Selekcja: Jazxing: Ogrom inspiracji serwowanych przez Andy’ego Weatheralla wciąż nas zaskakuje

Fot. Materiały prasowe
Wywiad
jazxing, selekcja

Trójmiejska scena elektroniczna od zawsze charakteryzowała się elastycznością pod względem dostarczanych brzmień. To stąd wywodzą się techno kolektywy Techenko, Nocturn, SEZON, PPL Showcase, czy kultowe wydarzenia Bułki Paryss'kiej i Zaćmienia. To nad polskim morzem od lat rozbrzmiewają najlepsze drum & bassowe imprezy w Polsce. Kiedyś za sprawą DRUMATIC, obecnie dzięki ekipie Breaky Vibes. Fani muzyki psytrance też znajdą coś dla siebie, co potwierdzić może każdy będący blisko załogi Be Psychedelic. To w końcu w Gdańsku narodziła się wytwórnia Polena Recordings należąca do Jaromira Kamińskiego. Jego podopiecznymi od 2018 roku są Mateusz Filipiuk i Jakub Sautycz tworzący duet Jazxing. Dzięki nim o miejscowej szkole disco śmiało można mówić w kategoriach politechniki aniżeli uniwersytetu. W końcu takich inżynierów muzyki dyskotekowej tylko ze świecą szukać. Fachury jakich mało. Dowód w Selekcji poniżej.

Czytaj również: „Nadbałtycki” hołd dla muzycznej estetyki #balearic. Nowy album Jazxing przywraca ducha nostalgii Daniele Baldelliego

Jazxing – Selekcja dla Muno.pl

Ostatni utwór/album, który kupiłeś: 

Mateusz: Utwór Statues, z którymi czujemy pokrewne konotacje stylistyczne, w remixie Vanity Project.

Lele – Vanity Project Rework

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Jakub: Dub-Rave’owa uczta, z której chętnie korzystamy podczas imprez.

Midnight Savari – Grand Delusion EP

Pierwszy utwór/album, który kupiłeś:

Mateusz: Album Apollo 440 – Electro Glide In Blue. Pierwsza kaseta, której słuchałem w dzieciństwie na walkmanie firmy Watson.

forthelovetomusic apollo 440 – stealth overture

Jakub: Album Davida BowiegoThe Rise and Fall of Ziggy Stardust and Spiders from Mars. David Bowie otworzył mi oczy na wszystko; podejście do życia, duchowość, wrażliwość kształtując gust muzyczny. Płyta, którą dostałem od swojej babci. Serio!

David Bowie – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and Spiders from Mars

Utwór, który nigdy nie opuszcza Twojej torby z płytami/pendrive’a:

Euforyczny disco-house’owy banger z legendarnej wytwórni Strictly Rhythm – spaja parkietowy crowd, dając poczucie wspólnego przeżywania i wspólnotowości.

Live Element – Be Free (Original Vocal)

Ulubiony utwór grany na znudzenia na początku kariery:

Syntezatorowa, kosmiczna podróż w rejony praprzyczyny naszego jestestwa.

Todd Terje – Ragysh (Original) 

Utwór, który jest w stanie poderwać najbardziej oporny tłum:

Ron Basejam – jeden z naszych ulubionych brytyjskich producentów (współzałożyciel legendarnego zespołu Crazy P) w swojej najlepszej formie skomponował absolutnie poruszającą linię basową w remixie soulowej piosenkarki Aleny.

Alena – Changes (Ron Basejam Remix)

Ulubiony utwór, który grasz w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy:

Zdecydowane nawiązanie do czasów świetności sceny electroclash, w nieco wolniejszym wydaniu.

Fargo Devianti & Vongold – Rebecca

Utwór ulubionego producenta:

Rich Lane, brytyjski wyjadacz — znany również ze słynnego studia masteringowego (Cotton Bud), z jak zwykle hipnotyzującym groovem w utworze Prequels. Co ciekawe, jest on odpowiedzialny za mastering naszego debiutanckiego albumu Pearls of the Baltic Sea (Higher Love Recordings).

Rich Lane – Prequels

Ulubiony utwór na otwarcie setu:

Genialna produkcja od naszych producenckich faworytów wszechczasów . Kiedyś, podczas jednego z openingów usłyszeliśmy, że brzmi jak przekaz ze statku kosmicznego… i rzeczywiście jest w tym utworze coś tajemniczego, coś pozaziemskiego.

Mudd – Speilplatz (Quiet Village Deep Space Remix)

Ulubiony utwór na zamknięcie setu:

BALEARIC ANTHEM! Emocjonalna kompozycja, majstersztyk lat 80. z chwytającym za serce, nostalgicznym pianinem. A dla wnikliwych… Linia basowa jest wręcz wprost wyciągnięta z utworu Davida BowieFascination.

Jump Street Man – B-Cause

Utwór na powrót z imprezy nad ranem:

Kompozycja, która zawiera wszystkie elementy pozwalające na ukojenie ducha po całonocnych wojażach. 

Quiet Village – Can’t Be Beat

Utwór celebrujący poranek bez kaca:

Utwór rozpoczynający jedną z najbardziej balearycznych płyt w historii popowej muzyki, czyli Spirit of Eden kultowego zespołu Talk Talk. Nastrojowa, nostalgiczna kompozycja gwarantująca lekki poranek z ukochaną osobą.

Talk Talk – The Rainbow

Utwór, na którego prośbę o zagranie akurat się zgodziłeś:

Zawsze kiedy dochodzi do „starcia” requestowego przy DJ-ce, staramy się wypracować konsensus, dobierając utwory zgodnie z „linią” skojarzeń, ale pozostając w granicach naszych inspiracji/ upodobań. Pewnego wieczoru było jednak inaczej, bo z pytaniem podeszła do nas wielka fanka Roisin Murphy, którą zresztą też od lat uwielbiamy. W tym przypadku nie było problemu z doborem utworu.

Róisín Murphy – Something More (Crooked Mixes – Dub)

Guilty pleasure, którego nie masz oporów, by grać:

Blast from the past! Dyskoteka naszych rodziców, ale wiecznie żywa. Ostatnio odświeżona nawet przez reklamy pewnej znanej sieci handlowej. Ten utwór to po prostu pełna wyluzka przepełniona miłosnym vibem.

ABC – The Look of Love (12”Extended Mix)

Trzy utwory, które definiują moją selekcję:

Nie sposób nie wspomnieć o naszym muzycznym guru — Andym Weatherallu, ikonie brytyjskiej muzyki elektronicznej. Ogrom przeróżnych inspiracji, które serwował przez całą swoją karierę Weatherall wciąż nas zaskakuje i otwiera nowe twórcze horyzonty.

Andrew Weatherall – The Moton 5

Saint Etienne – Only Love Can Break Your Heart (Richard X Remix)

Nostalgiczny slo-mo groover z lokomotywową motoryką często pojawiającą się w naszych DJ-setach. Ma wszystko, czego potrzeba, by trafić w czułe punkty słuchaczy i sprawić, że tworzy się między nami specyficzny typ więzi.

Coloray – Echoes

Ten synkretyczny gatunkowo utwór podkreśla kolejną stronę naszej zróżnicowanej selekcji, która oscyluje również wokół połamanych rytmów kojarzonych z początkami muzyki techno. Tak! – Tak właśnie brzmiało proto-techno w latach 80. 🙂

Album, który lubisz, a który nie ma nic wspólnego z tym, co grasz lub tworzysz:

The Clash – Combat

Klasyka Punk Rocka, której bardzo często słuchamy przy okazji wspólnych podróży.

Jazxing – playlista dla Muno.pl



Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →