego z tym, co gracie lub tworzycie

DeftonesWhite Pony

Czekamy blisko dwa lata na ich przekładany już wielokrotnie koncert – pozdro covid. To jeden z nielicznych gitarowych zespołów, z którego oboje nie wyrośliśmy po obcięciu włosów i wyrzuceniu pseudo-wojskowych plecaków z naszywkami.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →