Psychodeliki na Balearach były zażywane jeszcze w epoce brązu

fot. http://openart.ai/
Kultura News
rave in cave

Hiszpańscy naukowcy znaleźli dowody na to, że środki halucynogenne były zażywane na Minorce na Balearach w ceremoniach i medycynie jeszcze setki lat przed naszą erą.

Przełomowe odkrycie

Epoka brązu była okresem historycznym, która rozpoczęła się ok. 3400 roku p.n.e. na Bliskim Wschodzie i w Europie. W epoce tej powstawały narzędzia, broń i dzieła sztuki z brązu, a także pierwsze miejskie i złożone cywilizacje. Jak pokazują najnowsze badania prawdopodobnie w tych czasach, ludzie zaczęli narkotyki, zwłaszcza typu halucynogennego, w ceremoniach i medycynie. Naukowcy z Valladolid oraz Barcelony, opublikowali niedawno wyniki badań na temat dowodów na zażywanie tego typu substancji, które znaleziono w jaskini na hiszpańskiej Minorce.

Badanie ujawniło nieoczekiwany aspekt życia starożytnej, prehistorycznej społeczności i otwiera nowe kierunki pracy na przyszłość. Jest to również przykład korzyści płynących ze współpracy dyscyplin naukowych, w tym przypadku archeologii i chemii – czytamy na stronie Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie

Jaskinia Es Càrritx na Minorce pełniła funkcję grobowca między 2200 a 1800 rokiem p.n.e. – ze względu na osunięcie się ziemi w 800 roku p.n.e. miejsce to było nieznane, ale w 1995 roku zostało ponownie odkryte we wręcz nienaruszonym stanie przez lokalną grupę speleologów. Początkowo domniemywano się, że spoczywa tam 210 osób, jednak liczba ta była zdecydowanie mniejsza. Ludzie byli pochowywani wraz z przedmiotami jak medaliony czy wazony. W jaskini znaleziono również kosmyki włosów, które zabrano do labolatorium – analiza chemiczna próbki, przy użyciu ultrawysokosprawnej chromatografii cieczowej w połączeniu ze spektrometrią mas, wykryła obceność we włosach alkaloidów opium: atropiny, która może powodować halucynacje, skopolaminy, oraz efedryny – środku pobudzającego używanego współcześnie do produkcji metamfetaminy. Alkaloidy występują naturalnie w niektórych roślinach, w tym w psiankowatych. Zespół badawczy postuluje, że ludzie z epoki brązu posiadali zaawansowaną wiedzę na temat otaczających ich roślin. Profesor Elisa Guerra-Doce z Uniwersytetu w Valladolid powiedziała, że ​​jest to pierwszy bezpośredni dowód prehistorycznego używania narkotyków w Europie.

Biletomat.pl

Kup bilet na dowolny koncert lub imprezę!

Znajdź Bilety

Bezpieczne i proste zakupy

Pełny artykuł jest dostępny za darmo do pobrania na stronie Research Gate.


Ważne

Niezależnie od powyższych informacji, nie zachęcamy do sprawdzania skutków zażywania niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Zamiast tego, namawiamy was do zapoznania się z merytorycznym punktem widzenia w kontekście narkotyków, który przedstawiamy w cyklu tekstów Narkomerytoryka.

Pamiętaj – w trosce o swoje zdrowie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niebranie narkotyków.Polecamy również


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →